насильство
Фото: "ООН-жінки"/М.Р.Шан

Насильство щодо жінок: кожні 10 хвилин у світі гине одна жінка

28 Листопада 2024

Насильство щодо жінок залишається поширеним явищем, зокрема у його крайніх проявах, попереджають в ООН. 140 жінок помирають щодня від рук партнерів або членів сім’ї. Про це повідомили у доповіді «ООН-жінки» до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок.  

У новому документі йдеться про феміцид — навмисні вбивства жінок і дівчаток із гендерною мотивацією. За даними доповіді, кожні 10 хвилин у світі від насильства у сім’ї гине одна жінка. Загалом протягом 2023 року 85 тисяч жінок та дівчат було вбито. При цьому 60% цих злочинів, тобто 51 тисяча, вчинили їхні партнери чи інші члени сім’ї. Найвищі показники феміциду в сім’ї були зареєстровані в Африці, Північній та Південній Америці, а також в Океанії.

«Епідемія насильства щодо жінок і дівчат є ганьбою людства», — заявив Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Чоловіки та хлопчики становлять переважну більшість жертв усіх вбивств. Проте жінки та дівчата, як і раніше, непропорційно страждають від насильства у своїх будинках. Майже 60 відсотків усіх жінок, навмисно вбитих у 2023 році, стали жертвами партнера чи члена сім’ї. У 84% усіх вбивств, скоєних у сім’ї, постраждали жінки. У 97% випадків вони знали свого вбивцю.

Близько третини постраждалих до вбивства заявляли про психологічне, сексуалізоване чи фізичне насильство в поліцію. Цих жінок можна було врятувати, наголошують автори доповіді.

Загальна кількість вбивств жінок та дівчаток знизилася порівняно з 2022 роком. Однак, частка вбивств, скоєних партнерами або членами сімей, збільшилася.

Автори доповіді зазначають, що цифри, наведені в ній, лише «верхівка айсберга», оскільки не всі жіночі смерті могли бути зареєстровані як вбивства. Крім того, низка країн не публікує статистику про домашнє насильство та феміцид з 2020 року.

Цього року Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок відзначався у 25-й раз. У рамках кампанії «16 днів активних дій» структура «ООН-жінки» закликає міжнародне співтовариство до реалізації прийнятих зобов’язань щодо захисту жінок.