Номінантам, звинуваченим у сексуальному насильстві, заборонили брати участь на врученні Cesar

Організатори кінопремії Cesar («Сезар») — французького аналога «Оскара» — вирішили заборонити брати участь у церемонії вручення нагороди 2023 року номінантам, які перебувають під слідством за звинуваченням у злочинах, що передбачають в’язничний термін, і особливо у сексуальних злочинах. Відповідне рішення оприлюднила французька Академія мистецтв та технологій кінематографу.

 

На церемонію, яка має відбутися 25 лютого, не запросили 25-річного французького актора Софіана Беннасера, якого виключили зі списку номінантів «Сезара» ще у листопаді. Кінозірку номінували на премію «Найперспективніший молодий актор» за роль у комедійній драмі Les Amandiers («Вічно молоді»), режисеркою якої є Валерія Бруні-Тедескі — старша сестра колишньої першої леді Франції Карли Бруні. Незабаром після номінації з’явилися повідомлення, що його звинувачують у зґвалтуванні та сексуальних домаганнях. Беннасер категорично заперечує звинувачення.

 

Заборона поширюється і на тих, щодо кого вирок уже оголосили. В оргкомітеті премії зазначили, що триває обговорення рішення про запровадження такого обмеження загалом, а не лише щодо цьогорічної церемонії. У 2020 році навколо французької Академії мистецтв спалахнув скандал. Тоді найкращим режисером визнали Романа Поланскі, якого з 1970-х років розшукують США за звинуваченням у зґвалтуванні 13-річної дівчинки. За версією прокурорів, 1977 року він дав їй шампанське та наркотики, після чого примусив до сексу. Режисер визнав свою провину у 1978 році, провів у в’язниці 42 дні, а потім утік зі США, побоюючись, що його угоду зі слідством скасують і його надовго посадять. Після оголошення Поланскі переможцем декілька актрис демонстративно залишили церемонію, а рада Академії у повному складі пішла у відставку.

Сам Роман Поланскі та всі, хто працював над його фільмом і були номіновані на премії, від участі у церемонії відмовилися. Вони опублікували колективну заяву, в якій засудили погрози на свою адресу та протести. У 2019 році з’явилося нове звинувачення на адресу Поланскі — колишня модель Валентина Моньє заявила, що режисер зґвалтував її у 1975 році, коли їй було 18 років. Поланскі це заперечує.