
«Він (вона) на війні покохав (ла) іншу (ого)», «Він (вона) запропонував (ла) розлучитися, бо хоче створити нову сім’ю». Психологи вважають, що в таких випадках люди вже зробили вибір. А як бути, коли ви опинилися в любовному трикутнику під час війни і серце розривається між двома? А коли обирають між вами та іншою? Відповіді знає психологиня Надія Юр’єва.
Погіршення стосунків і зради під час війни
Випробування катастрофічною подією призводить до посилення процесів, що відбуваються в парі. Так, якщо у пари до війни було все добре, стосунки міцніють, а там, де були проблеми, закінчуються розлученням. Війна загострила слабкі місця. І на те є деякі причини:
- довгострокове перебування під дією стресу;
- багато жінок, щоб уберегти дітей, виїхали за кордон. Вимушена розлука з чоловіками, які служать у ЗСУ;
- невідповідність цінностей, переоцінка яких відбулася під час війни. Наприклад, коли один із партнерів активно займається волонтерством, а інший не вважає це пріоритетом;
- бракує ресурсу та енергії на компроміси у стосунках, де до війни для їх збереження партнери докладали багато зусиль;
- проживання партнерами різного досвіду під час війни залежно від місця перебування та обставин.
Зрада
Часто останньою краплею, яка підштовхує до завершення стосунків, стає зрада. При цьому варто зазначити, що третій з’являється в тій парі, де для нього було місце. Тобто було створено певне підґрунтя у вигляді незакритих потреб.
Причини зрадництва під час війни
Фізіологічна причина — незакрита потреба в сексі, коли партнер з різних причин перебуває далеко.
Друга — пошук близькості на тлі формальності через усвідомлення завершення буття.
Третя — відгук на людину, яка опинилася поруч у складний період і надала підтримку.
Чи існує життя після зради?
Хоча подружня зрада — це виклик для стосунків, вона не завжди означає їхній кінець. Іноді зрада може висвітлити наявні проблеми в парі та підштовхнути до відкритого діалогу, щоб їх обговорити. Зберегти стосунки після зради можна, коли є бажання, повага, спільні цінності та інтереси, як міцний фундамент.
Важливо прислухатися до себе і зважити всі «за» і «проти», щоб вирішити, які стосунки варто після зради завершити, а над якими варто працювати, щоб їх зберегти.
Що робити, щоб уберегти стосунки під час війни?
- Усвідомити, що хорошого є у стосунках. Говорити партнеру, що в нього виходить, що вдається, за що ви вдячні, а не концентруватися 100% часу на тому, що роз’єднує або що партнер не робить для вас.
- Дбати про себе, шукати опору, щоб підтримувати партнера в час невизначеності. Шукати групи підтримки, волонтерські центри, звертатися, коли важко, на гарячу лінію. Якщо є можливість і потреба, працювати з психологом індивідуально.
- З розумінням ставитися до того, що ми всі переживаємо складні часи й можемо відчувати відчуження, оскільки наша психіка перебуває в режимі «енергозбереження».
- Вчитися бути психологічно присутнім у житті партнера на відстані. Мріяти, говорити про майбутнє, будувати спільні плани.
- Якщо в парі з’явилися проблеми, які важко розв’язати самостійно, не відкладати це на «після перемоги», а шукати психолога, який спеціалізується на роботі з парами та може допомогти.
Книжкова рекомендація
«Право на «ліво» Естер Перель. Ця книжка для тих, хто шукає способи, як впоратися зі зрадою в парі. Авторка — психотерапевтка-практикиня, яка впродовж десяти років працювала із сотнями пар, що зіткнулися з невірністю. Авторка пропонує в книжці багато реальних історій зрад і закликає до дискусії, про що зазвичай не говорять.
Стосунки — це робота двох людей. І, якщо двоє людей зацікавлені в їхньому збереженні, є шанс, долаючи випробування у складні часи, зробити їх ще міцнішими і стати ще ближчими. Закриття потреби в сексі приносить задоволення, але щастя приносить — любов. Справжнє кохання проявляється в пізнанні та знаходженні унікальності й неповторності партнера. А таку особистість ніхто і ніколи не може замінити.