На руїнах стосунків: чому чоловіки не одружуються з матерями своїх дітей, йдучи на війну?

03 Жовтня 2024
Психологиня та сексологиня Ліана Колесник-Цапенко

В Україні у перший рік повномасштабного вторгнення спостерігався весільний бум: кількість шлюбів зросла на 4% і стала рекордною за два роки. Але у 2023-му була зафіксована протилежна тенденція: шлюбів поменшало, натомість зросла кількість розлучень. Збільшення кількості шлюбів у воєнний час спричинена зокрема тим, що пари розуміють важливість юридичного оформлення стосунків, коли чоловік перебуває чи може перебувати на війні.

Але є і зовсім інші випадки. Коли чоловік навідріз відмовляється юридично оформити стосунки. Навіть при тривалих відносинах. Навіть із жінкою, що вже є матір’ю його дітей. Розберемо цю ситуацію з погляду психології людини та психології стосунків у парі.

Причина №1 — ІНФАНТИЛІЗМ

Отож, причина перша — ІНФАНТИЛІЗМ. Йдеться про стан психіки, за якого дорослі люди проявляють незрілі моделі поведінки. Тобто людина не усвідомлює причинно-наслідкових зв’язків, не може брати 100%-ву відповідальності за своє життя та життя близьких. Інших аргументів такі люди не чують. Тобто…

Ваш чоловік не усвідомлює та не бере відповідальності за те, що буде з його родиною, до яких наслідків призведе відсутність юридичного врегулювання стосунків.

Причина №2 — «НЕ НА ЧАСІ»

Причина друга — «не на часі». Чоловік має чисельні виправдання щодо того, чому «не зараз». Він не відмовляється від шлюбу, але просить зачекати, поки щось не відбудеться. Не закінчиться війна, не куплять машину, не назбирають коштів тощо.

Чоловік чекає того самого ідеального моменту. Але, на жаль, цей момент може не наступати довгими роками або навіть ніколи.

Причина №3 — СТРАХ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ

І тут може бути прихована третя причина — страх відповідальності. Чоловік свідомо чи підсвідомо боїться брати повну відповідальність за родину. Причина не в тому, що він нехороша людина. Ні!

Чоловік може мати невдалий попередній досвід, складне дитинство, схему поведінки, яку отримав від батьків. Часто таке буває, коли у дитини не сформована здорова прив’язаність до батьків, а світ здається небезпечним.

Причина №4 — ІНСТРУМЕНТ ПОКАРАННЯ

Ще одна четверта причина, яку я бачу в роботі як сімейний психолог, — бажання «навчити жінку чогось». На думку чоловіка, щось їй довести, виховати, покарати таким вчинком.

Це історія про глибоку образу, біль, а, можливо, через зраду.

Звісно, це хвороблива позиція, це про відсутність взаємодії та розуміння. Але чоловік ідеологічно переконаний, що відмова від шлюбу є інструментом покарання, який досі зможе довести щось партнерці.

Причина №5 — ТОТАЛЬНА НЕДОВІРА

І з цього випливає п’ята причина — тотальна недовіра, а, отже, погані стосунки між двома у парі. Стосунки, у яких точно немає кохання та абсолютного прийняття партнера. Стосунки, де принижують, не сприймають, докоряють. Стосунки, що висять на волосині.

Що робити жінкам, коли чоловіки не хочуть укладати шлюб, навіть ідучи на війну?

Найперше — говорити. Спокійно, без образ та з повагою. Дізнавшись мотив відмови чоловіка, ви розумітимете, що з цим робити.

Погана новина полягає в тому, що навряд чи вам вдасться вплинути на чоловіка, як і на будь-яку іншу дорослу людину. Ви не залізете у його голову та не вкладете туди своє рішення.

Можливо, варто разом звернутися до юриста, який детально проконсультує щодо наслідків, які несе відмова від реєстрації шлюбу. Але знову ж таки чимало чоловіків говорять, що сприймають такі розмови, як корисливий мотив. Та й чи може «відремонтувати» юрист те, що зламано між вами? Імовірно, що в цій ситуації найкраще відвідати сімейного психолога — третю незалежну сторону. Людину, що допоможе побудувати ланцюжок комунікації. Але все це лише після наявності мотивації чоловіка щодо збереження стосунків. Знаєте, на дохлому коні далеко не поїдете.