Нове середовище та нова школа: Як допомогти адаптуватися і не нашкодити

Радісне очікування занять та зустрічей з новими однокласниками — ознаки успішної адаптації

Майже місяць триває війна, розпочата росією проти України. За цей час понад 1,5 млн дітей було евакуйовано за кордон. Понад 3 млн — були вимушені ховатися від бомбувань та обстрілів у безпечніших регіонах України. Ночі в бомбосховищах, дні в дорозі, відірваність від друзів та звичного середовища далися взнаки. Одні діти відчувають злість та тривогу, інші мають проблеми зі сном чи харчуванням. Частина все ж готується відвідати свої перші уроки за кордоном. 

Порадами про те, як допомогти дітям безболісно адаптуватися в новому для них середовищі та проробити негативні події минулого, поділилася психологиня Галина Волошина у Viber-спільноті «Школа_інфо». Попри війну, спільнота надає дітям можливість здобувати освіту, а також ділиться корисними порадами для батьків та вчителів.

Скільки може тривати період адаптації до нової країни та школи

Необхідно від 6 місяців до року для адаптації до нової країни. Та до 2 місяців — до школи. Памʼятайте, діти адаптуються швидше, ніж дорослі.

З чого розпочати та як поводитися з дытыною. Будьте спокійними. Якщо є можливість, оберіть разом нову школу, сходіть туди на екскурсію. Підтримуйте дитину та не вимагайте забагато. Поясніть, що зараз вчителі можуть приділяти їй більше уваги для того, щоб допомогти. Розмовляйте та цікавтеся про справи у школі. Можливо, ви зрозумієте, що варто записатися на додаткові заняття.

Як не зашкодити дитині

Не вживайте фразу «Думай про своє майбутнє!». Вона лише знизить продуктивність та інтерес до будь-чого. Дитина і так переживає стрес, що погіршує її здоровʼя, увагу, пам’ять. Уникайте виразів «Годі рюмсати, іншим ще складніше!». Важливо, щоб дитина проявляла свої емоції.

Що робити в разі булінгу

Не самоусувайтеся. Ініціюйте розмову із вчителем або директором. Будьте в постійному контакті з дитиною. Розмовляйте, оцінюйте її настрій і стан. Поясніть, що не варто піддаватися на провокації, та хваліть дитину, коли вона відстоює своє «я».

Радісне очікування занять та зустрічей з новими однокласниками — ознаки успішної адаптації. Якщо протягом тривалого часу дитина відчуває себе нещасною, пригніченою, має проблеми у спілкуванні тощо, буде доречним звернутися до спеціаліста.