Простріл у попереку? Це люмбаго! Чому виникає і як впоратися?

27.02.2024

Лікар-невропатолог Медичного центру Берсенєва Вікторія Віталіївна Петлицька

«Схопило поперек…», «здається, починається радикуліт…», «щось защеміло…», «простріл» – так найчастіше говорять люди, які зазнали раптового різкого болю в спині. Це люмбаго. І справді найбільше воно схоже на «простіл». Що робити з нападом болю? Про цю досить поширену «напасть» доступно та цікаво розповість лікар-невропатолог Медичного центру Берсенєва  Вікторія Віталіївна Петлицька.

Люмбаго непередбачувано. Уявіть собі, таке відбувається при чиханні чи кашлю, і навіть під час сексу!

Болі в спині дуже підступні, вони часто схожі один на одного, але їх важливо розрізняти для того, щоб вибрати правильну тактику лікування. Люмбаго – різкий біль чи «простріл» у попереку – може виникнути раптово та сплутати нам усі плани. Біль виявляється настільки несподіваним і сильним, що людина просто завмирає в одній позі і не завжди може зробити крок. Найчастіше біль трохи заспокоюється, якщо людина займає вимушене положення, але посилюється за будь-якої спроби змінити позу. Простріл може заспокоїтись через кілька хвилин, а може тривати цілий тиждень, виснажуючи болем навіть при спробі покашляти.

Читайте також: Дитина себе б’є та дряпає. Що робити?

Як виявляється люмбаго?

Щойно ви були здорові та радісні, весело наспівували, збираючись на роботу чи вечірку, пішли в душ… І раптом – наче гостра голка пронизала хребет! Чи все було інакше? Ви нахилилися за сумкою, а розпрямитися вже не змогли? А буває й таке, що просто зранку звично встали з ліжка… Так, люмбаго завжди діє несподівано. Жодних попередньо ниючих болів, ніяких натяків на те, що спина готує вам «сюрприз». Гострий біль з часом може віддаватися в сідниці та ноги, і це стає нестерпним.

Іноді біль відступає досить швидко, і тоді ви, нарікаючи на свою необережність, просто починаєте менше рухатися, небезпечно нахилятися і присідати, вести пасивніший спосіб життя. Однак це не гарантія, що за кілька днів біль не повернеться!

Особливі страждання людині завдає біль, що триває кілька днів, посилюється при русі, а потім і зовсім починає приносити проблеми навіть під час сечовипускання та дефекації. Звичайно, допускати до таких станів не можна – треба попросити допомоги близьких та терміново вирушить до невролога.

Хто схильний частіше «піддаватися» люмбаго?

«Невже старість?» — приречено думаєте ви, згадуючи бабусю, яку одного разу вам довелося «рятувати» від дачних робіт. Невролог заспокоїть вас – зовсім не обов’язково старість. Люмбаго дійсно явище, властиве людям старшого віку більшою мірою, але простріл може спіткати вас і в 25 і в 30 років. Хоча його активність, звичайно, припадає на вік після 40.

Люмбаго любить крайнощі. З одного боку, воно часто проявляється у людей, які займаються важкою фізичною працею: переносять тяжкості, виконують різкі рухи, багато часу проводять, нахилившись. Але спини людей, які ведуть малорухливий спосіб життя, — теж улюблена ціль люмбаго! Особливо, якщо відзначається значна зайва вага.

Чи потрібно йти до лікаря, якщо напад сам собою швидко пройшов?

Справа в тому, що  неврологи не вважають люмбаго самостійним захворюванням. А причиною різкого прострілу можуть бути зовсім різні причини, яких десятки. Це і грижа міжхребцевого диска, і травми, і спондилоартрит, і міофасціальний синдром, і мікронадрив фіброзного кільця, і навіть доброякісні та злоякісні утворення та інфекційні ураження хребта. Більшість із цих назв вам ні про що не каже? Ось і не варто розбиратися і, тим більше, самому собі ставити діагноз.

Читайте також: В Україні вперше з’явився надсучасний робот-хірург Da Vinci в дитячій лікарні

Люмбаго не може бути випадковим, воно завжди говорить про те, що ваша спина вимагає вже ретельної уваги до неї та обстеження. І не варто його відкладати, тому що захворювання може бути досить серйозним. У будь-якому випадку, чим раніше ви вирішите дізнатися причину вашого люмбаго, тим більше шансів у вас усунути основне захворювання.

Як полегшити біль?

Про це подбає ваш лікар. Безумовно, спочатку стоятиме завдання зняти біль – за допомогою знеболюючих препаратів. А далі на основі клінічного огляду буде призначено обстеження для встановлення основного діагнозу, який викликав люмбаго. Можливо, вам призначать КТ, МРТ, ренгенографію чи інші дослідження. Лікування буде обрано в залежності від результатів обстеження. Іноді вдається обмежитися медикаментозним лікуванням, масажем та фізіопроцедурами. У Медичному центрі Берсенєва активно та успішно впроваджують авторський метамерний метод лікування проблем хребта, перевага якого – математична точність впливу на клітини та нервові закінчення.

У вкрай запущених випадках може бути потрібна допомога нейрохірургів. Але до цього, звісно, краще не доводити. Тому при першому ж нападі люмбаго, навіть якщо він швидко пройшов сам собою, знайдіть час звернутися до невролога. Хоча б заради того, щоб наступний простріл не застав вас несподівано. Втім, слушних моментів для болю не буває.

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram