«Ми передбачили квартири для ветеранок ЗСУ, психологічну реабілітацію та безкоштовне навчання цивільних професій» — міністерка у справах ветеранів України Юлія Лапутіна

02.02.2023

В Україні на момент повномасштабного вторгнення налічувалося майже 38 тисяч жінок-ветеранів ЗСУ. Але Кабмін планує у 2023 році затвердити Стратегію переходу від військової служби до цивільного життя та план заходів щодо її реалізації не лише для тих, хто брав участь у війні з 2014 року. Якщо додати всіх ветеранок ЗСУ, які з’явились за 32 роки незалежної України, то зараз йдеться про якість життя майже пів мільйона жінок, які віддали службі 25 років, та кілька мільйонів матерів, дружин, дочок учасників бойових дій.

Яким буде життя цих жінок, під час пресконференції в Укрінформі 1 лютого відповідала міністерка у справах ветеранів України Юлія Лапутіна.

Про проєкти Мінветеранів

Після нашої перемоги кількість ветеранів збільшиться у рази, так само у рази стане більше, на жаль, членів родин полеглих захисників і захисниць. Ми маємо надати цим особам всі дієві інструменти для успішної інтеграції в економіку та громади. Також у сьогоднішніх захисників повинні бути можливості стати Воїнами відновлення після перемоги України.

Так, перший серед проєктів Мінветеранів — впровадження 25 «Сервісних офісів» для ветеранів та їхніх родин. Його розроблено у партнерстві з ПРООН для запуску у ЦНАП «Єдиного вікна» для отримання захисниками та їхніми рідними швидких та якісних адміністративних послуг. Цьогоріч заплановано реалізувати пілотний проєкт у Дніпрі.

Другий проєкт — будівництво Центру психологічної реабілітації «Бородянка-центр» на місці зруйнованого прямим танковим влучанням у заклад Мінветеранів. Його побудують за сучасною моделлю охорони психічного здоров’я та психосоціальної підтримки захисників України та членів їхніх родин. Також новою місією закладу буде наукове вивчення феномену геноциду українського народу, який здійснювали російські окупаційні війська.

Третій проєкт — розбудова мережі Центрів ветеранського розвитку на базі закладів вищої освіти у всіх регіонах України. Їхня діяльність сприятиме запуску ефективної системи супроводу ветеранів війни та членів їхніх сімей у зайнятості, навчанні, перепідготовці, підвищенні кваліфікації, сертифікації навичок, побудові індивідуальної професійної траєкторії тощо. Перші три такі центри відкриють у Львові, Дніпрі та Вінниці.

Четвертий проєкт — впровадження спільно з Міжнародною організацією з міграції (МОМ) «Всеукраїнського дослідження потреб ветеранів». Його мета — дослідження та використання результатів потреб ветеранів та можливості регіонів до прийняття великої кількості демобілізованих, прогнозування економічного розвитку та розроблення пропозицій до політик.

П’ятий проєкт — «Забезпечення житлом». Ним передбачені програми на умовах пільгового іпотечного кредитування. Станом на 1 січня 2023 року на квартирному обліку перебуває 25 тисяч учасників бойових дій. Наразі Мінветеранів веде перемовини про реалізацію з державним банком Німеччини KFW — партнером, який має досвід з реалізації житлових програм в Україні.

Окрема вразлива категорія — ветерани, які є одночасно учасниками бойових дій та внутрішньо переміщентми особами. Тобто вони перевезли родини і пішли до військкоматів, не ставши на квартирний облік. Після перемоги ми їх відправимо на реабілітацію, але, оскільки житла немає, повертатися їм немає куди.

До 25 тисяч варто додати ще чергу у три тисячі осіб, які брали участь в АТО з 2014 року, на яких у 2022-му у Мінветеранів отримали 5 мільярдів гривень. Але після початку війни ці кошти секвестували на оборону країни. У 2023 році їх повернули. Аби пришвидшити темпи будівництва квартир та закриття цієї черги, створили спеціальний фонд. Засади його роботи поки що розробляються.

Про психологічну реабілітацію  військових

Ще у  липні минулого року запровадили механізм, відповідно до якого з Мінветеранів напряму контрактуються лікувальні та реабілітаційні заклади, які відповідають певним критеріям. Якщо у лікувальному закладі є мультидисциплінарна команда у складі психіатра, психоневролога і двох психологів, укладається контракт із міністерством. Уже понад 40 закладів із нами законтрактовані. Таким чином, військові, які проходять у цьому закладі реабілітацію, зможуть одночасно отримати ще й психологічну допомогу. Від липня минулого року на 1 лютого 2023 року надано вже понад 7 тисяч послуг.

Про інструменти переходу до мирного життя для захисників

Після перемоги України у війні держава має зробити все, щоб ветерани стали воїнами відновлення, бо захисники мають інтегруватися у свої громади та підіймати економіку країни. За рік до звільнення з військової служби держава має запропонувати захисникам та захисницям інструменти переходу до цивільного життя. Крім того, держава має знати у плановому режимі, скільки людей у кожній області, в кожному районі прийде до мирного життя з військових підрозділів. За рік до їхнього звільнення маємо запропонувати їм інструменти переходу до мирного життя. Це психологічна реабілітація, медичне обстеження, навчання цивільній спеціальності або можливість започаткувати власну справу, тобто перехід до підприємницької діяльності.

Багато людей після служби хочуть займатися власною справою і не бути найманим працівником. Зокрема, популярне серед ветеранів агропідприємництво. Йдеться про невеликі фермерські господарства, які дозволяють людині не лише залучити свою родину до цього бізнесу, а також психологічно реабілітуватися при роботі з землею, на роботі у тваринництві, сільському господарстві. Популярною серед ветеранів є IT-сфера. Українських ветеранів і ветеранок, які бажають перекваліфікуватися, запрошують на навчання за фахом кібербезпеки. Стратегія переходу від військової служби до цивільного життя насамперед передбачає інтеграцію демобілізованих в економічні процеси.

Ми розробляємо Стратегію переходу від військової кар’єри до цивільного життя. Це інституційна реформа, яка дозволить інтегрувати до мирного життя тих військових, які служили 25 років і вийшли на пенсію, а також мобілізованих, тих, що підписували контракт на 3, 5, 10 років. У стратегії реалізується людиноцентричний принцип, який передбачає прозорі черги на житло, медичне обслуговування і психологічну реабілітацію, а також соціальні гарантії. Водночас основне завдання — інтегрувати демобілізованих в економіку України. Ми маємо надати можливість військовослужбовцям здобути цивільну спеціальність, аби вони стали конкурентоспроможними на ринку праці, зокрема у своїй громаді.

Мінветеранів втілює пілотні освітні проєкти на базі ЛНУ ім. І.Я. Франка, що мають на меті надати колишнім військовим цивільні професії. Також спільно з Міністерством економіки або департаментами економіки при ОВА ми будемо аналізувати, якого фахівця потребуватиме ринок праці, і перенавчати службовців.

Електронний реєстр ветеранів створений, але буде запущений після перемоги.

Електронний реєстр ветеранів уже створений, але з міркувань безпеки буде запущений наступного дня після перемоги. Хоча він вже кореспондується з реєстрами інших міністерств і відомств. Процес диджиталізації надалі триватиме у співпраці з міжнародними партнерами. Будемо запроваджувати у «Дії» відповідні електронні інструменти для того, щоб бути клієнтоорієнтованими, щоб створити там електронні ветеранські кабінети, усі сервіси. У нас це вже готово, але ми дійсно не хочемо, щоб десь на тимчасово окупованій території у смартфоні з’явилася програма, яка засвідчить, що людина — ветеран. Це небезпечно зараз для оборонців.

Про збереження боєздатності

Ми маємо розуміти, що всі ці люди, які мали бойовий досвід, — це наш потенціал національної стійкості. Тобто ми маємо їх залишати у такому стані, щоб вони могли у разі ескалації загрози знову піти захищати країну. І для цього держава має проводити періодичні навчання. В Ізраїлі щороку жінки та чоловіки проходять військові курси там, де вони працюють у цивільному житті. Це реальність, і ми маємо також зробити відповідні кроки для того, щоб був постійний військовий вишкіл всього населення. Військові, які мають бойовий досвід, мають інтегруватися у навчальні заклади та піти навчати інших військовому вишколу. Ми дійдемо до того, що ми всі — країна захисників і захисниць, навіть ті, хто зараз живе у більш-менш мирних регіонах Ми ж розуміємо, що наш ворог, поки росія не розвалиться до кінця, буде з нами поруч.

Від автора. Досі слабкою ланкою політики Мінветеранів залишається юридичний супровід військовослужбовців після демобілізації. Ветерани при оформленні пільг чи тих же ділянок землі стикаються з дуже кмітливими махінаторами у місцевих владних кабінетах. Класичним прикладом є випадок у Кіровоградській області, коли на земельній ділянці АТОвців селищна рада дозволила ховати померлих односельців. Зрозуміло, що захисники вже не могли нею скористуватися з аграрною метою. Так був створений сумний прецедент: за документами держава нічого вже не повинна, насправді землі у військовослужбовців немає. Також зберігається шалена корупційна складова у житловому питанні, починаючи від маніпуляцій у черзі та завершуючи якістю побудованого житла за завищеними цінами, яка є тридцятирічною проблемою ЗСУ. Крім того, не розв’язаним є питання, чи безкоштовне навчання на цивільні спеціальності у вишах буде за рахунок бюджетних місць, які передбачені для абітурієнтів-випускників шкіл, чи фінансуватиметься держбюджетом додатково. До того ж про Стратегію та дорожню карту у Міноборони обізнані на рівні новин з інтернету та сюжетів марафону, оскільки установа фактично не залучена до розробок Мінветеранів.

Тетяна Марінова

Новини партнерів