Ми йдемо від простоти до складності, від традицій до експериментальної напруженості: усе, що ви хотіли знати про виставу «Косачка»

Вже 17 березня в Києві та 20 березня в Хмельницькому відбудуться покази пластичної вистави «Косачка», створеної незалежною командою українських мисткинь

11.03.2024

Ініційована молодою режисеркою Юлією Лопатою, вистава об’єднала навколо себе команду хореографок, танцівниць, музиканток і візуальних художниць, які разом створюють на сцені містичний світ, де міф переплітається з реальністю, а минуле із сьогоденням.

Повернення до творчості

Прем’єра «Косачки» відбулася в грудні 2023 року, і одразу з аншлагом. Створення вистави підтримали Goethe Institut Ukraine, а також Всеукраїнська платформа сучасного танцю в кооперації з The Place. Для багатьох учасниць проєкту «Косачка» прем’єра стала першим поверненням до творчості та на сцену від початку повномасштабного вторгнення. Зокрема, для проєктного танцювального колективу Procontemporary та її засновниці Галини Пехи, яка поставила хореографію вистави. Режисерка Юлія Лопата, яка від лютого 2022 року розпочала активну волонтерську діяльність та стала співзасновницею благодійної організації «Ланка», також повернулася до творчості разом із «Косачкою».

Присвята українським жінкам

Натхненням для створення вистави стали українські захисниці, а назва походить з міфу про косачок — войовниць вільного жіночого племені, які за легендою жили на території сучасної України у І-ІІІ ст. до н. е.

Проте вистава не служить прямою його ілюстрацію. Через занурення у колективний і особистий жіночий досвід команда міркує про поняття сили духу і його подорож, як людина відповідає на життєві виклики та йде за своїм покликом навіть попри небезпеку. У виставі є присвята: жінкам, які боронять нашу землю, мисткиням, репресованим за часів радянського союзу і нашим матерям і бабусям.

Унікальна музична партитура

Музика для вистави створювалася з нуля молодою композиторкою електронної музики Оленою Шикіною у співпраці з акторкою, співачкою, дослідницею української музики Соломією Кириловою. “Ми йдемо від простоти до складності, від традицій до експериментальної напруженості”, — говорить Олена Шикіна, для якої “Косачка” — це дебют у театрі як музикантки. До того композиторка, яка також працює з новими медіа, створювала відеороботи для українських перформативних проєктів.

У виставі можна також почути фольклорний та класичний спів, а ще — звучання бандури.

Спеціально для «Косачки» бандурист Володимир Войт записав імпровізаційну партію для однієї із сцен.

Костюми ручної роботи

«Косачка» стала дебютною роботою в театрі для художниці з костюмів Асі Сутягіної. Ася, заслужена діячка культури України, працює в сучасному кіно, серед її робіт фільми «Додому», «Мої думки тихі», «Люксембург, Люксембург». Для вистави Ася розробила костюми як для танцівниць, так і для вокалістки та акторки Соломії Кирилової, яка є центральним образом твору. Сукня та аксесуари Соломії повністю виготовлені вручну, спеціально оброблена тканина для сукні, аби надати їй унікальної текстури, що дає відчуття неземної сутності героїні. Костюми танцівниць також містять багато ручної роботи. Наприклад, Ася вручну створювала та нашивала шовкові орнаменти на боді танцівниць, аби додати їм текстури, що нагадують лати, захисні елементи, які кожна людина набуває, «нарощує» в процесі свого життєвого шляху.

Благодійна складова

Через «Косачку» команда також продовжує свою волонтерську діяльність і збирає кошти на допомогу жінкам-військовим. Наприклад, завдяки донатам на прем’єрі підтримали збір на такмед для фонду «Жіночий ветеранський рух», а також збір на закупівлю білизни для жінок-військових, який ініціював бренд Lola Bra із благодійною організацією «Землячки». Також молодий ювелірний бренд á propos, надихнувшись «Косачкою», створив унікальний срібний кулон-бутон’єрку у формі сарматського меча, і після прем’єри розіграв його разом із Procontemporary, аби допомогти актуальним зборам на потреби військових.

  • Побачити і почути виставу “Косачка” можна 17 березня о 18:00 у Київській опері (КМАТОБ, Межигірська, 2). Квитки.
  •  І 20 березня у Хмельницькій обласній філармонії (Героїв Маріуполя, 7). Квитки.
  • Інстаграм Procontemporary