Незручні питання. Відсутність близьких стосунків і секс після поранення

09.11.2023

Від початку повномасштабної війни українці зіткнулись з багатьма викликами. Ми навчились жити під обстрілами, без світла та тепла, працювати й у вільний час волонтерити. Ми стали сильнішими, але тисячі з нас лишилися самотніми. Як же впоратись з фізіологічною одинокістю? Психологиня Анастасія Забела відповідає на незручні, але важливі питання.

Чи впливає відсутність сексу на гарне самопочуття?

Звичайно, якщо людина має психологічний дискомфорт через відсутність сексуальної близькості, то це може впливати на її настрій та психологічний стан. Якщо ж говорити про фізіологічні аспекти, то під час мастурбації в організмі відбуваються такі самі процеси, що й при партнерському сексі.

Хоча раніше вважалось, що деякі захворювання дійсно пов’язані з відсутністю сексу, зокрема, багато упереджень було навколо того, що жінкам необхідний «секс для здоров’я». Навіть існували захворювання, які називали «хворобами монахинь», адже саме у цих жінок вони частіше зустрічалися. Проте сучасні лікарі спростовують цей міф і схиляються до того, що ризик розвитку деяких захворювань пов’язаний не з відмовою від сексу, а з великою кількістю менструальних циклів за життя жінки. Саме тому раніше серед жінок, які не вагітніли та не вигодовували дітей грудьми, а отже, не мали природних пауз в овуляції та менструації, деякі захворювання зустрічалися частіше.

У чоловіків із відсутністю сексу дещо інша історія, яку описує так званий феномен Тарханова-Бєлова. В яєчках постійно виробляються сперматозоїди, і якщо чоловік з якихось причин робить сексуальну паузу (не мастурбує і не займається сексом), то спочатку лібідо може підвищитись, адже мозок надсилає сигнали, що час «скинути тиск». У цей час можуть повернутися нічні полюції, які зазвичай бувають у підлітковому віці.

Якщо ж еякуляцій і далі не відбувається, то організм знижує активність вироблення сперматозоїдів. Лібідо при цьому також зазвичай знижується. Коли сексуальна пауза триває довго, організму може знадобитися час, щоб повернутися до звичного сексуального життя та рівня лібідо.

Тож не варто перебільшувати значення сексу для фізичного здоров’я, тим паче що для нашого організму немає великої різниці між мастурбацією і сексом із партнером. Ерекція та оргазм відбуваються аналогічно. Хоча здорове вираження сексуальності залишається важливим компонентом психологічного комфорту.

Причини зниження лібідо

Часто ці причини поділяються на дві категорії — фізіологічні та психологічні. Серед фізіологічних виділяють природні зміни, які можуть впливати на гормональний фон та стан людини, наприклад, вагітність, годування грудьми, вік старше 55 років. Також це соматичні, венерологічні, гормональні захворювання, травми. Наприклад, людина потрапила в аварію, внаслідок якої була пошкоджена нервова система, шляхи, які відповідають за сексуальне збудження, задоволення та оргазм, теж постраждали. Також на рівень лібідо можуть впливати деякі медичні препарати, зокрема антидепресанти.

До психологічних причин зниження лібідо зараховують чинники, які не пов’язані напряму з фізіологічними процесами в організмі, наприклад, попередній негативний досвід, негативні установки щодо сексу, страх інфекцій чи небажаної вагітності, що заважає розслабитись і зосередитись на отриманні задоволення, конфлікти із партнером тощо.

Впоратися з фізіологічними чинниками можуть допомогти лікарі, а з психологічними — психологи та сексологи.

Як повернутись до сексуального життя після травми на війні?

Анастасія Забела радить ресурс resex.veteranhub, де опубліковані статті та посібники на відповідну тему. Згідно з дослідженнями, через кілька тижнів чи місяців після поранення сексуальне життя покращується. Для того щоб і надалі отримувати задоволення, важливо бути відвертим із собою та партнером, адаптуватися до нових умов, ставитися одне до одного з розумінням, турботою, підтримкою, але без гіперопіки! Дізнатись ще більше корисної інформації можна, ставши слухачем освітнього онлайн-простору «Академія сталого здоров’я».

Це новий проєкт мережі «Аптека доброго дня», яка дбає про фізіологічне та ментальне здоров’я українців під час війни. Безплатні лекції доступні на YouTubeВідео виходитимуть щомісяця. Підписатися варто, адже ці корисні знання можуть покращити якість життя уже сьогодні.