Магія менторства: його роль та вплив на життя українських підприємиць

Менторство — цінний ресурс для успішного бізнесу та особистого зростання

Досвідчений наставник може не лише поділитися своїм досвідом і знаннями, а й стати джерелом підтримки та натхнення. Досвідом менторства та його роллю у житті підприємиць ділиться Вікторія Домарева, co-founder консалтингової компанії “Бюро”.

У процесі менторства є своя магія

Вікторія Домарева, co-founder консалтингової компанії “Бюро”

Отримати спеціальності за всіма професіями, необхідними у підприємництві, насправді складно. Тож магія менторства полягає в тому, що фаховий спеціаліст, який навчався та отримав практичний досвід може на безоплатній основі надати настанови та передати концентрат досвіду, який він збирав багато років. Така практика може бути дуже корисною для підприємиць.

Коли початківець слухає про досвід інших, про те, як вони проходили свій шлях та навчилися на власних помилках, він уже може нівелювати на своєму шляху деякі ризики.

Це доречно не лише для підприємиць, а й для тих, хто лише розпочинає власний шлях у професії.

“Працювати без елементарного досвіду не дуже правильно, і саме менторство здатне дати поштовх до дій. До прикладу, у “Бюро” ми практикуємо менторство молодих бухгалтерів. Був кейс, коли ми взяли двох студенток з університету й стали для них наставниками. Після нашого менторства вони отримали не лише практичний досвід, але й упевненість у своїх силах. Тому змогли з легкістю отримати свою першу роботу”, — розповідає Вікторія.

Мати ментора — це must have для успішного розвитку в бізнесі

Менторство тим і відрізняється від навчання, що ментор передає не просто теоретичні знання, а власний досвід. Маючи практичний досвід він ставить спеціальні запитання, за допомогою яких людина сама приходить до відповіді. Таким чином вона розвивається, адже сама знаходить рішення.

“Менторство — це поштовх. Вам дають тезову інформацію, яку ви можете далі розвивати. Коли я виступаю як спікерка на різних проєктах для підприємиць, отримую безліч запитань від них. Тому наше спілкування — це завжди більше дискусії про практичні кейси, ніж сухі лекції”, — говорить наша героїня.

Більш фаховий спеціаліст своїми запитаннями допомагає людині мислити самостійно. У цьому і є значна перевага менторства.

Ментор — це та людина, яка може допомогти подолати труднощі та досягти професійних цілей

Сучасні менторські програми побудовані таким чином, що вони дають самі ази. Наприклад, основи побудови бізнесу, маркетингу, оргструктури тощо. Тобто всі важливі тези, які повинен добре знати власник бізнесу, щоб якісно ним управляти. Люди для цього навчаються у бізнес-школах, де проходять всі ці етапи. Ментор може розповісти саме про процес побудови бізнесу.

“Навіть якщо початківець не запам’ятає всієї інформації, він уже буде певним чином інформований і не буде йти наосліп, набиваючи свої ґулі”, — зазначає Вікторія.

Зараз до менторських програм залучаються фахівці різних напрямів, і кожен зі свого досвіду наводить приклади, які допомагають підприємиці застосовувати цю інформацію у практичних ситуаціях у бізнесі.

Обираючи ментора, звертайте увагу на його досвід

Головне — брати менторів-практиків. Теорія — це добре, але якщо людина не стикнулася з практичним досвідом, то це порожній досвід.

“Я виступала на одному із заходів для жінок і розповідала про побудову бізнес-моделі для дитячих садків. Я точно знала, про що говорю, тому що у мене був реальний досвід побудови такої бізнес-моделі. Цей досвід дав мені змогу краще зрозуміти процес та як ментор поділитися практичними порадами та реальними прикладами успішних стратегій, які я особисто випробувала на практиці”, — розповідає Вікторія Домарева.

Тобто ментором повинна бути людина, яка має досвід саме у вашій сфері, яка вже стикалась з такою самою проблемою, як у вас. Важливо, щоб йому можна було не просто поставити запитання, а щоб він мав практичний досвід у цьому. Бо саме це є найціннішим елементом менторства.