Освіта під час війни: як дистанційна школа Libera School дає змогу навчатися українським дітям

21.07.2022

Із початком повномасштабної війни багато українських дітей опинилися за кордоном чи переїхали з домівок в інші регіони України через бойові дії та окупацію територій. При цьому більшість з цих дітей — школярі. Школи можуть не витримати такого навантаження учнів, а навчання за кордоном не дає того розуміння предметів, адже ведеться здебільшого іноземною мовою, а не звичною українською для дитини. Особливо складно тим дітям, які завершують школу і скоро їм доведеться поступати до вишів. 

Дистанційна школа Libera School рік готувалася до відкриття, прагнучи об’єднати та надати батькам та учням усі переваги дистанційного навчання. Почалася війна, але педагогічний склад не припинив роботу, а навпаки, зі ще більшим прагненням почав підготовку, і наразі вже набирає учнів, у тому числі й тих, які змушені були переїхати через бойові дії. 

Про особливості роботи школи ми розпитали у директорки онлайн-школи Libera School Тетяни Євтухової та її заступниці, директорки Інституту комп’ютерно-інформаційних технологій та дизайну (МАУП) Ольги Чолишкіної. 

Переваги дистанційної школи, які не може надати офлайн-заклад

Школа має зручний та зрозумілий інтерфейс як для батьків із вчителями, так і дітей — вже на головній сторінці можна замовити консультацію щодо навчання чи дізнатися більше про факультативи. 

На платформі є особистий кабінет батьків — це не тільки електронний журнал, де вони можуть спостерігати за прогресом навчання та бачити усі оцінки дитини, але й місце, де батьки можуть бачити навіть відсоток виконання уроку чи слідкувати за оплатою. Тут же можна у будь-який час замовити додаткові послуги, як-то консультація психолога чи додаткові предмети, і оплатити їх онлайн через смартфон.

Директорка онлайн-школи Libera School Тетяна Євтухова

Для дитини ж працює система заохочення — якщо дитина добре навчається, то замість оцінок вона отримує медалі. Це мотивує учня. Ще одним таким мотиватором виступає тьютор — усього їх 12 — по два на кожній паралелі. Вони слідкують за успіхами дитини, розмовляють з нею та психологічно підтримують, і у разі чого звертаються до батьків.  

Дистанційна школа Libera School  співпрацює з викладачами з вищої школи — доценти, професори, педагоги-практики. Усі вчителі мають великий досвід педагогічної діяльності та категорію. Відбір вчителів відбувається на конкурсній основі — у школі дивляться, аби вчитель мав курси підвищення кваліфікації саме у сфері дистанційної освіти, тобто всі вчителі, які працюють у школі, мають досвід роботи з сучасними методами дистанційного навчання і постійно ці навички поліпшують на вебінарах, тренінгах тощо. Наразі у школі працює 52 вчителі.

За Libera School стоять офлайнові найбільший приватний університет України, технікум, коледж та ліцей. На їх основі дистанційна школа створила власну унікальну Лібератеку — велику відеотеку додаткових занять з усього, від етикету до кібербезпеки, від боксу до маркетингу, від психології до права. Ця бібліотека постійно оновлюється — адміністратори переглядають, які рубрики чи відео набирають найбільше переглядів, і розвивають потім найпопулярніші напрямки. Авторами відео виступають, наприклад, шеф-кухарі, які діляться рецептами, чи тренери з відомої на всю країну студії  All Stars, чи заслужені художники України тощо. Серед авторів відео навіть багаторазовий чемпіон світу та Європи Жан Беленюк.

Наприклад, відео з мистецтва вчителі записують у творчих майстернях і розповідають, як підбирати матеріали та техніку гігієни, наприклад, якщо працюєш з вуглем, показують свої картини. Ці вчителі надають сучасні матеріали з таких предметів, як кольорознавство, мистецтво шрифтів, академічний малюнок, історія мистецтв, гончарство, мистецтво малюнку у 3D, мистецтво розпису тканин тощо. 

У категорії ж Спорт нещодавно з’явилося відео, як український чемпіон Жан Беленюк підкорює Говерлу, раніше він зняв навчальне відео про самозахист для дівчат.

«Лібератека — наша родзинка, бо це не тільки електронна бібліотека з пізнавальними матеріалами, а збір відео, де діти можуть подивитися про дайвінг, гірський туризм, життя у пустелі тощо. Це безкоштовні факультативні курси для учнів нашої школи. Лібератека працює з початку відкриття школи, і матеріали у ній постійно оновлюються. Це не об’ємні відео для зручного сприймання дітьми», — каже директорка Інституту комп’ютерно-інформаційних технологій та дизайну (МАУП) Ольга Чолишкіна. 

Директорка Інституту комп’ютерно-інформаційних технологій та дизайну (МАУП) Ольга Чолишкіна

Найпопулярніший наразі напрямок — це психологія. Також попитом користується категорія спорту у хлопчиків, та дизайн, етикет, кулінарія у дівчат. Крім того, популярним напрямком залишаються інформаційні технології — учнів тут навчать 3D графіці, як користуватися 3D принтером, розкажуть про інформаційну безпеку, щоб вони могли правильно поводитися у соцмережах та були захищені від шахраїв. 

Як школа перебудувала роботу під час війни

Під час війни, як і під час пандемії, адміністратори школи розуміють, що дистанційна освіта є дуже важливою, бо саме це рятує психологічне здоров’я багатьох дітей. Їм хочеться повернутися до звичного життя, і коли вони потрапляють у середовище, де все начебто працює так, як вони звикли, то їм це дуже допомагає. 

Платформа дистанційної школи Libera School має систему технічного захисту на випадок відключення електроенергії — школа продублювала сервери, аби робота не припинялася, і у дітей завжди була змога зайти на платформу. Крім того, тут працює цілодобова технічна підтримка, якщо у батьків є потреба зв’язатися зі школою, а діти можуть у будь-який час поспілкуватися з вчителями чи адміністраторами. 

Цьогоріч школа Libera School робить акцент на українських дітях, які виїхали за кордон. Вони поставили собі за мету, аби діти, навіть якщо вони не у межах країни, мали можливість навчатися в українському закладі освіти, вивчати українську історію, побут, не залишалися на самоті на чужині. 

Діти можуть навчатися у школі Libera School, паралельно навчаючись за кордоном, адже є змога коригувати графік навчання і навчатися, скажімо, на вихідних чи увечері після занять у закордонній школі. Це потрібно, адже дітям легше сприймати, особливо складні предмети, рідною мовою. Також дитина може передивлятися уроки у записі, а вчителі виходять на індивідуальний зв’язок із дитиною у разі потреби.

Тьютори, психологи та додаткові предмети

Дистанційна освіта передбачає навчання дітей з особливими потребами, і без тьютора таким вихованцям навчатися досить важко. У школі є різні види тьюторінга — це може бути як мотиваційна робота та контроль за навчанням, так і глибоке спілкування із дитиною та залучення психологів вищої категорії для підтримання навчання. 

За словами директорки школи Libera School Тетяни Євтухової, у сучасних реаліях батьки дуже зайняті, а наявність тьютора дозволяє постійно стежити за прогресом дитини, перевіряти домашні завдання та коригувати навчання. Крім того, якщо дитина перебуває за кордоном, то їй часто потрібна психологічна підтримка — цим також займається тьютор і допомагає дитині комфортно почувати себе під час онлайн-спілкування із однолітками.

Відразу із початку існування школи тут запустили послугу психолога — батьки озвучують свій запит та школа шукає спеціаліста для дитини. Потім школа зв’язує батьків зі спеціалістами і спілкування відбувається або онлайн, бо офлайн. За потреби психолог може виїхати навіть додому до дитини. Спеціалісти залучаються з кафедри психології МАУП, університету Тараса Шевченка чи навіть психіатричної лікарні. 

Також серед додаткових послуг — можливість замовити три предмети, за якими дитина хоче навчатися. Ці послуги може замовити навіть не учень школи, наприклад, дитина навчається за кордоном, але не розуміє якісь дисципліни чи хоче підтримувати зв’язок з Україною, і тому долучається саме до окремих предметів. 

Оплата та вступ до школи

Документи подаються до дистанційної школи Libera School, так само як до звичайної школи, за тією відмінністю, що їх можна надіслати онлайн, якщо немає змоги приїхати. Перелік документів можна знайти тут. Після заповнення заявки школа надсилає батькам контракт. 

Замість батьківських зборів — діє цілодобова технічна підтримка. 

Батьки, коли стають клієнтами школи, заповнюють дані картки та замовляють, наприклад, звичайний пакет послуг, куди входить навчання дитини та доступ до усіх факультативів «Лібератеки». Окремими послугами є, наприклад, Клуб спілкування англійською,  підготовка до ЗНО чи консультація психолога — ці послуги не входять до загального пакета, тож оплачуються окремо. Замовити їх можна у будь-який час.