«Робочий бізнес зобов’язаний допомагати армії»: Альона Шевцова про роботу та волонтерство під час війни

03.10.2022

Альона Шевцова — гендиректорка міжнародної платіжної системи LEO, яка з початком війни почала не тільки відновлювати бізнес до стану довоєнного часу, але й допомагати військовим та переселенцям. 

У проєкті “Незламні” Альона розповіла про свої перші думки на момент вторгнення, як їй  майже повністю вдалося повернути бізнес до довоєнних показників та що вона відкрила для себе за 7 місяців війни. 

“Перше, про що я подумала, — сім’я і наш колектив”

Війна застала мене вдома у Києві десь о 5-тій ранку у безсонну ніч, коли, дивлячись YouTube, я наткнулась на відеозвернення путіна. Діти вже спали, а чоловік поїхав на терміновий службовий виклик. Хвилювання з’явилося одразу. Кожне слово, сказане російським диктатором у ту ніч, приводило мене у повний шок і водночас до розуміння, що на Україну чекає тяжка війна. Як тільки промова закінчилася, російські літаки почали бомбардування аеропорту “Бориспіль”, який розташований поруч з нашим домом. Було зрозуміло, шляху назад немає!

Альона Шевцова

Перше, про що я подумала, — сім’я і наш колектив. Основним завданням для мене було створення безпечних умов для дітей та наших співробітників. 

О 5-тій ранку я почала дзвонити Маріам (CBDO LEO), яка на той момент була у Грузії, та Віктору (розробник LEO) зі Львова. У повному шоку, залучаючи інших колег, вони почали евакуацію людей з Чернігова, Сум, Києва та області. А ми з чотирма дітьми зайнялися перетворенням нашого підвалу на бомбосховище. 

Моя родина залишилася в Києві, для нас було важливо підтримувати один одного, сусідів та державу загалом. На 8 день, коли ситуація у Київській області досягала критичної точки небезпеки, я з дітьми виїхала у напрямку Західної України. Дорога була важка, але вижити — це була моя відповідальність перед дітьми. На мене також чекав колектив із 700 людей, яким необхідно було працювати та заробляти гроші для своїх сімей. За таких умов відбулася релокація команди у безпечні місця зі стабільним зв’язком. 

Звичайно, про війну у лютому ми чули чи не щодня. Кожна компанія для себе малювала план дій, аби мінімізувати ризики та залишитися максимально прибутковими в умовах війни. Цей план створювався на всякий випадок, але точно не у рамках підготовки до війни. Сімейний план був окреслений у наших з чоловіком думках, але хто ж думав, що він дійсно знадобиться. Тому 24-го лютого ми реагували інтуїтивно, як і більшість народу України.   

“Поверталися на довоєнні фінансові показники”

З війною я почала ще більше працювати, знаходити шляхи допомоги державі та військовим, стала більше слухати свій внутрішній голос. Пріоритети особливо не змінилися. Як і раніше, головним для мене було збереження робочих місць, безпека для колективу та родини, а також максимальне сприяння для збереження економічної стабільності України. 

Робота дуже допомагає відволіктися. Перші три місяці йшла адаптація до нових умов функціонування як в онлайні, так і в офлайні. Ми займалися переведенням серверів у хмару, закриттям або ж забезпеченням всім необхідним банківських відділень IBOX BANK, релокацією команди. Це були складні, але дуже важливі перші місяці війни. 

LEO та IBOX BANK працювали без зупину. Основною метою для нас було повернення на довоєнні фінансові показники. Лише працюючий бізнес допоможе державі перемогти. Робота компанії відбувалася з офісів у 3 містах — Києві, Львові, Варшаві. На четвертий місяць війни нам вдалося відновити майже 70% процесів. Таких показників компанія досягла завдяки розширенню списків іноземних партнерів, адаптації нових умов роботи від НБУ, розширенню штату співробітників. На той момент основна складність полягала у приборканні емоцій та відчуттів, аби ефективно, тверезо розв’язувати робочі питання. 

“Робочий бізнес зобов’язаний допомагати армії”

Я вважаю, що робочий бізнес зобов’язаний допомагати армії. Зараз ми всі на одному фронті, просто формат боротьби відрізняється. Ми у LEO та IBOX BANK стоїмо на економічному фронті, а також на напрямку гуманітарної та військової допомоги. 16 співробітників мобілізувалися у перші ж дні війни, а ми зі своєї сторони зберігаємо всі робочі зобов’язання та місця. Колеги на постійному зв’язку з нашими хлопцями, забезпечують їх всім необхідним: рації, рукавички, форма, дрони. У перший місяць особливо гостро стояло питання шоломів, бронежилетів та тепловізорів, їх ми діставали по всій Європі. 

Як тільки частина команди дісталася Варшави, там сформувався хаб допомоги. Це були наші дівчата, які виїхали та збирали все необхідне по Європі. Так почалися постачання бронежилетів, шоломів, військової форми, тепловізорів і багато іншого. Сам хаб знаходився в офісі у Варшаві, який ми орендували для команди LEO, звідти відновлювалися й економічні показники компанії. Волонтерський напрямок очолили ми з 9 співробітницями HR, PR, IT відділів. Логістику нам забезпечували друзі з ліцензією на перевезення військової продукції. Вони змусили цей процес рухатися у прямому та переносному сенсі! 

Особливо емоційно для мене — це допомога внутрішньо переміщеним особам. В Одесі ми допомагаємо сім’ям з Миколаєва. Вони проживають у готелі “Alice Place Hotel”, де їх забезпечують їжею, одягом, номерами. Проєктів багато, вони направлені на різні групи населення. Окрім військової допомоги, ми фінансуємо операції для дітей із вадами серця, надаємо стипендії талановитим студентам, надсилаємо грошову допомогу Першому пологовому будинку в Одесі, проводимо тренінги медичної допомоги з лікарями Добробуту та інше. До цих проєктів пропонуємо долучитися кожному охочому! Всі ініціативи реалізуються прозоро у рамках благодійного фонду Leo Foundation, який був створений незадовго до початку війни — у листопаді 2021 року. Фінансування та робочі руки фонду — це все ініціатива керівництва та співробітників LEO та IBOX BANK, а також партнерів. 

Наша команда вразила мене! Кожен зі співробітників встав на захист країни. Хтось мобілізувався, інші відповідали за безпечні умови праці для команди, частина поїхала в Європу, аби швидко привезти амуніцію. Кожен знайшов діло для себе, яке наближає нас до перемоги. 

“Ми продовжуємо зростати попри війну”

По-перше, команда LEO та IBOX BANK працює сьогодні заради спільної перемоги. Частину нашого прибутку віддаємо на підтримку армії та допомогу ВПО. Ми зберігаємо робочі місця та сплачуємо податки. Здається, це дрібниці, але саме такий підхід компаній в умовах війни може підтримати життєдіяльність країни. 

По-друге, LEO та IBOX BANK вийшли поза межі України. Впродовж 7 місяців ми готували юридичну та технічну базу для надання платіжних сервісів українцям за кордоном, для впровадження вітчизняних сервісів у пропозиції європейських провайдерів платіжних послуг. Команда також залучила нових іноземних партнерів для розвитку платіжної сфери в Україні.

Альона Шевцова

LEO та IBOX BANK зростають. Ми збільшилися на 42 співробітники з моменту повномасштабного вторгнення. Поповнення у команді пов’язано з виходом на нові ринки. Війна змусила нас прискоритися, перейти ще більше в онлайн, звертати увагу на геополітичні фактори у роботі фінтеху та банкінгу. Але труднощі залишаються, вони пов’язані з окупацією території України, де залишаються наші люди, користувачі сервісів, а також з переселенцями у Європі. Тому наші плани на наступні місяці — розширити географію присутності у Європі та ще більше допомагати ЗСУ, аби звільнити територію та повернути мир.  Волонтерство для нас — це одягнені та озброєні за натовськими стандартами військові, а також забезпечені всім необхідним переселенці в Україні. Рухаємося до цього! 

Останні 7 місяців підтвердили, що українці сміливий, єдиний та завзятий народ. Щодо мене — я відкрила у собі неймовірне бажання жити у всіх його проявах: жити на нашій рідній землі, жити з єдиною національною ідеєю для кожного українця, жити у квітучій та вільній державі без пережитків минулого, жити задля себе та свого сусіда, разом з яким ми будуємо краще майбутнє для України. 

“Напевно за всю історію незалежної України наш народ не був таким об’єднаним”

Абсолютно точно висловився Держсекретар США Ентоні Блінкен: «Якщо Росія перестане воювати, війни не буде. Якщо Україна перестане воювати, не буде України». 

Ми захищаємо свій дім, своїх дітей та майбутнє, саме тому готові битися до останнього. Напевно за всю історію незалежної України наш народ не був таким об’єднаним. 24 лютого ми всі зрозуміли, що лише стоячи пліч-о-пліч ми зможемо побороти ворога, якого боявся увесь світ. 

Плани після перемоги

Спочатку трохи радощів, а потім відбудовувати й ще раз відбудовувати! Наша компанія відкрила європейський напрямок, проте центром інтересів була і буде Україна. Команда працює заради майбутнього: популяризує українські платіжні сервіси в Європі, надає безпечні та вигідні платіжні пропозиції в Україні, а також залучає інвесторів на наш ринок. Європейці вчаться у нас, а ми запозичуємо їх досвід. . Роботи багато, ми готуємося вже зараз! 

Незламні

«А Сашка з 38 квартири разом з Богданом прибила ракета. Їм відірвало голови»: волонтерка Ольга Зайцева про життя українців у сірій зоні

Незламні

Після полону ви маєте розказати, як вас катували, бо інакше країна-агресор отримає менше покарання, ніж має: правозахисниця Юлія Полєхіна про те, як відновити права українців після неволі

Незламні

Моя мета на найближчі роки у професійній площині — притягнути рф до відповідальності не на папері, а на ділі. Я прагну і вимагаю справедливості для своєї країни і своїх людей: Ірина Мудра про створення міжнародної організації зі стягнення активів росіян та роботу у Мін’юсті

Незламні

Здавалося, що у 2017 році ставлення до жінок у ЗСУ почало покращуватись, але зараз воно погіршилося в рази: Ірина «Незламна» Терехович-Сопко про доленосні зустрічі під час війни

Незламні

Я ніколи не думала, що під час війни потрапити на війну так важко — Анастасія Блищик

Незламні

Я мріяла, щоб наша лікарня працювала з Гарвардом, Єлем, Стенфордом та Шаріте, і сьогодні це вже реальність: Мар’яна Свірчук про Національний реабілітаційний центр «Незламні», де вміють повертати людей до повноцінного життя