На Київщині створили охоронні зони для захисту рідкісних птахів

18.06.2024

Чорний лелека, змієїд, підорлик малий та журавель сірий — 12 гнізд рідкісних птахів з Червоної книги України узяли під охорону на території Тетерівського лісового господарства ДП «Ліси України». Цю ініціативу WWF-Україна відповідним розпорядженням наприкінці травня погодили у Київській обласній військовій адміністрації, повідомили на сторінках WWF-Україна.

Пташенята чорного лелеки. Фото: Олександр Панчук. WWF-Україна. Рідкісний птах, занесений до Червоної книги України. Охороняється Конвенцією з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES, Додаток ІІ), Боннською (Додаток ІІ) та Бернською (Додаток ІІ) конвенціями. В Україні їх чисельність становить 400-450 пар. Деградація місць їхнього гніздування відбувається через вирубування лісів, меліорацію лісових угідь у смузі лісостепу та через фактор непокою. 

Сім гнізд чорного лелеки, три гнізда змієїда, гніздо підорлика малого та журавля сірого виявив орнітолог Олександр Панчук протягом 2016-2023 років, їх постійно моніторять та охороняють працівники Тетерівського лісового господарства і науковці. Кожне гніздо заселене парою птахів, які у сприятливі роки успішно виводять потомство. 

Ділянки, де виявлені гнізда, мають сприятливі умови для стабільної популяції великих птахів: багато придатних дерев для їх гніздування, розташування близько до кормових угідь. Гнізда чорних лелек розташовані переважно на дубах на висоті 8-18 м, одне з них виявлено на штучній платформі, що була збудована у 2010 році та заселена у 2012 році. Гнізда змієїдів розміщені на соснах на висоті 20-30 м, а підорлика малого — на вільсі на висоті 16 м. Гніздо журавля сірого виявлено на землі у вологому березняку біля річки Таль.

Журавель сірий. Фото: Олександр Панчук. WWF-Україна

Навколо гнізд перелічених видів передбачено створення колових охоронних зон радіусом не менше 500 м, де діє сезонна заборона для будь-яких лісогосподарських заходів у період із 15 березня до 1 серпня для чорного лелеки та 1 березня — 31 серпня для інших видів, адже важливо не турбувати птахів під час періоду розмноження. У тій частині охоронної зони, яка розташовується ближче 100 м від гнізда (для змієїда — 200 м), діє постійна заборона будь-яких лісогосподарських заходів. Загальна площа створених охоронних зон — 785 га, площа території, де господарські заходи обмежені протягом всього року становить 65,94 га.

Охоронні зони створені за ініціативою WWF-Україна та у співпраці з науковим співробітником Київського зоопарку Панчуком Олександром Сергійовичем, Тетерівським лісовим господарством, Департаментом екології та природних ресурсів Київської обласної військової адміністрації та ДП «Ліси України».

Пташеня чорного лелеки. Фото: Олександр Панчук. WWF-Україна

Природоохоронні обмеження у межах охоронних зон визначені відповідно до Додатка 2 Порядку створення охоронних зон для збереження біорізноманіття у лісах та Порядку створення охоронних зон для збереження об’єктів Червоної книги України. Підставою для скасування охоронної зони є відсутність особин видів, що охороняються, протягом як мінімум 15 років, що підтверджується результатами щонайменше трьох польових досліджень.