Перемогти ще до народження: Чому важливо вакцинувати вагітних від коклюшу

Пояснюють експерти

18.02.2019

В останні роки в Україні зафіксували спалахи захворювань, які можна попередити вакцинацією: кору, поліомієліту, правця, дифтерії та коклюшу. Якщо нехтувати імунізацією, згодом ці захворювання можуть спричинити епідемію. Найбільший ризик випадає на дітей віком до трьох місяців, бо вони найменше захищені від цих хвороб. Але є спосіб, як цьому зарадити.

«За» вакцину — в Україні та у світі

У лютому 2015 року австралійка Кетрін Хьюджес виклала у Facebook фото свого новонародженого малюка Райлі. У пості під фото вона розповіла, що син помер через кілька тижнів після народження, бо захворів на коклюш. Це завершилося трагічно, тому що Райлі не був вакцинований, бо дітей в Австралії вакцинують з шостого тижня від народження. Після смерті малюка його батьки започаткували всесвітній рух за вакцинацію вагітних від кашлюку «Light for Riley» («Cвітло для Райлі»). Організація активно пропагує щеплення жінок при надії. На зібрані кошти допомагають з вакцинами тим, хто не має змоги їх самостійно придбати.

Пропагуванням вакцинації в нашій країні займається ГО «Батьки за вакцинацію». Як каже одна з активісток, інфекціоністка Анна Кухарук, — щеплення мами захищатиме новонароджену дитину до того, як малюк зможе отримати планове щеплення. Також Анна наголошує, що курс має бути завершеним повністю для того, щоб максимально убезпечити дитину від хвороби. Водночас нагадує, що вакцинація не гарантує, що дитина взагалі не захворіє. Але у щеплених дітей хвороба перебігає значно легше та викликає менш небезпечні наслідки.

Чим кашлюк небезпечний для дітей

За статистикою ВООЗ щороку 1,4 мільйони дітей до 5 років помирають від хвороб, які можна було попередити вакцинацією. Зокрема, Україна входить до вісімки країн, що найменше захищені від дифтерії, правця та коклюшу. У звіті МОЗ йдеться про те, що станом на грудень 2018 року вакцинованими були лише 48,4% малюків у віці до 2 років.  

Коклюш – це бактеріальне інфекційне захворювання, проте лікуванню як бактеріальне (антибіотиками) воно піддається лише на перших двох тижнях. На цьому етапі кашлюк важко діагностувати.

Початок дуже нагадує ГРВІ: покашлювання, нежить на тлі трохи підвищеної температури. Симптоми дуже схожі на інші захворювання дихальної системи, з якими коклюш часто плутають. Через складну діагностику в Україні немає правдивої статистики щодо цієї хвороби, але є дані МОЗу, що свідчать найчастіше нею хворіють саме діти.

На відміну від інших захворювань коклюш має значно серйозніші симптоми і наслідки. Кашель затяжний і ускладнений, може тривати по кілька тижнів чи навіть місяців. Його важко переносять навіть дорослі, а немовлята й поготів.  

«Імунітет до даної хвороби нестійкий, тому його треба поновлювати раз на 10 років, – пояснює дитяча інфекціоністка Анна Кухарук. – Навіть ті, хто був щеплений, може захворіти. Це буде не так яскраво, не буде таких стійких репризів, як у дітей, однак такі люди можуть заразити оточуючих, зокрема дітей першого року життя. Для них коклюш найбільш небезпечний, бо вони не вміють кашляти. У них напади кашлю виходять із задишкою, аж до посиніння. Фактично діти перших місяців життя, захворівши, одразу потрапляють у реанімаційне відділення на кисневий апарат».

Вакцинація в Україні

В українському законодавстві інформація про вакцинацію вагітних від коклюшу відсутня. У наказі МОЗ щодо імунізації населення йдеться лише про вакцинацію вагітних від грипу, адже вони входять до групи підвищеного ризику при появі ускладнень від хвороби. Про необхідність вакцинації від коклюшу зазначено лише у міжнародних клінічних протоколах, якими українські лікарі користуються з 2017 року. Зокрема, про щеплення вагітних йдеться у протоколі Центру контролю захворювань у США CDC та у протоколах МОЗ Великої Британії.

Однокомпонентної вакцини від коклюшу немає. Найпоширенішою є АКДП, яка захищає від коклюшу, дифтерії та правця. Вагітних прищеплюють безпечною вакциною, яка не містить живого збудника хвороби.  

Також в Україні вакцинація вагітних не є обов’язковою. Вибір на користь вакцинації ще до народження дитини роблять переважно прихильники усвідомленого батьківства. А малюки отримують свою першу вакцину від коклюшу у віці двох місяців, відповідно до Календаря профілактичних щеплень. Потім дитину прищеплюють у чотири і шість місяців. Для завершення курсу вакцинацію повторюють у 18 місяців. А до вакцинації дитину захищає так званий колективний імунітет, який існує у країнах з високим рівнем (щонайменше 90%) імунізації.

Рекомендації педіатра

«Педіатри, які є прихильниками доказової медицини можуть впливати на вакцинацію вагітних, які приходять зі старшими дітьми. Радимо проаналізувати чи вакцинована жінка протягом останніх 10 років. Якщо ні – рекомендуємо вакцинацію під час вагітності», – коментує приватний педіатр Лілія Середич.

Вагітним жінкам бажано вакцинуватися протягом другого або третього триместру, від 21 до 32 тижнів. По-перше, це убезпечує саму жінку, адже тривалий кашель може стати причиною порушення функцій дихальної системи. По-друге, коклюш може стати причиною розвитку важких вроджених патологій плоду, пороку серця, глухоти чи катаракти. По-третє, в організмі вакцинованої вагітної жінки активно виробляються антитіла, які захищатимуть дитину до планового щеплення.

Лілія Середич додає, що у світі завжди є відсоток дітей із вродженим або набутим імунодефіцитом. Якщо більшість населення буде вакцинована – ці діти будуть майже повністю захищені від хвороби. Це ще одна причина чому варто вакцинувати вагітних.

Авторка: Олена Лаущенко

Фото: кадр із фільму «Таллі»

— Читайте також: На «захисті»: Законопроект про сімейні цінності чи про заборону абортів?