«Матері-засновниці»: до 140-річчя жіночого руху створили новий подкаст

11 Листопада 2024
Матері-засновниці

«Матері-засновниці» — новий проєкт Громадського альянсу «Політична дія жінок». Він розповідає про жінок, що стояли біля витоків фемінизму. 

Подкаст до 140-річчя Українського жіночого руху має на меті спростувати міфи про фемінізм. Авторки намагаються продемонструвати, що в Україні є своя потужна феміністична традиція, про яку українці раніше не знали. Вони планують зробити це через історії дев’яти жінок, з яких почався український фемінізм.

«В Україні не було створено загальновизнаного списку тих, хто сформував ідею українського фемінізму. Наш подкаст — спроба зробити це. До переліку “засновниць” ми внесли як уже відомі імена, так і тих, про які мало знає широкий загал. Ймовірно, що надалі він може поповнюватися, і забуті імена нарешті посядуть своє заслужене місце у національній історії», — зазначила Ірина Тишко, ведуча подкасту й лідерка «Політичної дії жінок». 

Перший епізод подкасту «Матері-засновниці» присвячений Наталії Кобринській. Героїнями наступних випусків будуть Олена Пчілка, Мілена Рудницька, Ольга Кобилянська, Олена Киселевська, Олена Залізняк-Охримович, Олена Степанів, Софія Русова та Уляна Кравченко.

«Вони боролися за українську незалежність й цінності свободи та демократії у найтемніші часи, і тепер настав наш час повернути їм те, що належить їм за правом — видимість і визнання. Нам важливо донести, що без цих впливових жінок ми не зможемо досягти історичної справедливості, без якої ми не знатимемо правду про самих себе», — наголошує Ірина Тишко. 

У кожному епізоді до ведучої приєднається дослідниця жіночої історії Алла Швець. Передбачається й третя співрозмовниця, яка щоразу буде інша. В обговоренні братимуть участь відомі українки, які представляють різні громадські організації.

Слухати подкаст можна на SpotifyApple Podcasts та YouTube.

8 грудня цього року відзначається важлива дата — 140-річчя українського жіночого руху. Ця подія надає можливість загострити увагу суспільства на історичному контексті. І нагадати також про сучасні виклики, пов’язані з гендерною нерівністю. Українських феміністок переслідували, їх відправляли у заслання, а їхні імена викреслювали з історії. Вони боролися з імперіями та за права українських жінок. Сьогодні не всі імена можна знайти у підручниках, облич цих жінок немає на українських банкнотах, а вулиці не названі на їхню честь. Проте їхні ідеї сформували нашу національну ідентичність. 

Читайте також: «Блищик»: запалити іскру дитячої творчості

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram