Один стрес на всіх: Як посилити свою життєстійкість в умовах війни

18.11.2022

Вже майже дев’ять місяців ми живемо в абсолютно нових умовах, невідомих більшості з нас до 24 лютого. Це період суцільного стресу, в якому ми перебуваємо 24 години на добу. Але зараз ми мусимо не тільки піклуватися про власну безпеку, зберігати продуктивність для роботи і навчання, а й приділяти достатньо уваги ментальному здоровʼю. 

Чи можливо посилити себе та власну життєстійкість за таких умов, пише радниця уповноваженої Президента України з питань безбар’єрності Тетяна Ломакіна.

Все, що ми зараз відчуваємо, є нормальним. Це наша нормальна реакція на ненормальні обставини і події. Проте, є декілька порад, які можуть допомогти підняти свою опірність, щоби більш стійко сприймати все, що відбувається навколо нас.

Carpe diem

Важливо припинити ставити собі якісь терміни, коли все це закінчиться і знову стане як раніше. Оскільки як раніше вже не буде, то буде по-іншому. Якщо ми приймемо цей факт, тоді легше буде рухатися далі. Постійні очікування повернення відбирають у нас енергію, особливо, коли реальність не збігається зі сподіваннями.

У першому столітті до нашої ери римський поет Горацій написав рекомендацію, яка дійшла до наших часів і стала крилатою: “carpe diem” (“лови день”) — давайте спробуємо прийняти дійсність і саме проживати кожну мить, бути присутніми зараз, в поточному моменті. 

Горизонт планування

Невже справді ми не можемо ні на що вплинути? Я пам’ятаю, як під час бомбардувань Маріуполя, мій близький друг впіймав хвилину Інтернет-зв’язку і сказав мені: “Вчора я міг планувати лише годину свого життя, зараз ми знайшли більш безпечне місце, і я вже планую на день”. Дійсно, сьогодні важко планувати своє довготривале майбутнє або просто літню відпустку, проте є речі, які ми можемо зробити, щоб покращити своє сьогодення. Давайте визначати завдання, які можемо виконати для того, щоб нам стало спокійніше, тепліше, комфортніше. Зробити вранці зарядку? Приготувати щось смачне? Купити гумові грілки? Подбати про запас свічок, води та зарядити павербанк? Навіть маленькі результати дадуть нам енергію та наснагу.

Будьте разом

Важкі випробування – час гуртуватися з близькими. З родичами, друзями, колегами, просто однодумцями. Важливо бути у контактах, зустрічатися, телефонувати, щоб обмінятись новинами, думками та переживаннями. Справлятися зі стресом набагато легше, якщо ми не самі. І добре, коли таке спілкування наповнює, а не спустошує. Прислухайтесь до себе. Може, сьогодні вам хочеться посидіти в тиші та почитати книжку при свічках? А на завтра її можна буде обговорити з подругою чи другом.

Відслідковуйте внутрішній стан та джерела свого натхнення

Треба спробувати визначити, які чинники, дії, заняття, люди, події відновлюють нашу енергію, а які – лише забирають. Зараз ми не можемо собі дозволити витрачати коштовний час на те, що погіршує наш стан. Тому, давайте спостерігати свої реакції на людей і події, і за можливості виключати все, що дратує. Якщо немає можливості повністю прибрати певний фактор, розтягніть його у часі, наче це гіркі, але потрібні ліки, давайте спробуємо робити потрошку, не перевантажуючи свої сили. 

Потурбуйтеся про себе та людей навколо

Коли у нас є сили і ресурси, давайте наповнюватися, допомагаючи іншим. Якою саме буде ця допомога, в якому об’ємі та кому ми визначимо особисто. Коли сил та ресурсів допомагати немає, давайте зосередимося на тому, щоби забезпечити себе. Якщо нам самим необхідна допомога, нормально про неї попросити та прийняти.

Є багато способів розвинути власну життєстійкість та краще турбуватися про себе. Один з перевірених — працювати з психологом. Раніше в нашій культурі був стереотип, що звертатись до психолога — це справа лише для людей зі стійкими  психічними порушеннями. Та останніми роками психологічна допомога стала більш доступною і ми в спілкуванні почали дізнаватися, що психолог допомагає нашим друзям чи близьким владнати складні питання, з якими вони стикнулися. Психолог може бути добрим і — що важливо — компетентним консультантом/кою, який підкаже, як повернути відчуття контролю над власним життям.  

Але зараз є також гарні можливості навчитись самодопомозі і краще себе зрозуміти. Це навички стійкості, які ми розвиваємо в собі самі, а також прості дієві вправи, які можуть бути в пригоді у складний момент. Нещодавно я долучилася до створення освітнього онлайн-курсу “Життєстійкість молоді в умовах криз”. Це курс для тих, хто хотів би оволодіти техніками управління стресом, навчитись прийомам самоконтролю, усвідомленого мислення, аналізу власних ресурсів та їхнього відновлення у період травмуючих подій. 

Це курс для молодих людей, які бажають навчатися, працювати та допомагати іншим попри стреси, життєві потрясіння та складні ситуації.  Курс безкоштовний і доступний на освітній платформі Promethus

Дбати про своє ментальне здоров’я — на сьогодні це необхідність, незалежно від того, де і в яких умовах ми знаходимось. Пройти через випробування і не втратити себе — непросто, але можливо, якщо розуміти та підтримувати себе.