Раптова бідність під час війни: на що українці витрачають найбільше грошей

Втрата роботи, скорочення зарплат, інфляція та девальвація вплинули на ріст цін і суттєво знизили доходи українців. Таким чином з «раптовою бідністю» стикнулися навіть представники середнього класу. Кожному третьому українцю щомісяця не вистачає грошей до зарплати . Експертно-аналітичний центр кадрового порталу grc.ua дослідив рівень зарплат та доходів українців під час кризи воєнного часу.

Як війна вплинула на доходи українців

Війна спричинила зубожіння великої частки українців. Кожен четвертий витрачає на продукти харчування до 60% свого бюджету, ще 15% українців зазначають, що на їжу йде більше 60% щомісячного бюджету.

Війна стала причиною найпотужнішої кризи на ринку праці протягом останніх 20 років. Українці або втратили роботу, або отримують неповну заробітну плату.

Згідно даних Інституту демографії, до категорії середнього класу входять громадяни середній місячний дохід яких складає суму, не нижчу за п’ять прожиткових мінімумів. З 1 липня 2022 р. прожитковий мінімум в розрахунку на місяць становить 2508 гривень.

Отже, середньомісячний дохід кожного з членів сім’ї середнього класу має становити 12 540 грн.

Подібна цифра виходить і за іншими розрахунками. За схемою Світового банку, який розділяє країни за рівнем доходу, в Україні людина, яка витрачає менше 5,5 доларів (близько 200 грн) на день, вважається бідною.

До середнього класу, за розрахунками Світового банку, входять люди, які витрачають на кожного з членів родини не менше 10 доларів (близько 370 грн) на день. Проте нинішня ситуація доводить, що ця цифра є надто низькою для того, аби відчувати фінансову впевненість.

Згідно останнього дослідження експертно-аналітичного центру кадрового порталу grc.ua, третина громадян стикається зі щомісячним браком коштів. Про те, що грошей регулярно не вистачає до зарплати, говорять 36% спеціалістів. Ще 30% опитаних фахівців зазначають, що їм час від часу не вистачає щомісячного доходу до наступної зарплати.

На що українці витрачають гроші у війну

Багато родин витрачає частину сімейного бюджету на транспорт, медицину, дітей, одяг та взуття. Цікаво, що на благодійність та донати частину зарплати витрачає 28% опитаних громадян. Ця стаття витрат у сучасному суспільстві має більше значення, ніж освіта та виплати кредитів.

На виплату кредитів та освіту частину зарплати регулярно витрачає менша частина українців, 26% та 14% відповідно.

Скрутне фінансове становище вимагає багатьох людей економити на дозвіллі та освіті, медичному забезпеченні, техніці та косметиці.

Про низький рівень доходів українців говорить показник частки сімейного бюджету, яка витрачається на продукти харчування. Чим вища частка витрат на їжу, тим нижчий рівень достатку громадян.

Кожен четвертий українець витрачає на продукти харчування приблизно 40%, більше 60% сімейного бюджету йде на їжу у 14,5% опитаних українців. Для порівняння американці та британці витрачають на цю статтю 6-7% свого бюджету.