Молочниця: як як подолати цю підступну супутницю щасливих моментів?

09.11.2023

Дріжджоподібний грибок роду Candida в невеликій кількості «живе» майже в мікрофлорі кожного організму, не турбуючи його власника. Однак за сукупності певних умов популяція починає активно розмножуватися і стає вже захворюванням, яке лікарі називають кандидозом, а ми найчастіше – молочницею.

Інна Ейсмонт, лікар-гінеколог мережі клінік CALM

Вона підступна і неприємна, приносить нам масу незручностей, особливо чомусь молочниця часто виявляється в найневідповідніший момент, коли ви відчуваєтеся щасливою. Хіба не так? Довгоочікуване купання в морі, інтимні зустрічі з новим партнером, період вагітності — прекрасні моменти, які несподівано  затьмарюються печінням, свербежем і забрудненою білизною.

Але не варто лякатися захворювання, воно добре вивчене і успішно лікується, якщо звернутися до лікаря при перших його проявах. Кандидоз — дуже поширене захворювання: близько 75% жінок хоч раз і випробували на собі всі прояви молочниці. А у третини пацієнток захворювання виникає під час вагітності. На жаль, буває, що молочниця переходить у хронічну стадію, і 5% жінок переживають це щорічно, іноді з декількома загостреннями протягом року.

Як визначити, що у вас молочниця?

Сірні виділення білого або білуватих кольорів з кислим запахом, свербіж зовнішніх статевих органів, дискомфорт і печія при січопуску та статевому акті, — ось такі симптоми супроводжують молочницю.

Якщо ви думаєте, що вся справа в недостатній гігієні або в тому, що молочницею вас заразив партнер, ви, можливо, маєте рацію, але не зовсім. Це не єдині причини запалення. Кандидозний кольпіт є сигналом для жінки, що слід звернути увагу на своє здоров’я, тому що причин виникнення даного захворювання чимала кількість. Крім інфекцій, що передаються статевим шляхом, це може бути і перебої у роботі імунної системи, і порушення гормонального фону, і наявність цукрового діабету, і вагітність.

Нерідко молочницю провокують і деякі ліки, наприклад антибіотики без протигрибкових засобів, прийом КОК, хоча це трапляється вкрай рідко.

Одна з причин, про яку не здогадуються жінки, — це захворювання шлунково-кишкового тракту. Так, уявіть собі звичайний гастрит може запустити молочницю!

Використання щоденних прокладок та порушення правил особистої гігієни, неправильне використання тампонів, нерегулярна зміна білизни, синтетичний не дихаючий одяг – все це також «любить» грибок роду Candida!

І, безумовно, серед збудників один із головних ворогів жіночого здоров’я – стрес.

Чи можливий секс під час молочниці?

Чоловіки теж хворіють на молочницю, хоча з ними це відбувається в 4 рази рідше, ніж з жінками. Дріжджовий кольпіт не належить до інфекцій, що передаються статевим шляхом, але є їх маркером.

Партнери зазвичай обмінюються своєю мікрофлорою – це природно, бо незахищений інтимний акт може спровокувати ріст грибів, що потребує одночасного лікування обох. Зараження може статися і під час оральних ласк. Тому з новим партнером завжди вибирай захищений контакт.

Чому молочниця виникає при вагітності?

Вагітність часто запускає запальний процес, тому що організм жінки переживає багато стресових факторів: зниження імунітету та гормональна перебудова в першу чергу. Цікаво те, що дріжджовий кольпіт може навіть проявлятися у абсолютно здорової жінки, яка ніколи не хворіла раніше, лише під час вагітності та безслідно зникати після пологів.

Під час вагітності лікування молочниці проводиться місцевими протигрибковими препаратами. На жаль, у вагітних кандидоз може з’являтися безліч разів, і щоразу потребує лікування, оскільки запалена тканина піхви менш еластична, більше травмується і важче загоюється.

Як вилікувати кандидоз?

Найголовніше: ніколи не займайтеся самолікуванням! Молочниця легко діагностується лікарем, але пацієнтки часто плутають її з іншими захворюваннями. Тому обстеження у гінеколога необхідне для вибору правильної схеми лікування.

Обстеження та лікування молочниці передбачає комплексний підхід, що включає призначення протигрибкових препаратів системної дії (вживання таблеток) та місцевих препаратів (використання вагінальних свічок або кремів), усунення провокуючих факторів, дотримання дієти (виключення солодкого) та правил особистої гігієни. Важливе значення має й загальне зміцнення організму.

До речі, гостра стадія кандидозу лікується набагато легше, ніж хронічна форма, яка виявляється частими рецидивами. Провокуючим фактором може стати звичайна менструація. Неправильно підібране лікування може призвести до хронічної форми, втрати імунітету та чутливості до протигрибкових препаратів. Тому не ризикуйте і не ставтеся до молочниці, як до легкого нежитю. Дбайте про себе вчасно!