Міністерство у справах ветеранів: книговидавництво є важливою частиною інтеграції у мирне життя

15.12.2022

Міністерство у справах ветеранів розпочинає співпрацю із національною книжковою платформою Yakaboo, спрямовану на промоцію та підтримку літератури, створеної захисниками і захисницями України.

Ідею співпраці підказали міністерці у справах ветеранів України Юлії Лапутіній під час відряджень самі солдати та офіцери.

«Вони активно на передовій читають та просять привозити книги. Це дуже важливо, бо наші захисники, на відміну від ворога, є носіями цінностей. І вони хочуть дізнатися про щось нове навіть тоді, коли знають, що наступної години можуть початися бойові дії і треба виконувати завдання», — розповіла Юлія Лапутіна.

Серед завдань проєкту — утвердження української національної та громадянської ідентичності.

«Ветеранська тематика в сучасній літературі буде окремим напрямом, який потужно заявить про себе у майбутньому. Зараз важливо, по-перше, зафіксувати події, бо це документалістика. А по-друге, зафіксувати їх разом із переживаннями та емоціями людей, які брали у них участь. І таке емоційне залучення зацікавить більшу кількість читачів. Я ще хочу, щоб ця література була перекладена іншими мовами, щоб в інших країнах також знали про події в Україні через історію та долі сучасників», — зазначила посадовиця.

Підтримка міністерством видання книг, створених свідками, є великим у часі та за кількістю авторів проєктом, бо для майбутнього важливо створити ту спадщину спогадів, яку будуть вивчати наступні покоління. Так, на думку, політкині, відбуватиметься переосмислення всього, що відбулось у сучасній історії України. Особливо важливим є і оптимістичний настрій творів.

«Багато років програми з української літератури були складені таким чином, що діти читали тільки про меншовартість та вселенський плач українців. А так не має бути. Це — література перемоги. Вона розповідатиме про людей, які збираються все життя бути щасливими та  є представниками найкращої нації у світі. А після війни ветеран — це найактивніший член суспільства, якому держава має допомогти інтегруватися та отримати навички життя у мирному суспільстві», — резюмувала міністерка.

Друкарством справу не обмежують. Вже зараз Міністерство у справах ветеранів активно сприяє створенню літературних майданчиків, де читачі зустрічатимуться для обговорення книжок. Також йтиметься про залучення психологів, які після прочитання творів зможуть їх рекомендувати своїм пацієнтам у реабілітаційних центрах.

15 грудня відбувся перший з анонсованих заходів — презентація книги журналістки Анастасії Федченко «Вони перемогли». Це 11 історій про мужніх і сильних українців та українок, які змушують плакати, сміятися, холонути від жаху й дивуватися світлу, якому є місце навіть на війні.