Мобільні хірургії на сторожі життя у прифронтових зонах

27.11.2023

Воєнні умови створюють нові виклики, що вимагають блискавичної реакції та нетрадиційного підходу. Особливо, коли йдеться про порятунок життів військових та цивільних у прифронтових зонах. Ганна Астахова, представниця благодійного фонду «Леруа Мерлен Солідарність» (далі – ЛМС) та Альбіна Брилліантова, керівниця проєктів у фонді ім. Бориса Возницького, розповідають нам про «Keep Life» – важливу ініціативу з облаштування мобільних хірургій/стабілізаційних пунктів та про партнерську взаємодію між фондами. 

Ганна Астахова

Ганно, у ЛМС вже є досвід допомоги медичній сфері України, чи цей проєкт – перший?

Г.А. Ми вже маємо декілька успішних проєктів, адже відбудова медичної інфраструктури та порятунок життів – один із пріоритетних напрямків роботи нашого фонду. Зокрема ми провели капітальний ремонт даху в Ічнянській міській лікарні, щоб врятувати медичний заклад для громади, адже він був на межі закриття. А також спільно з благодійним фондом Fortitude UA переобладнали три вантажні напівпричепи під багатофункціональні медичні кабінети. Сума, виділена ЛМС у рамках цих ініціатив, сягає понад 9 млн гривень.

Як партнерство з фондом Возницького корелює з цінностями вашої організації та чим для вас важлива ця співпраця?

Г.А. Для ЛМС головними цінностями є люди, їх життя та добробут. Також ми звертаємо увагу на прозорість усіх процесів та раціональне використання ресурсів. Фонд Возницького на 100% відповідає цим вимогам. Всі етапи їх роботи надзвичайно прозорі, а команда відкрита до діалогу. Ми бачимо і розуміємо, як саме та для чого використовується надана допомога. Такий відповідальний підхід та увага до деталей співпадають зі стандартами нашого фонду, тому ми швидко знайшли спільну мову.

Головна особливість нашої співпраці – достатньо швидка реалізація проєктів. Від отримання запиту до підтвердження нашої участі зазвичай минає декілька днів. Ініціативи нашого партнера настільки важливі у сьогоднішніх реаліях, що питання про їх підтримку навіть не постає. Так сталося і з мобільними хірургіями, адже ми розуміємо: чим швидше буде надана якісна медична допомога, тим більше шансів врятувати життя пораненому. 

Альбіна Брилліантова

Альбіна додає:

А.Б. Дякую за високу оцінку нашої роботи! Зі свого боку хочу сказати, що команда фонду Возницького дуже цінує підтримку ЛМС, адже наша взаємодія побудована грамотно і професійно. Кожен має досвід у своїй сфері, тому ми чудово доповнюємо один одного. Як на мене, вирішальним фактором цієї плідної співпраці є відсутність зайвої бюрократії. Саме так повинні працювати сучасні благодійні організації: швидко і ефективно.

Які ще спільні ініціативи ви реалізували?

Г.А. Наша організація надала будівельні матеріали для Центру захисту та підтримки у Львові, який ремонтували та облаштовували волонтери фонду Возницького. За п’ять місяців роботи у Центрі знайшли прихисток уже понад тисяча осіб.

Як ЛМС використовує свій досвід та експертизу із будівництва та облаштування інтер’єрів у випадку мобільних хірургій? Розкажіть детальніше про вашу залученість у технологічний процес.

Г.А. Стабілізаційні пункти зроблені на базі 20-футових контейнерів, які стаціонарно закріплені на платформі вантажівки. Наразі введено в експлуатацію вже другу хірургію, на облаштування якої ЛМС виділив 1,2 млн гривень. Наша команда підібрала найкращі варіанти будівельних та оздоблювальних матеріалів для переоснащення простору контейнерів. Ми розуміємо, що якість продуктів для такого проєкту відіграє ключову роль. Тому всі матеріали відповідають необхідним вимогам та мають потрібні сертифікати для їх використання в медичній сфері. Наприклад, внутрішні поверхні виконані з пластику та нержавіючої сталі, які можна мити під високим тиском та дезінфікувати спеціальними засобами. Також особливу увагу ми приділили утепленню, водонепроникним панелям та системам кондиціонування й опалення.

Альбіно, розкажіть про консультації з військовими медиками та їх внесок в остаточний результат.

А.Б. Рекомендації медиків, що є безпосередніми користувачами мобільних хірургій, стали основними орієнтирами під час роботи над проєктом. Ми з партнерами намагалися максимально врахувати всі побажання, серед яких – невеликі зовнішні габарити, збільшена внутрішня робоча площа, а також покращені показники мобільності, автономності та енергозберігання. До прикладу, лише за 10 хвилин можна збільшити робочу площу на 8 м², а сама вантажівка може навіть у розгорнутому стані швидко пересуватися по бездоріжжю. У справі порятунку життя важлива кожна секунда – тому влітку хірургія практично миттєво готова до прийому пацієнтів, а в холодну пору року на повний прогрів приміщення потрібно близько 15 хвилин. Не буду вдаватися у всі подробиці, проте можу вас запевнити – консультації з військовими медиками були надзвичайно плідними.

Звідси виникає питання: як хірургії пройшли випробування польовими умовами? Чи довелося щось змінювати?

А.Б. На це складно дати однозначну відповідь, адже тут усе дуже індивідуально. В польових умовах часто доводиться щось змінювати. Це залежить від конкретного спеціаліста і того, чи потрібно йому щось адаптувати саме під свої звички та спосіб роботи. Тому загалом ідеалу немає і не може бути. Головне – машини працюють і рятують людей, решта – робочі моменти, які можна вирішити.

Чи можете ви озвучити кількість пацієнтів, яких вдалося врятувати за час існування проєкту?

А.Б. Точну цифру важко назвати, проте можу сказати, що пропускна здатність однієї хірургії сягає 60 осіб на день на стабілізацію та трохи менше – на проведення операцій. Завдяки унікальному розсувному модулю цього нового хірургічно-стабілізаційного комплексу лікарям вдасться рятувати ще більше поранених, адже тут площі вистачає для того, щоб оперувати одночасно двох пацієнтів.

Альбіно, які плани на майбутнє ви маєте? Скільки ще мобільних хірургій потрібно в ідеалі, щоб забезпечити потреби військових та цивільних на всій лінії фронту та у прифронтових зонах?

А.Б. Зі зрозумілих причин повна інформація не розголошується. Але набагато більше, ніж зараз. В ідеалі, на кожні 20-30 кілометрів вздовж бойової лінії має бути один стабілізаційний пункт.

Ганна додає:

Г.А. Підтримка медичної інфраструктури дуже важлива, адже з кожним днем росія знищує все більше лікарень. Одночасно з цим зростає число українців, які травмуються внаслідок ворожих обстрілів. Тому команда ЛМС активно працює в цьому напрямку. Найближчим часом ми розкажемо про декілька нових проєктів, що стосуються реабілітаційних центрів та лікарень на Київщині та Львівщині.