Прорив у палеонтології: знайдено рештки унікального птерозавра віком 209 млн років

Вчені зі Смітсонівського Національного музею природної історії (SNMNH) у Вашингтоні ідентифікували новий вид птерозавра, що мешкав близько 209 мільйонів років тому. Це найдавніший відомий птерозавр, знайдений у Північній Америці.

Унікальна знахідка

Щелепу істоти, названої Eotephradactylus mcintireae (“попелястокрила богиня зорі”), виявили ще у 2011 році волонтерка Сюзанн Макінтайр (на її честь названо другу частину виду) у формації Чінле. Сучасні технології дозволили встановити, що це абсолютно новий, невідомий науці вид.

Ця знахідка є особливо цінною, оскільки тонкі та порожнисті кістки птерозаврів рідко зберігаються у скам’янілому вигляді. Щелепа була збережена завдяки унікальним умовам – її поховали шари осадових порід у руслі стародавньої річки, що протікала по території сучасного національного парку Петріфайд-Форест.

Чим харчувався “крилатий ящір”?

Дослідження зубів Eotephradactylus mcintireae показало, що він мав значний ступінь зносу на кінчиках, що свідчить про харчування істотами з твердими частинами тіла. Ймовірно, це була примітивна риба, вкрита броньованою лускою. Розмір птерозавра був порівнянний з чайкою.

Важливість відкриття

Відкриття Eotephradactylus mcintireae є ключовим для розуміння ранньої еволюції птерозаврів, оскільки це один із небагатьох ранніх зразків, які можна вивчати в тривимірному вигляді. Його зуби, які зрослися з альвеолами, як у лагерпетидів (які вважаються найближчими родичами птерозаврів), дають цінну інформацію про родинні зв’язки.

Ця знахідка також проливає світло на екосистему тріасового періоду, показуючи, як вимерлі групи тварин співіснували з предками сучасних видів, таких як жаби та черепахи.

Важливо зазначити: птерозаври, хоч і були крилатими ящерами, не є динозаврами. Це дві різні гілки групи архозаврів, які вимерли близько 66 мільйонів років тому.