Незламна мама, яка втратила на війні чоловіка: «Я не могла сказати дітям правду»

Світлані 33 роки. На проект психоемоційної стабілізації «Незламна мама» від «Фонду Маша» для жінок та дітей, які постраждали від війни, вона приїхала з маленького селища на Житомирщині. З нею – двоє дітей-погодків. Старшій доньці 13, а 12-річчя молодшого сина відсвяткували просто в таборі «Незламної мами». Світлані дуже личить її ім’я – вона справді світла людина. Коли сором’язливо усміхається, то ніби починає сяяти. Останні два роки повномасштабної війни принесли цій жінці багато горя і мало приводів для радощів. Але вона не здається – вчиться заново жити й усміхатися. Поки що сором’язливо. Ми записали історію Світлани й розповімо її вам. Це історія про сміливість, надію, горе і про те, чому варто жити далі.

– Коли почалася війна, це був великий шок і страх. Бо я знала: мій чоловік Микола (хоча він не любив, коли його так називають, тому далі я називатиму його Коля) піде на війну одним з перших. Він десантник, проходив строкову службу в Житомирській аеромобільній 95 бригаді. 11 березня 2014 року одним із перших з села пішов в АТО. Пам’ятаю, тоді у військкомат їхало багато наших хлопців. Але всіх повернули звідти по домівках і назначили прийом на різні дати, а мого взяли одразу. З АТО він повернувся з третьою групою інвалідності. Але це не зупинило його в рішенні піти на війну вдруге.

24 лютого Коля одразу почав діяти. тиждень керував хлопцями на обороні селища. Але потім сказав: «Ні, це не моє, мені нічого тут робити. Я маю бути там». І вже 3 березня ми завезли його з побратимами у військову частину. Він казав мені: «Та не переживай, я комісію не пройду, мене ніхто не візьме». Але в ті дні ніхто не проходив комісії. І 5 березня він вже був на Донбасі.

12 квітня я чула його востаннє. Він зателефонував і сказав: «Алло, привіт! У нас все добре. Я дуже сильно вас люблю. Буде змога – ввечері наберу». Більше не подзвонив.

Дев’ять місяців Коля вважався безвісти зниклим. Весь цей час у мені жила надія. Боже, нехай він буде в полоні! Я навіть ніби впізнавала його на фото з полоненими. От статура тіла схожа на Коліну, от профіль. Я свято вірила, що чоловік повернеться до нас. Він же такий живчик, завжди знаходив вихід з будь-якої ситуації.

Боротьба за людей: які рішення працюють у 2026 році

8 липня 2026 року в Києві HR Wisdom Summit 2026 об’єднає HRD, CEO та керівників компаній для обговорення найгостріших викликів ринку праці. Учасники говоритимуть про утримання талантів, адаптацію ветеранів, нові моделі управління командами та розвиток навичок, необхідних бізнесу вже сьогодні.

29 листопада мені в месенджер прийшло повідомлення від представника військової частини: «Доброго дня, Світлано Олександрівно. Є інформація щодо вашого чоловіка». І прислали фото його військового квитка. Там цей квиток тримали руки в медичних рукавичках. Я не хотіла в це вірити, але все зрозуміла. Колі більше немає.

Потім дізналася, що Коля загинув у квітні й дев’ять місяців пролежав на полі бою. Це була лінія розмежування, наші хлопці просто не мали змоги забрати тіла полеглих.

На опізнання у Дніпро ми поїхали разом із дружиною його побратима, з яким вони в 14-му разом пішли в АТО. А у 22-му разом загинули. Поховані також поряд.

Діти свято вірили, що тато повернеться додому живим. Коли він перестав виходити на зв’язок, я була в жахливому стані. І малі це бачили. Вони питали: «Мамо, а тато дзвонив?» Я не могла сказати їм правду, і говорила, що він телефонував, але дуже рано, поки вони ще спали. Я їх обманювала. Але розуміла, що вони спілкуються з іншими дітьми, і щоб не дізналися про зникнення тата від когось з вулиці, то треба пояснити все самій. Тому я сказала, що батько не має зараз можливості подзвонити. А як вона з’явиться – одразу з нами зв’яжеться. Коли до нас прийшли невтішні новини, зрозуміла, що не зможу повідомити їм про це сама. Знайшла психолога, який допоміг. У його присутності я сказала дітям, що тато став янголом, і що він буде нас оберігати з неба.

Я знаю, як сильно може допомогти робота з психологами. «Незламна мама» ще раз довела мені це. Хоча тут ще й дуже сприяло спілкування з іншими дівчатами, які пережили схоже горе. А діти розквітли серед інших дітей. З артмайстерні ми б усі разом просто не вилазили. За три тижні я отримала ресурс на півроку вперед. І тепер знаю, де знайти сили рухатися далі після завершення проєкту.

Про проєкт:

Програма реабілітації «Незламна мама» від «Фонду Маша» спеціально розроблена фахівцями з психології та посттравматичних розладів для жінок та їхніх дітей, які постраждали від війни. Це 3-тижневий офлайн-табір, де з учасниками проєкту працюють психологи. Потім жінки можуть продовжити роботу з психологом в онлайн чи офлайн-форматі у Центрі ментального відновлення«Незламна». Допомогти нашим незламним мамам можна за посиланням.