На власному досвіді: оформлюємо Картку Юніора разом із Юрієм Потураєм

WoMo спільно з ПриватБанком запускає спецпроєкт «Фінансова грамотність», де разом із героєм Юрієм Потураєм будемо досліджувати всі етапи оформлення та використання Картки Юніора, а також дізнаємось як підлітки ставляться до грошей  та чи приділяють батьки цьому питанню час. 

Згідно з результатами дослідження, проведеного у травні-червні 2023 року агенцією Factum Group 9 з 10 батьків дають дітям кишенькові гроші декілька разів на тиждень, з них тільки 30% зараховують на банківську картку. 

88% відсотків опитаних дітей вважають важливим отримувати знання з фінансової грамотності, але тільки 44% дітей мають досвід вивчення фінансової грамотності. При цьому дітей цікавлять знання з інвестування, заощадження грошей та захисту від шахрайства.

Бажання, щоб банк навчав дітей фінансової грамотності висловили 85% опитаних батьків. Кожна п’ята дитина користується пластиковою карткою дорослих, хоча може мати власний рахунок, відкривши Картку Юніора.

Тому разом із Юрієм Потураєм ми з’ясуємо, що таке фінансова грамотність та якими інструментами ПриватБанк допомагає батькам та підліткам  ставати більш усвідомленими стосовно грошей. Адже важливо донести підлітку, що гроші це не лише спосіб отримати бажане, а й інструмент управління своїм життям. І першими хто у цьому допоможуть є саме батьки.  

Аби дізнатись як підліток може оформити Картку Юніора журналіст WoMo поїхав до файного міста Тернополя. Адже саме там мешкає наш герой, Юрій Потурай, 13-річний хлопець який із захопленням займається кулінарією і вже має власну аудиторію шанувальників. 

Фото: Олена Максименко

Готувати я почав змалечку, до того мене заохочувала мама. Одного разу вона подарувала мені кулінарний календар і розповіла, що телефон можна використовувати не лише для ігор, а, наприклад, вести блог тощо. Так усе і розпочалось.” — розповідає Юрко.

Ми йдемо містом повз пам’ятник Соломії Крушельницької до відділення ПриватБанку. Юрій трохи ніяковіє, але також радіє тому, що незабаром у нього з’явиться власна Картка Юніора. У самому відділенні все відбувається дуже швидко, а персонал дуже привітний. Юрію 13 років, тож аби відкрити Картку Юніора йому потрібен один із батьків. 

Фото: Олена Максименко

“Із 14 років, тобто з часу отримання ID-картки підлітки можуть самостійно оформлювати собі картку” — повідомляють у відділенні. 

Відкриваючи Картку Юніора підліток отримує власний рахунок, який батьки можуть контролювати до виповнення 18 років. Для оформлення картки потрібно мати лише свідоцтво про народження дитини, наявність власного телефону, ідентифікаційний податковий номер, та паспорт, якщо дитині вже виповнилось 14 років.

Фото: Олена Максименко

“Мені дуже важливо мати Картку Юніора, адже я часто ходжу до магазина та купую продукти для втілення кулінарних ідей. Також я збираю гроші на прилади та устаткування для кухні, адже вони коштують чимало” — розповідає Юрій. 

Фінансова освіченість є важливим аспектом розвитку підлітка, на цьому наголошує і мама хлопця, пані Наталя. Вона сприяє самостійності сина, а також навчає коректно поводитись із грошима. 

“Наприклад Юрку подарували гроші на свята. Він може витратити одразу всі на смаколики, а може купити, наприклад, морозива, а решту збирати на свою мрію. Мені важливо аби Юрко розумів, що гроші — це можливості, і що тільки від нього самого залежить чим саме ці можливості можуть для нього стати” — каже пані Наталя.

Фото: Олена Максименко

Увесь процес з оформлення картки займає не більше 15 хвилин. Юра дає свій номер телефону, документи і вже за короткий проміжок часу співробітник ПриватБанку допомагає розібратись йому з додатком Приват24. Функціонал застосунку для підлітків не відрізняється від того, яким користуються дорослі, він має повноцінний мобільний банкінг та ідентичний інтерфейс, але важливо, що  батьки можуть легко та зручно контролювати витрати своєї дитини. Отримавши картку хлопець дуже радіє і не може на неї надивитись. 

Фото: Олена Максименко

“Мені здається що я навіть подорослішав, адже картка дає змогу і накопичувати і розраховуватись в магазинах. Мені взагалі здається, що карткою користуватись набагато приємніше та зручніше. Навіть в магазині — ти не шукаєш дріб’язок, не хвилюєшся, що в тебе може не вистачити грошей”. 

Фото: Олена Максименко

Пані Наталя зауважує, що їй також зручно, що в сина тепер є власна картка. “По-перше, я спокійна за дитину. Адже я завжди можу подивитись скільки в нього грошей, чи вистачає йому на обід тощо. Також я можу побачити де саме він витрачає кошти та зрозуміти, де мій син був цього дня. Я вважаю, що самостійність та фінансова відповідальність дуже важливі. Наприклад, у моєму дитинстві нас не вчили культурі поводження із грошима. Гроші були як явище, як диво. Вони з’являлись “звідкілясь” і туди ж йшли. Зараз я розумію, наскільки таке ставлення до грошей деструктивно. Тому мені важливо, аби Юрко вже розумів, що гроші — не тільки про свободу, але й про роботу.” 

Мати одразу ж перекидає синові сто гривень і той радісно крокує до магазину аби придбати морозиво та власноруч розрахуватись. 

“Мені сподобалось, що оформлення зайняло мало часу, а також що не треба було сидіти у черзі. Взагалі я дуже радий, що тепер матиму Картку Юніора, адже в багатьох моїх друзів вона вже є.”

Оформлення Картки Юніора є важливим кроком у фінансовому розвитку підлітка. Цей процес дозволяє відчути себе дорослішим та самостійним. Однак необхідно пам’ятати, що використання Картки Юніора вимагає відповідальності та зобов’язань. Саме тут на допомогу як батькам, так і підліткам приходить нативне навчання фінансовій грамотності за допомогою функціоналу додатка. Це є не тільки інвестицією у майбутнє, а й стане першою успішною навичкою користування грошима та використання Картки підлітком.

А наступного разу ми розповімо про можливості самостійно керувати своїми фінансами та розглянемо, як підліток може використовувати Картку, включаючи переказ грошей з батьківської картки та використання функції батьківського заохочення.