Рівень щастя: дослідженя виявили, що українські офісні працівники є найменш щасливими

14.02.2024

Українські офісні працівники повертаються до роботи, адаптуючись до умов війни. Рівень працевлаштованості громадян зріс втричі від початку повномасштабного вторгнення. Про це свідчать результати дослідження суспільно-політичних настроїв українців, проведеного Gradus Research наприкінці 2023 року. Проте як себе почуває зараз найбільш активна в економічному плані частка населення віком 25-55 років? Якими є їх рівень щастя та пріоритети у житті? Gradus Research провели кроскультурне дослідження серед офісних працівників в Україні, а також у семи інших європейських країнах із найбільшим оціночним показником ВВП: Німеччині, Франції, Італії, Великобританії, Іспанії, Нідерландах та Польщі, і прослідкували ключові тенденції та відмінності.

Війна накладає свій відбиток. Українські офісні працівники є найменш щасливими серед опитаних країн

Високі показники задоволеності життям демонструють мешканці тих країн, які більшою мірою забезпечені тим, що вони цінують у житті — здоров’ям, безпекою, кар’єрними можливостями тощо. Таким чином, найвищий показник серед опитаних країн у Нідерландів — 7,5 пунктів з 10 можливих. Наступною слідує Великобританія з індексом щастя в 7,4 бала з 10. Німеччина і Франція, своєю чергою, зазначають про однаковий рівень — 7,3, а Польща та Італія оцінюють його на 6.9 та 6.8 пунктів, відповідно.

Індекс щастя українців перебуває на позначці 5.6 пунктів, що, очевидно, є наслідком російської агресії та спровокованих нею безпекових, економічних та інших наслідків.

Переосмислення пріоритетів. Здоров’я і безпека — у топі в Україні

З поміж усіх опитаних європейських країн саме українських офісних працівників (71%) найбільше робить щасливими власне здоров’я і здоров’я близьких.

Закономірно, що фактор безпеки і мирного життя також в топі серед українських респондентів (67%). Частка тих, хто обрав цей фактор, в нашій державі значно вища, ніж в інших досліджуваних країнах, особливо в порівнянні з Італією (28%) та Нідерландами (27%), де різниця становить майже два з половиною рази. Найближче до України важливість фактору безпеки декларують поляки (48%), що вочевидь пов’язано з культурною подібністю та географічною близькістю до України.

Що ж до фінансової забезпеченості, то вона є найвагомішою для 50% опитаних офісних працівників з України, і, таким чином, третьою за значущісю умовою для щасливого життя. Для Італії (53%) та Німеччини (50%), що цікаво, цей фактор займає перше місце, хоча є майже ідентичним відповідному відсотку в нашій країні. 

Справедливість у суспільстві є умовою для щасливого життя для 19% українських респондентів, і серед опитаних держав за цим показником Україну випереджає лише Німеччина (25%). Цікаво також, що для українських чоловіків порівняно з європейськими важливішим є щастя близьких людей та справедливість у суспільстві.

Також одним із досліджуваних факторів щастя була наявність власної родини, і він серед опитаних українських жінок, що працюють в офісі, є найвищим серед усіх опитаних країн.

“Цілком прогнозовано, що війна відбилася на загальному рівні щастя українців. Але тут важливо дивитися на зміну пріоритетності факторів, що впливають на задоволеність життям: питання здоров’я і безпеки стали особливо важливими для нас, і з тривалістю бойових дій вони набуватимуть ще більшого значення. Фінансовий фактор також у топі. І це важливий сигнал у контексті міграційної політики: вже зараз ми бачимо, що повертатиме українців додому після завершення війни”, — зазначає Євгенія Близнюк, соціологиня, засновниця та директорка дослідницької компанії Gradus Research.

Опитування було проведене компанією Gradus Research методом самостійного заповнення анкети в мобільному додатку / через онлайн-платформу. Аудиторія опитування: люди віком 25-55 років, які наразі проживають у великих містах і працюють на посадах офісних працівників у сферах виробництва товарів/послуг або роздрібної торгівлі. Всього було проведено 822 інтерв’ю. Період проведення опитування: 17 листопада — 24 грудня 2023 року.