Марина Абрамович провела наймасштабніший перформанс за свою кар’єру

«Сім хвилин колективного мовчання» були представлені на фестивалі в Британії

Марина Абрамович
01.07.2024

Марина Абрамович провела масштабний перформанс на сцені музичного фестивалю в Ґластонбері. Свою акцію сербська художниця перформативного жанру назвала «публічним втручанням». Про це повідомляє The Guardian.

Музичний фестиваль у Ґластонбері щороку відвідують до 200 тисяч жителів. Нині головною темою заходу проголосили «Мир». На головній сцені «Pyramid Stage» Абрамович провела акцію «Сім хвилин колективного мовчання».

Вона вийшла на сцену Pyramid перед виступом британської співачки Пі Джей Гарві.

«Протягом моєї 55-річної кар’єри я завжди працювала з енергією. І немає кращого місця, ніж тут і зараз, щоби зробити енергетичне вторгнення. Світ знаходиться в дуже лайновій точці. Війни, голод, протести, вбивства, насильство. Але що якщо глянути на це ширше? Насильство породжує насильство, вбивства породжують вбивства. Гнів породжує гнів, демонстрації призводять до демонстрацій. Тут ми спробуємо зробити щось інше: опинитися в сьогоденні, тут і зараз. Всі разом ми можемо подарувати одне одному безумовне кохання. Тільки змінивши себе, ми можемо змінити світ», — промовила Абрамович.

Потім вона запропонувала глядачам покласти руки на плечі сусідів і заплющити очі. Емілі Ейвіс, організаторка фестивалю, ударила в гонг. Після цього глядачі мали сім хвилин не вимовляти жодного слова. Коли публіка замовкла, мисткиня підняла руки. Тоді всі присутні побачили, як її сукня трансформувалася у пацифістський знак «Символ миру».

Про перформанс Марини Абрамович

«Я не знаю жодного художника, який робив би щось подібне до 175 000–200 000 осіб. Найбільша аудиторія, яка в мене колись була, становила 6000 чоловік на стадіоні. І я думала: «Ух ти!», але це справді перевершує все, що я робила», зазначила Марина Абрамович в інтервю The Guardian напередодні виступу.

Вона розуміла, що людям може бути важко мовчати. Особливо тим, хто перебуває там вже два дні й встиг потрапити у традиційну для таких заходів атмосферу драйву. Проте Абрамович мала скористатися можливістю закликати таку кількість людей подумати про світ.

«Ми дійсно зіткнулися з темним моментом в історії людства. Отож, що можна зробити? Я завжди думаю, що протест приносить більше протесту; ненависть приносить ще більше ненависті. Вважаю, що важливо звернутися до себе. Легко критикувати все інше, але що я можу зробити в собі, як я можу змінитися?» — зазначила вона.

Зрештою, за винятком кількох криків, єдиними звуками, що проносилися повз сцену, був вітер та віддалений гул виступів на інших сценах.

Перед відвідуванням Гластонбері, о 6-й ранку того ж дня художниця поїхала до Стоунхенджу, щоб «поглинути всю можливу енергію» всередині кола з каміння.

Інші роботи Марини Абрамович

Мотиви перформансу «Сім хвилин колективного мовчання» не нові для Абрамович. Мисткиня вже використовувала тишу раніше, наприклад, у перформансі «В присутності художника». Вперше він відбувся у 2010 році в Нью-Йорку. Тоді Марина Абрамович мовчки сиділа у кріслі, а всі охочі могли сідати навпроти неї та дивитися їй у вічі. Акція тривала 716 із половиною годин. Художниця змогла подивилася в очі 1500 відвідувачам музею.

Марина Абрамовичу біля «Кристалічної стіни плачу». Фото: Gleb Garanich / Reuters / Scanpix / LETA

У жовтні 2021 року в Києві на території «Бабиного Яру» відкрили арт-об’єкт художниці «Кришталева стіна плачу». Він став найбільшим у її кар’єрі. Арт-об’єкт включає елементи з кристалів, які вона використовує у своїй творчості довгі роки. Стіна, присвячена загиблим під Києвом євреям, за словами Абрамович подумки продовжує уявну пряму вздовж Стіни Плачу в Єрусалимі. А кристали кварцу розташовані в стіні таким чином, щоб людина могла доторкнутися до них одночасно головою, серцем і животом, щоб «відчути енергію». Втім, тоди далеко не всі визнали цю інсталяцію доречною на місці страшної трагедії.

Читайте також: Arthuss виклало у вільний доступ книжку «Пройти крізь стіни»

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: Facebook, Telegram, Instagram