Марія Кюрі походила з родини вчителів, яка втратила маєтки та статки через активну участь у польських національних повстаннях. Повстання були спрямовані на відновлення незалежності Польщі, що на той час була часиною Російської імперії. Протидія родини загарбницьким діям прирекли Марію та її родину, на важку боротьбу за здобуття освіти та просування у житті.
«У житті немає нічого, чого слід було б боятися, є тільки те, що потрібно зрозуміти»
Марія Склодовська-Кюрі
По батьковій лінії дід Марії, Юзеф Склодовській, був директором Люблінської початкової школи, де навчався Болеслав Прус, видатний польський письменник. Однак після розорення родини Марія не мала змоги здобути освіту в Польщі не тільки через заборону вступу жінок до Варшавського університету, але і через фінансові обмеження.

У пошуках можливостей вона та її сестра Броня уклали угоду: Марія працюватиме гувернанткою протягом п’яти років, щоб підтримати навчання Броні у медичному інституті в Парижі. А після завершення навчання Броня допоможе Марії здобути вищу освіту.
«Кожен з нас повинен працювати над собою, над удосконаленням своєї особистості, беручи на себе частину відповідальності за життя людства»
Склодовська-Кюрі
Так Марія почала працювати домашньою вчителькою у Варшаві, а пізніше — гувернанткою у маєтку родини Жоравських у Щуках, родичів її батька. Прагнення до науки та самопожертва привели її зрештою до Франції, де вона вступила до Сорбонни й назавжди змінила світову науку.
«Мій чоловік — найкращий, навіть уявити не можна кращого, це справжній дар Божий, і чим довше ми разом, тим сильніше любимо одне одного»
Марія Склодовська-Кюрі
Саме в Сорбонні Марія познайомилася з П’єром Кюрі. Їхні дослідження радіоактивності стали новаторськими, а Марія стала першою жінкою, що двічі стала лауреаткою Нобелівської премії: з фізики і з хімії. Її праця в галузі хімії та фізики, а також відкриття нових елементів, зробили її однією з найвпливовіших постатей у науці. Марія також активно сприяла популяризації науки серед жінок і намагалася залучити їх до наукової діяльності.

«Не обов’язково вести таке не зовсім природне життя, як я. Я віддала багато часу науці, тому що мала до цього потяг, бо любила наукові дослідження. Все, що я бажаю жінкам і молодим дівчатам, — це простої сімейної радості та роботи, яка їх цікавить».
Марія Склодовська-Кюрі
Броня, здобула медичну освіту в Парижі та, ставши лікарем, запросила сестру приєднатися до неї. Так, наприкінці 1891 року Марія переїхала до Франції, де вступила до Сорбонни. У Парижі вона спочатку зупинилася в домі сестри та її чоловіка, а згодом орендувала невеличке горище в Латинському кварталі, неподалік від університету. Там Марія (у Франції її називали Марі) почала навчання на природничому факультеті, де вивчала фізику, хімію та математику.

Умови життя були складними. Взимку, щоб зігрітися, Марія носила на собі весь одяг, який мала, а через надмірну зосередженість на навчанні часом забувала про їжу. Її дні були розписані до хвилини: вдень вона займалася в університеті, а ввечері давала приватні уроки, ледве заробляючи на життя. У 1893 році, завершивши навчання з фізики першою в класі, Марі здобула ступінь магістра Сорбонни. А вже за рік, отримавши стипендію, здобула другий ступінь — магістра з математики.
«Люди не дивляться на те, що вже зроблено, а лише на те, що ще треба зробити»
Марія Склодовська-Кюрі
Після закінчення навчання Марія почала працювати в промисловій лабораторії під керівництвом відомого фізика Габріеля Ліппмана. Саме це дало їй перший практичний досвід в лабораторних дослідженнях і наблизило до її великих відкриттів.

У 1894 році Марія Склодовська, досліджуючи намагніченість сталі, познайомилася з П’єром Кюрі. Він був керівником лабораторії у Муніципальній школі промислової фізики й хімії. Їх зблизила спільна пристрасть до науки, і 25 липня 1895 року вони одружилися.
«Живемо, як і раніше. Працюємо багато, але спимо міцно, тому робота не шкодить нашому здоров’ю. Увечері бавлюся з донечкою. Вранці її одягаю, годую, і близько дев’ятої вже виходжу з дому. За весь рік ми не були ні разу ані в театрі, ані на концерті, ані в гостях. І все ж почуваємось добре… Важко тільки одне — відсутність рідної сім’ї, особливо вас, мої любі, і тата. Часто й сумно думаю про свою відчуженість. На інше скаржитися не можу, бо здоров’я в нас хороше, дитина росте добре, а чоловік у мене — кращого не уявиш».
Марія Склодовська-Кюрі
Початок сімейного життя був скромним: вони жили в невеликій трикімнатній квартирі з видом на сад. Меблі складалися лише з найнеобхіднішого, а турботи про дім повністю лягли на Марію. Основний дохід сім’ї становив професорський оклад П’єра, а Марія готувалася до іспиту, щоб викладати в жіночій школі. Вільний час вони присвячували науковій роботі, часто проводячи дні разом у лабораторії.

«Помилково ставити інтерес до життя в залежність від таких бурхливих почуттів, як кохання».
Марія Склодовська-Кюрі
У 1897 році в подружжя народилася перша донька, Ірен, яка згодом стане видатною науковицею й лауреаткою Нобелівської премії з хімії. Навіть після народження Ірен Марія продовжувала свої дослідження. Саме в той час темою дисертації Марія обрала вивчення радіоактивності, що привело до революційних відкриттів.

«Лише в молодості можна читати сумні, важкі романи».
Марія Склодовська-Кюрі
Друга донька, Єва, народилася в 1904 році. На відміну від сестри, вона не стала науковицею. Проте залишилася відомою завдяки книзі про свою матір, яка розкриває глибини життя і роботи Марії Кюрі.

Що почитати та подивитись про Марію Кюрі
«Марія Кюрі: Життя», Єва Кюрі

Це біографія, написана дочкою Марії, Євою Кюрі про життєвий шлях матері. З глибокою любов’ю та повагою, розкриваючи Марію не лише як піонерку науки, а і як жінку, дружину та матір. Єва ділиться особистими спогадами і документальними фактами, демонструючи, якою сильною і водночас людяною була її мати.
У книзі детально описано, як Марія пройшла складний шлях від студентки до визнаної на весь світ науковиці. Першої жінки, яка двічі стала лауреаткою Нобелівської премії. Єва також підкреслює труднощі, з якими Марії доводилося боротися, зокрема життєві негаразди і жертви, які вона принесла заради науки.
«Марія Кюрі», Юлія Потерянко
Біографія, створена спеціально для дітей та підлітків знайомить читачів з життєвим і науковим шляхом видатної вченої Марії Кюрі, яка, попри численні труднощі, досягла блискучих результатів у науці. У книзі висвітлено її шлях від польської студентки, яка зіткнулася з дискримінацією, до відомої науковиці, першої жінки, яка отримала Нобелівську премію, і єдиної, хто здобув її двічі в різних галузях.
Текст доповнений цікавими фактами, ілюстраціями та поясненнями наукових відкриттів Марії Кюрі, що робить його доступним і захопливим для молодої аудиторії.

TED: Геніальність Марії Кюрі
«Марія Кюрі» (2016)
Небезпечний елемент (2020)