Нобелівську премію з медицини отримав швед Сванте Паабо за дослідження еволюції людини

Шведський генетик Сванте Паабо отримав Нобелівську премію у галузі медицини та фізіології. За дослідження геномів вимерлих гомінідів та еволюції людини.

Про це повідомив Нобелівський комітет.

 «Його внесок, що мав вирішальне значення для отримання премії, полягає в тому, що він розробив методи аналізу та відновлення прадавньої ДНК», — пояснив Нільс-Йоран Ларссон з Нобелівського комітету.

Минулого року лауреатами Нобелівської премії з медицини стали Девід Джуліус і Ардем Патапутян. Вони визначили, як зовнішня температура або, наприклад, дотик ініціюють нервові імпульси та перетворюються на людські відчуття.

Паабо — шведський біолог, один із засновників палеогенетики. Він секвенував геном неандертальця — вимерлого родича сучасної людини. Вчений також виявив, що передавання генів відбулося від гомінідів, що нині вимерли, до Homo Sapiens після міграції з Африки близько 70 тисяч років тому.

У практичному сенсі це дослідження є важливим, тому що ці гени продовжують впливати на сучасну людину — наприклад, на те, як наша імунна система реагує на інфекції. Паабо цікавився, чи можна застосувати сучасні методи генетичних досліджень для вивчення ДНК неандертальців. Він зіткнувся із серйозною проблемою: згодом ДНК хімічно модифікується та розпадається на короткі фрагменти, але це його не зупинило. Він продовжив працювати над методами вивчення ДНК прадавніх людей. Разом із колегами Паабо розробив спеціальну методику максимально повного вилучення ДНК з решток.

У 2008 році в Денисовій печері на півдні Сибіру знайшли фрагмент кістки пальця віком 40 тисяч років. Команда Паабо виявила, що кістка містить ДНК, яка неймовірно добре збереглася, і почала роботу.

У 2010 році фахівці розшифрували послідовність ДНК так званої денисівської людини. Відкриття Паабо удосконалили наше розуміння історії еволюції. Тепер ми знаємо, що у той час, коли Homo Sapiens мігрував з Африки, Євразію населяли щонайменше дві популяції вимерлих гомінідів. Неандертальці мешкали у західній частині Євразії, тоді як денисівці — у східній частині континенту, пише ВВС Україна.