“Марія Примаченко. Невідоме” – так називається художня виставка, що відкрилась в Національному музеї декоративного мистецтва. На відкритті відбулась презентація першої віртуальної галереї робіт мисткині. Про це розповіли на офіційній сторінці музею у Facebook.
Експозиція зібрала 60 робіт із раннього періоду творчості художниці. Всі вони були вперше відкриті широкому загалу. Також організатори презентували віртуальну галерею, в якій за допомогою окулярів віртуальної реальності можна розглянути 72 роботи.
“Гості музею були не тільки вражені виставковою експозицією, яка презентувала близько 60 невідомих авторських робіт народної художниці України Марії Примаченко раннього періоду, які вперше демонструються в залах музею. Але і залюбки мандрували віртуальною галереєю за допомогою «чарівних» окулярів». І це було дивовижно! Адже за допомогою новітніх технологій 72 роботи з двох альбомів мисткині 1940-х років, які раніше були лише виставковими експонатами, тепер стало можливим розглянути в деталях. А ще взаємодіяти з керамічними творами художниці – не тільки торкатись, але і переміщувати їх”, – зазначили на сторінці музею.
Виставлені твори належать до періоду 1935–1938 років, коли Марія Примаченко навчалась у Школі народних майстрів народного мистецтва. Тоді художниця працювала в Експериментальних майстернях при Київському музеї українського мистецтва. Роботи виконані в техніці акварелі, пізніше — гуаші.
Проєкт став можливим завдяки тривалому процесу оцифрування експонатів, який підтримав Французький інститут в Україні. На відкритті виставки була присутня правнучка художниці Анастасія Примаченко, яка висловила слова вдячності за відкриття широкому загалу “невідомої Марії”.
Марія Примаченко – українська народна художниця в жанрі «наївного мистецтва», лауреатка Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка. Заслужена діячка мистецтв УРСР, народна художниця України, хоча не мала художньої освіти. Авторка понад 800 картин, 650 з яких зберігаються у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва. Все життя вона прожила в Болотні Київської області.
Роботи художниці зберігались також в історико-краєзнавчому музеї в Іванкові. На початку 2022 року селище опинилося в окупації. Тоді музейні експонати не змогли завчасно евакуювати. Будівля музею згоріла, а картини вважались втраченими. Однак згодом з’ясувалось, що музейний охоронець врятував и заховав понад 20 робіт Марії Примаченко.