Підсвітка значущих для українців об’єктів знову стала на часі

Періоди блекаутів показали, як важко переноситься темрява і як важливо мати світло як всередині, так і зовні

18.03.2024

До повномасштабного вторгнення жоден мешканець Києва не міг уявити місто без архітектурного освітлення історичних будівель і храмів.  Про те, чому підсвітка знакових для українців об’єктів знову стала актуальною, розповіла генеральна директорка Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська.

Андріївська церква, яка була споруджена за проєктом видатного архітектора Бартоломео Растреллі у XVIII столітті, входить до складу Національного заповідника «Софія Київська». Після проведеної реконструкції церкви, вечірнє освітлення храму було припинено через фінансові труднощі. Крім того, деякі об’єкти Софії Київської потребують нагального фінансування, зокрема ремонт бурси на суму майже 318 мільйонів гривень та дзвіниці на суму 270 мільйонів гривень.

«Андріївська церква — архітектурна домінанта всього правого берега Києва. Її вечірнє освітлення зараз особливо важливе, адже українці гостро потребують моральної підтримки. Нам потрібне відчуття певної «норми життя», що все буде добре. А Софія, весь її комплекс, є важливим символом ідентичності української нації, саме звідси почалася наша Україна, наша державність», — підкреслила Неля Куковальська.

Згідно з лютневим дослідженням Українського інституту майбутнього, близько 40% українців відчувають погіршення психологічного стану. З огляду на те, що й в іншій частині суспільства він також знаходиться не на найвищому рівні, не дивно, що люди починають шукати розраду у духовно-культурних цінностях.

«Від початку вторгнення культурні потреби українців зазнали суттєвих змін. Наразі тренди — це українська мова, українська церква, українські культурні цінності та пам’ятки. У попередні роки більшість киян навіть не приходили до Софії й мало знали про наші пам’ятки. Сьогодні ми бачимо зовсім іншу картину», — зауважила директорка заповідника «Софія Київська».

Щовечірнє освітлення Андріївської церкви обійдеться приблизно у 400 тисяч гривень на рік, але у заповідника немає таких коштів. Тому керівництво «Софії» шукало альтернативні шляхи розв’язання цього питання. Допомогти вирішили меценати. Інвестиційна компанія DOVGIY FAMILY OFFICE запропонувала заповіднику спонсорську підтримку для оплати освітлення.

«Дуже добре, що український бізнес, наші меценати поряд з підтримкою ЗСУ та постраждалих під час війни цивільних не забувають про культурні потреби українців, про наші національні символи. У воєнний час це набуває особливого змісту», — наголосила Неля Куковальська.

DOVGIY FAMILY OFFICE давно опікується збереженням культурно-історичною спадщини Києва, в тому числі державного значення. Керуюча партнерка Оксана Гуляєва зазначила, що для компанії важливо підтримувати не тільки власні проєкти з підтримки ЗСУ та реабілітації військових, але й ініціативу з освітлення памʼятки. Це дає можливість радувати всіх, у тому числі і військових, і містян. Періоди блекаутів показали, як важко переноситься темрява і як важливо мати світло як всередині, так і зовні.