
Насамперед добре було б розібратися з причинами песимістичного настрою та апатії. Часто буває так, що, усвідомивши чинники та проаналізувавши певні обставини, ми фіксуємо той основний момент, який запустив цей механізм. Вирішити проблему, що викликала поганий настрій, — це логічний, але далеко не найпростіший спосіб. Адже причин поганого настрою може бути безліч. Проте, якщо їх неможливо негайно усунути, варто пробувати покращити свій стан. Важливо пам’ятати, що погіршення настрою — це нормальний процес і може трапитися з кожним залежно від обставин життя. Усі ми здатні переживати повний спектр емоцій, оскільки нас супроводжують різні події, які так чи інакше позначаються на нашому стані. І завдання не в тому, аби прагнути «бути на позитиві», а в тому, щоб уміти екологічно проживати будь-які стани та дозволяти собі відчувати різні емоції. Ми використовуємо їх як фільтр, через який сприймаємо світ і себе у ньому.
Розуміння та ефективне керування емоціями є важливою складовою успіху та задоволення у житті.
Емоції впливають на наш спосіб мислення, ухвалення рішень, взаємодію з іншими та загальний стан психологічного добробуту. Важливо приймати емоції, а не пригнічувати їх, та використовувати здорові способи вираження, які сприяють нашому стабільному настрою. Розвиваючи свій емоційний інтелект, ми стаємо уважнішими до себе та навколишнього світу, ми можемо краще почути свої бажання і потреби, задовольнивши які, отримаємо піднесений настрій.

Для початку варто спробувати кілька варіантів, аби зрозуміти, що підійде конкретно вам. І не буває єдиного правильного рецепта, оскільки кожна людина є унікальною особистістю. І те, що імпонуватиме вам, може зовсім не підійти іншим. Усі вони, безумовно, матимуть результати, потрібно тільки зосередитися на позитивному мисленні та щодня практикувати.
Запевняю, результат не забариться. Головне — прислухатися до себе, усвідомити, що від наших страждань та песимістичного настрою ми ж і потерпаємо.
І вибір між апатією та захопленням цим життям теж за нами. Важливо діяти вже сьогодні та дбати про підтримання ментального здоров’я.
Що мене наповнює?
Дослідження власних інструментів самодопомоги слід почати із запитання: «Що мене наповнює?».
Таким чином ми зможемо почути себе, зрозуміти, що нам подобається, які справи надихають, а які моменти окриляють. Можна прописати кожен із пунктів, аби згадувати про цей список щоразу, коли у житті трапляються неприємні події та погіршується настрій.
Адже коли погіршується настрій і стає менше енергії, ми автоматично починаємо закидати приємні справи, фізичну активність, спілкування з приємними людьми чи інші речі, які нам подобалися. Врешті наші шанси на покращення настрою зменшуються.
Якщо дуже спрощувати, то це працює як антидепресант. Препарат змінює наш рівень гормонів, наприклад, підвищує серотонін. Так само діють і приємні для нас активності — вони запускають випрацювання цих самих гормонів радості та щастя.
Тому дуже важливо цілеспрямовано додавати ці приємні активності до свого графіка, а не очікувати, що з вами трапиться щось хороше само собою. Йдеться не про те, що треба відразу планувати глобальні зміни: подорож чи відпустку, записатися в зал чи прочитати цілу книгу.
Можна почати зі значно менших дій. Для кожного вони будуть свої. Наприклад, комусь подобається пити каву наодинці, а хтось любить увечері спілкування у гучних компаніях, комусь подобається складати список планів на день, а іншим — самостійно прогулятися парком. Головне — не завантажувати себе надмірно. Оскільки перебільшені плани також можуть вас демотивувати.
- Можливо вам подобається приділяти час собі та вести щоденник?
- А можливо читання – саме те що додає вам енергії?
- Не забувайте про творчість – вона наш справжній помічник
Так само і з апатичним станом. З одного боку, варто планувати приємні активності протягом дня та виконувати поставлену перед собою мету. А з іншого – не варто тиснути на себе. Слід прийняти те, що у вас зараз менше сил, і не вимагати від себе бурхливої діяльності.
Робіть більше того, що приносить задоволення, й менше того, що викликає стрес, на що не вистачає ресурсу. Адже важливо дбати про себе на тому етапі, який є зараз.
Перебуваючи у песимістичному настрої не ухвалюйте важливих рішень. У такі моменти складно буде мислити об’єктивно, а ухвалене рішення буде не найкращим варіантом. Натомість відкладіть все важливе на потім — справи від вас нікуди не втечуть. Проте в умовах сьогодення перед нами часто стоїть безліч завдань та обов’язків: робота, дім, сім’я, соціальна активність… І часто в руслі щоденних турбот ми можемо емоційно вигорати. Тому важливо дозволяти собі робити паузи, аби сконцентруватися на власному внутрішньому стані, на своїх відчуттях та емоціях. Адже ми в силах ділитися енергією з іншими тільки в позиції надлишку та наповнення.
Як допомогти собі?
Напишіть список занять, які раніше приносили задоволення. Виберіть ті, які б потішили зараз. Продовжуйте займатись справами, які підвищують настрій.
Уникайте ізоляції. Підтримуйте контакти з сім’єю та друзями. За потреби звертайтеся до психолога, фахівець допоможе вам краще зрозуміти себе, почути свої потреби та знайти інструменти, які підійдуть конкретно вам.
Займайтесь фізичною активністю. Один із найкращих способів почати долати свою апатію — підняти рівень своєї активності. Навіть коротка прогулянка принесе користь. Також заняття спортом сприяють виробленню ендорфінів, а отже, зроблять вас щасливішими.
Дотримуйтеся режиму сну і харчування. Подбайте про різноманітну їжу, яка приносить вам задоволення. Забезпечте собі якісний сон. Адже не секрет, що здоровий сон — основа позитивного настрою та хорошого самопочуття.
Почніть регулярно займатися творчими хобі — вишивайте, малюйте, танцюйте, фотографуйте. Тут ви можете згадати все, що вам подобалося у дитинстві чи юності, та почати втілювати заново. Творчість наповнює енергією та є чудовим антистресом.
Пам’ятайте про якісний відпочинок. Будь-яка активність — це чудово. Але не слід забувати й про відпочинок та релаксацію наприкінці активного дня та особливо після насиченого тижня. Увімкніть улюблену музику, прийміть гарячий душ чи ванну з ароматичними маслами чи сіллю. Це допоможе розслабитися вашому тілу та отримати якісніший сон.
Відкладіть те, що потрібно, і робіть те, що приємно
Коли у вас апатичний настрій і, здається, нічого не мотивує, відкладіть роботу та домашні справи до можливих термінів. Включіть улюблений фільм або візьміть улюблену книгу. Так ви зможете відволіктись від поточних проблем, наповнитеся енергією і зрештою матимете ресурс для виконання поточних завдань із легкістю та задоволенням.

Закохайтеся у життя. Почніть насолоджуватися всім, що вас оточує. Існує дуже багато причин для радості, потрібно лише їх помічати: розглядайте явища природи, милуйтеся простими речами довкола, насолоджуйтеся співом птахів, слухайте, як шумить вітер або дощ.
Пам’ятайте, що зміни настрою притаманні всім людям, які щодня ходять на роботу, стикаються з проблемами, з людьми, які просто живуть. І це нормально!
Проте ми часто очікуємо, що інші люди чи події піднімуть нам настрій. Але насправді цей процес керований безпосередньо нами.
Так, ми можемо засмучуватися через певні обставини та вчинки, і тоді нам здається, що все, настрій втрачено. Але врешті тільки ми можемо дозволити собі знову відчути позитивні емоції, отримати задоволення від життя та змінювати його так, як буде комфортно нам. І це зовсім не означає, що, ухваливши рішення бути у хорошому настрої, одразу так і відбудеться. Зовсім ні. Це працює інакше: коли ми обираємо бачити можливості і робити кроки для того, аби знову бути у піднесеному настрої, то і результат буде відповідний. Таке собі програмування на успіх, віра у себе та свої можливості. І тільки від нас залежить, що обирати: страждати чи зробити певні кроки для покращення свого стану та настрою.
Нормально одного дня стрибати від щастя та піднесеного настрою і так само нормально бути сумними. Важливо пам’ятати тільки те, що все колись закінчиться. Мине радість, тому треба насолоджуватися її хвилинами, і мине сум, який зараз здається нестерпним.
Радійте кожному дню, намагайтеся насолоджуватися життям тут і тепер! Довіряйте собі! Бережіть себе та своїх близьких!