Ольга Юдіна, засновниця організації UA Mental Help в ексклюзивному інтерв’ю WoMo розповіла про роботу фонду у часи нестабільності, книги, виклики та власні лайфгаки з відновлення внутрішніх ресурсів.
Жінка може бути ефективним керівником
Стереотипи щодо жінок на керівних посадах, на жаль, все ще мають місце у сьогоденні. Вони старі як світ, і це підтверджують статистичні дані. Зараз можна точно побачити, що керівники на посадах в топ-500 світових компаніях – це чоловіки. Також є різниця в оплаті праці, тобто при тій самій кваліфікації жінки можуть отримувати на 20-30% менше, але це не має зупиняти жінок від їх бажань та амбіцій, тому що жінка може бути ефективним керівником. Адже це просто певні навички, які треба мати. І в UA Mental Help ми дуже активно підтримуємо розвиток жінок. У нас загалом команда складається з жінок і більшість керівників в нашій організації також є жінками. Ми дуже підтримуємо жіноче лідерство, тому що більшість наших бенефіціарів також жінки.
Але ми мали декілька цікавих випадків. Наприклад, коли шукали country директора в UA Mental Help, був такий гендерний дисбаланс, що більшість людей, які відгукувалися на цю досить відповідальну посаду — були чоловіками. Це була прямо тенденція. Але все-таки ми переглянули досить багато кандидатів і зупинились. Тобто найбільш кваліфікованим кандидатом для UA Mental Health стала жінка і це дуже добре. Те що ми надаємо допомогу жінкам, в основному, це може відображатись на нашій співпраці з деякими донорами. Не всі донори можуть розуміти цінність і можуть трішки знецінювати нашу роботу і вплив, який ми маємо в Україні.
На одній з зустрічей представник донора, чоловік, запитав, чому він має займатися нашим проєктом, якщо в нього зараз є проєкт з побудовою теплостанції. І з цим треба працювати, треба знаходити тих донорів, з якими у вас збігаються цінності, і які дійсно розуміють цінність психосоціальної підтримки, тому не потрібно опускати руки, а потрібно робити те, у що віриш, і просто продовжувати.
Так само з залученням інвестицій в проєкт, який орієнтований на жінок. Це може бути складно, коли, наприклад, цим проєктом опікується старший чоловік. Тому що часто, коли приймається рішення про фінансування якогось проєкту, окрім технічних показників, грає роль ще банальне розуміння того, чи відгукується це донору, чи розуміє він, навіщо це. І якщо представники донора не можуть особисто відчути та “can`t relate to this”, то, відповідно, вони не приймуть позитивне рішення про фінансування.
Про роботу фонду
Загалом наша робота — це піклування про інших людей, наших бенефіціарів. І звісно, щоб піклуватися про інших людей треба мати дуже гарний ментальний ресурс. Але в умовах постійної загрози у вигляді обстрілів, цей ресурс зменшується, тому що є постійна напруга, є реальна постійна загроза. І це звичайно ускладнює нашу роботу і ми це вирішуємо коштом правильного розподілу навантаження і максимального створення для людей “острівця стабільності” в цьому морі нестабільності. І також викликом є дуже великий попит, тобто за даними ВОЗ понад 10 млн українців потребують психологічної допомоги й цей попит постійно зростає в умовах обстрілів. Зараз, наприклад, до нас звертаються понад 1000 людей кожного місяця — це нові бенефіціари. Є дуже-дуже велика потреба є у психологічній підтримці, а ми розуміємо, що це є дуже важливим для відновлення, стійкості України, її резильєнтності в умовах повномасштабного вторгнення.
Адже якщо ми відновлюємо людину — ми відновлюємо Україну, в тому числі її економічну потужність.
Планів з розвитку фонду у нас багато і тут, мабуть, найголовніше – це наша місія і відповідь на питання «навіщо?», тобто чому ми це робимо. І наша мета – це досягнути того, щоб люди в Україні мали кращу якість життя, щоб люди жили добре, щоб їх супроводжувало соціальне та психічне благополуччя. І заради цього ми працюємо, і всі наші програми, проєкти, всі наші партнери, ми разом робимо Україну сильнішою. Таким чином посилюємо нашу націю, нашу культуру і викладаємось в наш спільний прогрес та розвиток.
Про команду мрії
Найбільше допомагає нам досягати результатів в нашій команді це те, що люди розділяють місію фонду та його цінності. В нас працює дуже багато людей з психологічною освітою, тому що саме так можна більше розуміти сутність нашої роботи й бути більш ефективними. І також ми завжди ставимо перед командою реалістичні цілі та підтримуємо кожного на шляху до цих цілей.
Є дуже класна книга —“The A Method for Hiring”. Вона про те, як наймати найкращих людей під відповідну позицію. І тому перед кожним наймом ми чітко виставляємо обов’язки на цю посаду і шукаємо людину, відповідно, з досвідом роботи на цій посаді. Також важливо розуміти, що при наймі є технічні навички — якісь певні hard skills і ми можемо швидко допомогти цій людині їх підтягнути. Але загалом людина може бути вмотивована та просто співпадати по цінностях. Ми, звісно, можемо таку людину найняти, тому що soft skills – це те, що не можна швидко вивчити, на це треба роки.
Усі співробітники проходять декілька відборів. Тобто це попередній відбір: просто скринінг резюме. Потім відбувається співбесіда з HR. Далі відбувається співбесіда з менеджером, чиєю командою людина наймається. Це може бути крок з тестовим завданням, якщо це є доречно для даної посади, а також ще є фінальне погодження директором організації.
Про навчання
Я думаю, що зараз я перебуваю у процесі безперебійного навчання. Він полягає в тому, що постійно виникають якісь нові ситуації, і коли вони виникають, я починаю саме це питання вивчати більш детально: радитись з менторами, з людьми, які вже трішки далі на цьому шляху. Вивчення чогось нового — це є безперервним процесом. І, мабуть, зараз в умовах того, що дуже багато є доступу до різної інформації, є дуже важлива навичка — вибрати саме те, що є актуальним, релевантним в цей момент. Тому тут критичне мислення і раціональний підхід дозволяє обрати саме те, що потрібно в конкретній ситуації.
Відновлення ресурсу
Я черпаю ресурс в простих буденних речах. Мабуть, з початком повномасштабного вторгнення прості речі стали мати ще більший сенс: випити чашку кави зранку, вийти, подихати свіжим повітрям, зустрітися з друзями, побачити рідних. Тобто такі базові речі дуже сильно підтримують в складні життєві моменти.
Які книжки варто прочитати кожному, хто вже займається або хотів би займатися благодійністю
Є така книга, називається Non-Profit Management 101. І це книга — менеджмент нон-профіту для ДАМІС. І там дуже класно все описано, тобто всі компоненти роботи нон-профіту від програмної діяльності до фандрейзингу та управління роботи з різними стейкхолдерами, державним сектором і радою директорів. От дуже класно, всім раджу. Але головне, що я хотіла б сказати: якщо ви хочете долучитись до нашої місії, будувати разом стійку, міцну Україну, відновити людей, покращити їх якість життя, відновити нашу націю, то, будь ласка, долучайтесь, донатьте, будемо робити це разом.