Роксолана: найбільше кохання султана Сулеймана

15 Квітня 2025
Роксолана
Фото: Імовірний портрет Роксолани. Тиціан, 1550-ті роки

25 років тому в Рогатині встановили єдиний в Україні пам’ятник Роксолані. На постаменті написали: «Роксолана. Настя Лісовська». Таким чином місцеві жителі, попри сумніви й суперечки істориків щодо її походження, вшанували пам’ять про жінку, яку оспівували в багатьох мистецьких творах.

Вона була першою дружиною могутнього Сулеймана І і мала виняткові політичні таланти. Стала засновницею Жіночого султанату та загалом однією з найвпливовіших жінок в історії Османської імперії. Про її життя писали Осип Назарук і Павло Загребельний, а пізніше зняли «Величне століття».

Життя Сулеймана

Сулейман зайняв батьківський трон молодою людиною, але досить досвідченим правителем. З дитинства, як і личить монаршим особам, жив у розкоші. Його слабкістю був гарний одяг, що досить звичайно для східних жителів, а також прикраси та коштовне каміння. З юних років любив ювелірну справу і часто носив по кілька перснів зі смарагдами та рубінами. Більшість з них він зробив сам, як і багато прикрас для своїх улюблених наложниць. Він знав арабську та фарсі, добре знався на музиці, займався керамікою, виготовленням взуття та каліграфією. За Сулеймана Стамбул прикрасився чудовими будівлями, мечетями та мостами. Він любив поезію й написав понад дві тисячі віршів, які в Туреччині досі вважаються чудовими.

Портрет султана Сулеймана І, Тіціан

Велика родина Сулеймана жила у резиденції султанів Османа – палаці Топкапи. Його площа складає близько 700 тисяч квадратних кілометрів, на якій жили та працювали майже 50 тисяч людей. Життя в гаремі підкорялося суворим правилам. Наложниці після молитви вирушали до хаммаму, а після сніданку вивчали релігію, етикет, шиття та музику. Кожна з них, окрім грамоти, вміла співати, танцювати й володіла грою на музичних інструментах. До такого гарему потрапила і юна Роксолана, де її назвали Гюррем за веселу вдачу, що означає “радість”.

Читайте також: Перші: Тамуна Мусерідзе, яка шукала своїх батьків і об’єднала тисячі дітей

Невідома Роксолана

Справжнього імені дівчини достеменно ніхто не знає. Так стверджував історик Володимир Грабовецький, автор монографії «Визначна українка з Прикарпаття – Роксолана-Гюррем».

«Із автентичних джерел відомо, що це була дочка попа з Рогатина. Про це тільки (Самуель) Твардовський, відомий (польський) літературознавець XVII століття, говорив. А Настя Лісовська – то письменницький домисел з ХІХ століття. Навіть Лісовських серед дрібної української шляхти я не знаходив ніде», – казав історик про найчастіше вживане для Роксолани українське ім’я.

Роксолана
Портрет Роксолани. Невідомий автор

У дитячому або підлітковому віці дівчину полонили кримські татари й продали на невільничому ринку. А перші відомості про Роксолану в Стамбулі з’явилися в 1522 році. Тоді вона народила султанові первістка, сина Мехмеда. На той час їй мало бути приблизно 16 років. За два роки, коли народився другий син Селім, султан подарував їй землю і будинки в Стамбулі. Тоді ж її почали називати “гасекі”, тобто улюбленицею султана. Вперше наложниця, порушуючи традиції, народила султанові шестеро дітей: п’ятеро хлопчиків та одну дівчинку.Роксолана

Скільки жінок було в гаремі султана – достеменно не відомо. У історії згадуються лише фаворитки імператора, які народили йому дітей. Їхня доля часто була зумовлена ​​жорсткою вдачею й недовірливістю Сулеймана. Єдиною, кому вдалося назавжди підкорити серце правителя, була бранка з Галичини. Уроджена Анастасія Лісовська, дочка православного священника, яку деякі фахівці називають Роксоланою, пройшла шлях від наложниці до дружини Чудового. Кажуть, вона вміла чаклувати, тож просто приворожила правителя.

Читайте також: Іда Рубінштейн: жінка-загадка, яка змусила світ говорити про себе

“О, боже, захисти нас від розлуки!”

Шлюб та гучне весілля Сулеймана і Гюррем відбулися в 1530 році. Султан призначив їй посаг у 5 тисяч золотих і запровадив для дружини титул хасекі. Він означав статус особливо відзначеної султаном. Після смерті матері Сулеймана Роксолана стала управителькою гарему.

Кохана дружина султана не відрізнялася ідеальною зовнішністю. Проте вона надихала багатьох художників та письменників. Роксолана вміло маніпулювала чоловіком. Саме за її вказівкою султан позбавився синів, народжених іншими дружинами, став підозрілим і жорстоким.

Турецький палац Султана Пишного

Традиційно султанські фаворитки після народження дитини вирушали виховувати дитину у віддалену провінцію. Крім того, в Османській імперії існувало правило, згідно з яким одна фаворитка султана повинна була мати не більше одного сина.

Роксолана порушила обидва накази: вона народила Сулейману п’ятьох синів та одну дочку і навіть не думала залишати столицю. Сулейман відпустив її на волю і зробив своєю законною дружиною. В султанському гаремі такого не було ніколи.

“Роксолана, дружина Сулеймана”. Невідомий автор, Венеція, XVIII століття

До того ж ця жінка мала серйозний вплив і на зовнішню та внутрішню політику султана. Свого часу це відзначали всі дипломати, які відвідували Стамбул. Гюррем-султан була освіченою жінкою, яка часто приймала іноземних послів та правителів, впливових вельмож і митців. За її ініціативою звели багато мечетей, шкіл і караван-сараїв у Стамбулі, Єрусалимі, Мецці, Медіні й Едірне. Саме Роксолана була матір’ю шах-заде Селіма, який став наступним правителем імперії.

Читайте також: Моніка Беллуччі: «Я доводжу щось тільки собі»

Пам’ять про Роксолану

Дата смерті Гюррем також достеменно невідома й розбігається у різних джерелах від 1558 року до 1563 року. Коли Хюррем померла, Сулейман наказав збудувати для неї вишукано прикрашений мавзолей. Поруч із цим мавзолеєм було споруджено усипальницю, в якій згодом упокоївся і сам великий завойовник. Він помер у своєму наметі під час облоги невеликої фортеці Сігетвар в Угорщині. За словами істориків, смерть 71-річного султана була природною, але стрес і втома від битви зіграли свою роль. Його поховали поруч із улюбленою дружиною в Стамбулі на території мечеті Сулейманіє Джамі.

Про життя Роксолани написано низку музичних творів. Існує велика кількість літературних творів, вистав та кінофільмів. Її імʼям називають вулиці та площі. Одним із найпопулярніших проєктів став турецький серіал «Величне століття: Роксолана».

Роксолана
“Величне століття”

Він і досі з успіхом транслюється в понад 50-ти країнах світу. Серіал розповідає про життя Сулеймана Величного та його законної дружини Гюррем Султан, про боротьбу за трон, яку Роксолана вела за своїх дітей і про життя в гаремі.

В Україні ще раніше вийшов телевізійний серіал за мотивами повісті осика Назарука “Роксоляна”. Головну роль у ньому зіграла Ольга Сумська.

“Роксолана”

До речі, турки досить скептично ставляться до постаті Роксолани. Адже її життєвий шлях попри історичні заслуги був досить неоднозначним.

Пам’ятний Роксолані в Рогатині

Проте це ніяк не заважає українцям пишатися своєю співвітчизницею. Пам’ятник в Рогатині вже 25 років нагадує про звичайну дівчину, що піднялася до вершини влади у могутній державі 16 століття.