Медичні послуги у 2023 році: коштів менше — програм більше

27.12.2022

У 2022 році фінансування Програми медичних гарантій становило рекордні 157 мільярдів гривень. Завдяки цьому була можливість задовольнити попит населення на послуги закладів охорони здоров’я  і  в місцях активних бойових дій, і на тимчасово окупованих територіях, і у більш безпечних районах, куди переїхали мільйони українців. У 2023 році обсяг зменшиться до 142 мільярдів гривень. Чи буде достатньо цих коштів для того, щоб фінансування меддопомоги  було безперебійним? Відповідала голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.

Загалом у 2023 році обсяг Програми медичних гарантій зменшиться з 157 до 142 мільярдів гривень. Проте у Національній службі здоров’я України (НСЗУ) переконані, що цих коштів буде достатньо для охоплення усіх напрямів. Це сталося завдяки тому, що у цьогорічний бюджет закладалися великі витрати на лікування Covid-19. Але українці вдало провели вакцинацію, і кількість таких пацієнтів значно скоротилася.

Безкоштовних ліків побільшає

У 2023 році триватиме найбільша за охопленням населення програма «Доступні ліки», за якою українці мають можливість отримувати безкоштовні препарати за десятьма напрямами. Її фінансування навіть збільшили вдвічі.

 «Попри війну в Україні витрати пацієнта з онкологією на всіх етапах лікування будуть покриті — від ранньої діагностики та консультацій лікаря до операцій та хіміо- чи радіотерапії. Крім того, спільно із Міністерством охорони здоров’я програму вдалося розширити лікарськими засобами для лікування хронічного обструктивного захворювання легень та хвороби Паркінсона. Якщо у 2022 році аптечним закладам сплатили загалом 2 мільярди гривень, то наступного виділять удвічі більше бюджетних коштів — 4 мільярди гривень», — повідомила голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.

При цьому додалися і три нові напрями, зокрема медичними виробами. Так, пацієнти, які перенесли трансплантацію, зможуть безкоштовно отримати імуносупресивні препарати. А з 1 липня 2023 року хворі на цукровий діабет матимуть змогу користуватися тест-смужками для вимірювання рівня глюкози у крові на безоплатній основі. Планується розпочати реімбурсацію знеболювальних лікарських засобів для пацієнтів, які потребують паліативної допомоги.

У Нацслужбі впевнені, що заклади охорони здоров’я зможуть у 2023 році покрити потребу в ліках, попри інфляцію та скорочення обсягів фінансування. Для цього певні пакети послуг, в яких є значна складова лікарського забезпечення, були індексовані. Але це не все.

«З метою стабілізації цін на ліки запроваджено референтне ціноутворення на препарати, внесені до Національного переліку основних лікарських засобів. Це дозволить уникнути ситуації, коли попри інфляцію впродовж багатьох років різні заклади охорони здоров’я закуповували один і той самий препарат за різними цінами», — зазначила Наталія Гусак.

Крім того, на її переконання, ухваленого обсягу фінансування буде достатньо ще з однієї вагомої причини: ДП «Медичні закупівлі України» паралельно здійснює централізовані закупівлі ліків, які розподіляються спочатку за областями і далі надавачам медичних послуг.

Не варто турбуватися щодо отримання рецептів через блекаути та відсутність інтернету, адже Національна служба здоров’я України дозволила виписувати паперові рецепти замість електронних. Те саме стосується лікарняних і направлень.

Нові пакети для пацієнтів: реабілітація та психічне здоров’я

У 2023 році Національна служба здоров’я України відреагувала на такий воєнний виклик, як потреба у послугах реабілітації. З цієї причини був запроваджений новий пакет медичної допомоги для пацієнтів — «Комплексна реабілітація дорослих і дітей у стаціонарних умовах». Зараз формується мережа медичних закладів, в якій є можливість відновлення порушених чи втрачених фізичних навичок. Йдеться як про ветеранів, так і про цивільних громадян, які постраждали від бойових дій.

Новим пріоритетом 2023 року стає і турбота про психічне здоров’я. До Програми медичних гарантій додали пакет  «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги». Нацслужба закуповуватиме ці послуги тепер і у сімейних лікарів.

«Велика кількість українців потребуватиме психологічної підтримки. Ми переконані, що доступ до такої підтримки, діагностики, складання правильного маршруту можуть забезпечити лікарі первинної ланки», — наголосила голова НСЗУ.

Нові пакети для медустанов на окупованих територіях: зарплата гарантована

На 2023 рік актуальним для НСЗУ залишається забезпечення медичними послугами пацієнтів, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, а медичних працівників — заробітною платою. Тому у 2023 році з’являються два нові пакети послуг для закладів охорони здоров’я. Перший забезпечуватиме виплату зарплати і надання медичної допомоги на таких територіях. Другий — для закладів, які розташовані у зоні бойових дій. Державні гарантії стосуватимуться таких напрямів: хірургія, стаціонарна, амбулаторна медична допомога, лікування туберкульозу чи психічних розладів. Оплату здійснюватимуть за статистичними даними за 2021 рік. Таким чином, сподіваються стабілізувати фінансовий стан цих закладів та забезпечити їхню безперебійну роботу під час війни. Також Наталія Гусак повідомила, що у Національній службі здоров’я готові у 2023 році законтрактувати за Програмою медгарантій заклади з АР Крим.

Сам процес укладання угод значно спростили. Спеціалізовані заклади не подаватимуть додаткові документи, якщо планують укласти контракти за тими самими напрямами, що і у 2022 році. Головне — аби усі мали змогу укласти договір та отримувати кошти від держави за свою роботу.

Відреагували у НСЗУ і на скарги щодо якості послуг. З наступного року впровадять нову систему моніторингу виконання угод, яка буде пацієнтоорієнтованою. Вона фокусуватиметься на тому, щоб усі вимоги, передбачені у документах, специфікаціях, виконувалися у пов­ному обсязі. Голова Нацслужби здоров’я України нагадала алгоритм дій при порушенні прав пацієнта. Якщо у закладі, який має договір із НСЗУ, безпідставно відмовили у наданні послуг або вимагали грошей, можна поскаржитися на неправомірні дії лікаря як на місцевому рівні, так і до Нацслужби. А саме написати скаргу до головного лікаря (медичного директора), до Департаменту охорони здоров’я у вашому місті або регіоні чи через електронну форму на сайті НСЗУ. Крім того,  варто зателефонувати не лише у контакт-центр НСЗУ за безоплатним номером 16-77, але й на урядову лінію Кабінету міністрів України 15-45.

Тетяна Марінова