Фінансова грамотність: З якими упередженнями про гроші стикаються українки

Українки масово втрачають дохід внаслідок війни, але не зупиняються та шукають нові можливості для працевлаштування та покращення матеріального становища. У цьому їм допомагають нові знання з фінансової грамотності, які надає  голова правління «MetLife Україна», експертка з питань страхування життя, фінансової грамотності та ризик-менеджменту в бізнесі та житті Інна Бєлянська. Працюючи у сфері страхування життя понад 20 років, спікерка звертає увагу, що рівень фінансової грамотності у нашій країні досі дуже низький. Навіть заможні жінки через невчасно оформлені документи ставали бідними під час хвороби чи внаслідок нещасного випадку. Тобто ми не є фінансово зрілими, хоча є дуже господарською нацією. І в цьому певний парадокс. Публікуємо основні тези з лекції.

Дослідіть власні внутрішні та зовнішні опори

У кожного з нас є внутрішні та зовнішні опори, які створюють та підтримують наш особистий світ. Ці опори стабілізують, надають впевненості та є ресурсом для нашого життя.

До зовнішніх опор належать: нерухоме та рухоме майно, родина, кар’єра чи бізнес, а також природа. Ці опори можуть бути втрачені через поведінку інших людей, через наші неправильні рішення, внаслідок природних катаклізмів (повінь, землетрус), захворювання (як це було під час пандемії ковіду). Війна показала, що цей вид опори є дуже крихким, і ми дуже часто не здатні контролювати ситуацію, яка відбувається з нами.

На щастя, у нас є внутрішні опори, які виходять на перший план тоді, коли зовнішні перебувають під загрозою. Внутрішні опори — це ті сили, які є у нас самих. Саме вони допомагають нам відбудувати все з нуля. До них належать: наші цілі, знання, навички, досвід, досягнення, мрії і фізичне та ментальне здоров’я, яке є фундаментом для всього того, що ми робимо у житті.

Внутрішні опори ми будуємо протягом життя. І хоча ми можемо самі змінювати свої пріоритети, цілі, додати нових навичок, але немає нічого сильнішого за саму людину.

Будуйте власну фінансову опору

До яких опор належать фінанси? Особисті гроші виражені у майні, депозитах. І цим вони супроводжують зовнішні опори. Але гроші йдуть поруч із знаннями, навичками, тобто внутрішніми опорами. Фінанси дають нам безліч можливостей: жити, де хочеш; у якому хочеш будинку чи квартирі; подорожувати; мати хобі; отримувати нові знання та навички для себе; вчити дітей; дбати про тих, ким ми хочемо опікуватися. Аби гроші не закінчувалися, треба побудувати власну фінансову опору, яка складається з двох складових: фінансові знання та практичні навички використання.

Якщо вмієш керувати фінансами, то у разі втрати умієш їх відновити. У пригоді стануть наші професійні знання та навички, якими ми володіємо упродовж життя.

Я люблю порівняння із піаністом: якщо він уміє грати на роялі, то він сяде і зіграє на цьому інструменті в будь-якому місці за будь-яких умов. І якщо він втратить власний інструмент, то грою на орендованому заробить на новий.

Чи можна жити без фінансової опори? Українки дали відповідь на це запитання, взявши участь в опитуванні «Якою ви бачите державу після війни?». Лідерами стали такі характеристики — «багатою, квітучою, мирною, щасливою та непереможною». Якщо подивитись на вікову градацію, то молодь побачила «вільною, незалежною, сильною». Люди середнього віку — «мирною, процвітаючою та успішною». Літні люди — «багатою, квітучою, щасливою». Тобто економічна складова є у всіх вікових групах українок.

У рейтингу цінностей власні статки під час війни посіли останнє місце. Це непогано, бо всі усвідомили крихкість та слабкість зовнішньої опори, що показали локдаун та війна. Але після перемоги питання фінансової забезпеченості знову стане пріоритетним, бо у багатій країні не можуть жити небагаті та залежні від державних доплат люди. Тому вже зараз доведеться вчитися захищати свою фінансову опору, аби вона була стійкою. А для цього треба підвищити рівень фінансової грамотності. Її індекс залежить від освіти та рівня доходів. Саме ці дві складові допоможуть відновлювати фінанси. Ми можемо назвати багато відомих бізнесменів, які завдяки знанням про фінансові інструменти, навіть втрачаючи статки, все ж таки відновлювали свої позиції лідерів на ринку та примножували капітали.

Варто говорити про гроші

Аби стартувати вдало, фахівці радять говорити про статки із своїм оточенням. А чи говорять українки про гроші з друзями та родинами? Виявилось, що 41% це роблять, 40% — ні. Причини уникнення розмов є дуже показовими.

По–перше, наші жінки вважають, що такі розмови псують стосунки. Але говорити про гроші варто, бо розмова — це обмін думками. А думки вашого оточення дуже часто мають додаткові професійні нюанси. Отже, коли ми говоримо, то отримуємо більше знань, які допоможуть зміцнити власну фінансову опору чи додати до неї нову цеглину. Крім того, ми дізнаємось про плани чоловіка та зможемо їх узгодити з нашими, уникнувши зайвих витрат, наприклад.

По-друге, українки вважають ці розмови невчасними, бо триває ійна. Це хибна думка. Розмови про гроші зажди на часі, бо саме зараз, у період невизначеності, зокрема фінансової, треба розбиратися з коштами та вчитися ними керувати, аби вижити.

По-третє, багато українок відмовляються говорити про гроші через почуття сорому за свій низький рівень життя. Під час спілкування ми дізнаємось, як інші люди виходили із скрутного становища. Фінансово через війну постраждали всі. Просто одні мають заощадження та витрачають їх на підтримку життя своєї родини, інші забезпечують себе та родину за рахунок соцвиплат (з безробіття, пенсії). Тому нам треба вміти говорити про гроші, щоб ділитися корисним досвідом.

Позбудьтеся розпачу

Чим допоможуть знання про гроші, якщо грошей немає? Тут важливо почати з аналізу власного емоційного стану. Зараз жінками у питанні фінансів керують «страх, тривога, невпевненість, сумніви у власних силах, розпач». У голові думки, що війна триває 9 місяців, тож все буде ще гірше. Не варто витрачати час на хибні прогнозування проблем та ще й у напрямі катастрофізації. Бо це ніяк не сприяє вашому виходу зі скрути. І найголовніше: коли ви все ж таки впораєтесь із важкою ситуацією, то без допомоги психологів та психотерапевтів не зможете позбутися цих негативних почуттів, тобто ви вже даєте емоціям отруювати ваше майбутнє після перемоги. Пригадайте локдаун. Навесні 2020 року збережень вистачило на два місяці. Восени 2021 року — ну, ще на місяць. Тепер війна…

Поверніть собі впевненість: у вас є професійні знання та здатність скласти план дій, в якому ви можете визначити цілі, викласти мрії, бо життя не зупиняється. Приборкання емоцій та складання плану запускають дії, які допомагають відновити фінансовий стан.

Зараз на плечі жінок лягли питання забезпечення родини та бізнесу, бо чоловіки захищають Україну із зброєю. Мрії та прагнення українок бачити заможною нашу країну є, за опитуваннями, вищими за чоловіків, тож наше завдання — все зробити для себе, щоб не залежати від держави. І цим ви допомагаєте Україні, бо не мислите, як утриманець, а берете на себе відповідальність дбати про себе незалежно від обставин.

Тетяна Марінова