Покоління GEN. Як досвід дітей війни трансформує психологічні методики відновлення в Україні

Досвід, який переживає наша країна за останні півтора роки повномасштабної війни — унікальний за своєю жорстокістю, масштабом негативного впливу, руйнувань і травматизації

07.09.2023

Цей травматичний досвід мають як дорослі, так і, на жаль, діти та підлітки, які стали свідками війни та переживають її наслідки. Так, за даними дослідження, проведеного у межах ініціативи першої леді України Олени Зеленської, понад 4 мільйони українських дітей потребують психологічної допомоги внаслідок впливу війни. Ці діти народжені та живуть в різних регіонах України, але всіх їх об’єднує втрата — дому, рідних, спокійного життя та мирного дитинства. Ці діти — маленькі герої, очі яких бачили багато болю.

Оксана Лебедєва, українська підприємиця та громадська діячка, засновниця громадської організації Gen.Ukrainian

Рік тому команда громадської організації Gen.Ukrainian розпочала активну системну роботу з дітьми, які мають важкі психологічні травми через втрату батьків, окупацію, насильство. Почавши працювати з дітьми, команду проєкту чекало несподіване відкриття. В умовах тривалої та жорстокої війни традиційні методики реабілітації дитячої психіки стали недієвими та перестали відповідати наслідкам і масштабам травматичних впливів. Саме тому зараз постає гостра потреба в їхньому оновленні.

Для формування нової програми психологічного відновлення команда Gen.Ukrainian досліджувала досвід інших країн з надання психологічної допомоги дітям, що зазнали травм війни. Проаналізувавши цей досвід, стало очевидно, що у більшості випадків підходи кожної країни є успішними саме  для її населення. Тому, працюючи з українськими дітьми, необхідно враховувати особливості менталітету, національних цінностей та масштабу війни в Україні під час складання програм психологічної допомоги.

Також важливо враховувати те, що повномасштабна війна в Україні є найбільш диджиталізованою війною у світі. Діти, активно користуючись соцмережами та маючи доступ до будь-якої інформації, несвідомо набувають травму свідка, що є одним із ключових аспектів колективної травми.

Враховуючи масштаб дитячої травматизації, спеціалісти Gen.Ukrainian адаптують та вдосконалюють наявні психологічні методики, щоб фахівці могли використовувати їх у власній практиці та допомогти більшій кількості дітей. Для цього авторські програми передають до Міністерства освіти для використання по всій Україні та подальшої валідації за кордоном.

За досвідом психологів Gen.Ukrainian, зараз найбільш ефективним підходом у відновленні дітей є інтегративний підхід, який поєднує декілька методик психотерапії.

Зокрема, у психологічній реабілітації дітей психологи проєкту використовують методи когнітивно-поведінкової, кататимно-імагінативної терапії (напрям психотерапії, який базується на роботі з уявою), а також арттерапію, бібліотерапію, індивідуальну терапію та анімалотерапію, які були спеціально адаптовані для дітей, які постраждали від війни. Такий комплексний підхід дозволяє більш ефективно відповідати на потреби кожної дитини, враховуючи їхній унікальний особистий досвід на кожному з етапів відновлення.

Перший — стабілізація психоемоційного стану та відновлення емоційної саморегуляції дітей. Другий — зцілення від травматичних спогадів, розкриття можливості говорити про травму, ділитися нею з іншими і розуміти, що життя триває. Третій етап — планування майбутнього, оскільки часто думки дітей фіксуються на минулому травматичному досвіді. Але на кожному з цих етапів найбільше значення має підтримка, визнання та створення сприятливого оточення для наших дітей.

Так, наприклад, одним із найбільш ефективних проєктів Gen.Ukrainian допомоги дітям із важкими психологічними травмами став освітньо-реабілітаційний табір Gen.Camp. За рік існування проєкту команда допомогла 230 дітям майже повністю відновитися після травми. Важливим аспектом у цьому стала групова терапія, оскільки вона дає можливість дітям перебувати в середовищі інших дітей, які мають схожий досвід. Така взаємодія сприяє їхньому кращому розумінню та підтримці одне одного.

Відновлення — тривалий процес, в якому діти вчаться знову вірити у світле майбутнє та перетворювати біль на силу. Історія тринадцятирічного хлопчика з Харкова, який пережив втрату батька від снаряда на власних очах, переконує, що навіть у таких важких станах відновлення є можливим. Після трагедії хлопчик прибув до нас у Gen.Camp, занурений у депресивний стан, уникаючи будь-якого спілкування. Але, коли він вперше опинився у безпечному середовищі нашого табору, зміни стали видимими. Завдяки терапевтичній підтримці, хлопчик зміг вивільнити свої найглибші емоції, довіряючи процесу відновлення.

Досвід Gen.Ukrainian демонструє, що це можливо за умов вчасної, правильної та ефективної реабілітації. Так, поєднання традиційних та інноваційних методик, адаптованих до особливостей дітей, які пережили жахіття війни, може забезпечити успішний процес відновлення їхнього психічного здоров’я. Надаючи дітям необхідну підтримку та інструменти для зцілення й формування стійкості, ми можемо спільно будувати майбутнє здорової нації.