Неймовірні пригоди Аліси у світі нейробіології

Чарівна, цікава та оригінальна казка про пізнання дитиною самої себе

26.07.2020

Польський нейробіолог Єжи Ветулані написав книжку про дітей, яка допоможе їм полюбити науку. Цей комікс стане у пригоді й дорослим, які прагнуть краще зрозуміти власну фізіологію. Відомо, що більшість можливостей людина втрачає через брак цікавості й мотивації! Сучасні нон-фікшн книжки для дітей роблять навчання легким та захоплюючим. Саме така — «Сон Аліси». У серпні вона вийде у видавництві Vivat.

Аліса – маленька дівчинка, яка набігалась за день, а зараз спить і бачить дивовижний сон. У цьому сні її внутрішні органи сперечаються про те, хто з них важливіший. А мозок розповідає про те, як керує великим і непростим колективом.

«Аж раптом бурхливий галас, лайку та гризню урвав рішучий наказ: 

ЦИТЬТЕ! 

Це озвався мозок — непоказний, сіро-бурий, зморшкуватий, вагою за-ледве понад кілограм. 

Угамуйтесь. Усі ви маєте рацію: без жодного з вас життя було б неможливим. Тож кожен тут значущий. Проте комусь, любі друзі, треба керувати вашою командою. Навіть найгеніальніші діти нічого не навчаться без викладача. І літак сам не злетить, навіть якщо в нього буде найвища якість і на його борту перебуватимуть найповажніші люди, — йому так чи сяк необхідний пілот. Саме я, дорогесенькі, й відіграю ролі вчителя та пілота. 

Слова мозку заінтригували Алісу, яка несподівано вигулькнула серед отого скаженого рейваху. 

Невже ти керуєш ними всіма? — здивувалася дівчинка. — І невже це означає, що ти і мною керуєш? 

На те мозок відповів: 

У певному сенсі так, сонечко. Бо саме я відповідаю за те, щоб ти прожила цей день, і завтрашній, і всі наступні і щоби часточка тебе передалася твоїм майбутнім дітям та онукам, якщо тобі захочеться стати мамою. 

А коли вже будеш дуже-дуже старенькою і я не зможу врятувати тебе від кирпатої свашки, ми разом відійдемо в небуття. 

Саме я відповідаю за все, що ти чуєш і бачиш, думаєш і кажеш, за твою здатність щось вирішувати і за те, якою ти є. 

Я наче колегія експертів, генеральний штаб і державний уряд чи королівський двір в одному! Виконувати всі ці обов’язки мені допомагає власна армія.»

«Сон Аліси» можна порівняти з «Надзвичайними пригодами Аліси в Дивокраї» Льюїса Керролла. Це чарівна, цікава та оригінальна казка про пізнання дитиною самої себе. 

Єжи Ветулані вдалося дуже просто та захопливо розповісти про досить складні речі:

  • як працює мозок;
  • що таке гормони;
  • як пов’язані між собою внутрішні органи;
  • яким чином навчання допомагає людині досягти успіху.

«У тебе, Алісо, як і в кожної дитини, котра вчиться в початковій школі, більше нейронів, ніж у дошкільників та старшокласників. Майже кожен третій нейрон загине, не дочекавшись тієї миті, коли ти вступиш до старшої школи. Це явище називається нейрональним дарвінізмом.

Така сумна доля спіткає саме ті нейрони, які мало працюють. Тобто ті, що не допомагають тобі виконувати ту чи іншу дію: малювати крейдою, читати, лазити по деревах тощо, — усе це ти робиш завдяки різним групам нейронів.

Приклад крейди є дуже показовим. Кожна дитинка має силу-силенну нейронів, що відповідають за малювання, адже більшість малюків обожнюють малювати й розфарбовувати. Але згодом більшість дітей забувають про крейду й віддають перевагу комп’ютерним іграм, внаслідок чого «відповідальні за малювання» нейрони лишаються без роботи і відмирають.

Таки так, Алісо, дуже важливо, чим ти цікавишся тепер, що робиш на дозвіллі і чого навчаєшся у школі. Перші роки навчання здебільшого визначають те, як у майбутньому працюватиме твій мозок і в чому ти будеш управна.»

Подібний підхід не просто допомагає дитині краще зрозуміти власне тіло: в процесі читання вона отримує адекватне і зрозуміле пояснення, навіщо потрібна школа, та мотивацію до навчання. Для більшості сучасних дітей часто незрозумілою є необхідність саме вчитися. Багато дисциплін здаються нецікавими та зайвими. 

«Сон Аліси» дає зрозуміти, що знання і навички зайвими не бувають.

Між іншим, професор Ветулані розповідає, що відбувається з людиною, коли вона спить. Як працює механізм впізнавання та ідентифікації. Опис цього процесу на прикладі птахів – один з найкращих епізодів коміксу.

«От візьмімо мозочок. Таки так, Алісо, не смійся — мозочок. Назва, може, і не надто серйозна, але це дуже цікавий та важливий відділ мозку. Колись науковці недооцінювали його — вважали, ніби він відповідає лише за рівновагу. Але тепер усі знають, що мозочок регулює також швидкість та ефективність мозкових процесів, а ще впливає на граційність і спритність рухів. Тобто його обов’язок — стежити за тим, щоб ти майстерно грала на фортепіано, вправно ходила гімнастичною лавою і не розхлюпувала какао, коли несеш його у філіжанці. Серед тварин найбільший мозочок у птахів. І вчені дедалі більше переконуються, яка в них чудова організація.

Чи відомо тобі, що птахи легко впізнають людей, і то не за вбранням, а за обличчям? Про це свідчить одне дослідження, ґрунтоване на годівлі голубів. Двійко вчених убрались у сірий та білий плащі. Той, що був у сірому, сипав птахам харч, присмачуючи частування лайкою й загрозливими рухами, а «білий» лагідно закликав голубів попоїсти. Зрештою ті призвичаїлися літати саме до нього, і тоді дослідники помінялися плащами. Та попри це, птахи й надалі збиралися довкола «доброго дядька», хоча на ньому було вбрання «злого». Вони збагнули, що люди можуть перевдягатися, тож розпізнавати їх треба за рисами обличчя».

Завдяки цьому коміксу, будь-хто зможе отримати елементарне розуміння структури та роботи мозку: наш зв’язок з птахами, рептиліями чи ссавцями. Адже структура людського мозку – найкращий доказ теорії Дарвіна.

Цікаві приклади. Розумні та зрозумілі пояснення. Систематизована та докладна інформація. І все це втілено у лаконічному та яскравому коміксі. Цей комікс не просто стане засобом цікаво провести час. Він полегшить батькам пошук відповідей на питання своїх чомучок:

Чому ми спимо?

Як ми бачимо сни?

Нащо ходити у школу?

Для чого потрібен спорт?

Єжи Ветулані — знаний нейробіолог, видатний дослідник і цікавий оповідач. Він вже написав кілька книжок для дорослих. Тепер він зробив світ нейробіології ближчим для дітей.

«Сон Аліси», який скоро вийде у видавництві Vivat – гарний вибір для дитини, яка любить читати. І, цілком ймовірно, що саме ця книжка пробудить у вашої дитини інтерес до читання, навіть якщо досі книжки її не дуже цікавили .