Секрети віртуального світу: як комп’ютерні ігри впливають на дитину

23.05.2024

Цифрова культура щодня усе тісніше інтегрується у повсякденне життя кожного. Зокрема під вплив диджиталу потрапили навіть діти. Тепер, коли цифрові пристрої стали такими ж невід’ємними атрибутами дитинства, як книжки та іграшки, перед батьками гостро постає питання впливу комп’ютерних ігор на дітей. 

Батьки вагаються: чи справді комп’ютерні ігри здатні покращувати навчальні навички або ж вони становлять потенційний ризик розвитку в дитини залежності та антисоціальної поведінки. Розібратися, як ігри впливають на розумовий та емоційний розвиток молоді та як зробити геймінг не просто безпечним, а й корисним для вашої дитини, допомагає Олена Самкова, Head of Learning Experience в онлайн ІТ-академії GoITeens для дітей та підлітків.

Чому ігри – це база для розвитку мовлення й уяви

Як говорив український психолог Борис Ельконін, на ігри припадає чи не найбільша частка в дозвіллі дитини від самого її народження до старшого дошкільного віку. Це неминуче справляє ефект на її розвиток та здібності. Адже гра — це фундаментальна частина дитячої активності, яка дозволяє не тільки використовувати вже набуті знання, а й здобувати нові. 

Наприклад, коли дитині доводиться пояснювати правила гри або придумувати їх самостійно, у неї формується база для розвитку мовлення. Це працює навіть з малюками, які ще зовсім не говорять або говорять погано. У грі однозначно збільшується словниковий запас, відбувається перехід мовлення із пасивного словника до активного: коли дитина вже не просто розуміє, а може щось розказати і навіть вигадати.

Адже завдяки іграм відбувається активне формування психічного процесу уяви, яка дозріває близько чотирьох років після народження. Крім того, у форматі гри у малюків починає краще працювати пам’ять. Це особливо помітно в тих ситуаціях, коли діти хочуть грати в одне й те саме по декілька десятків раз за день. Або читати одну й ту ж саму книгу по декілька разів саме в тій же послідовності, як її читали дорослі перший раз.

Як сформувати здорові ігрові звички

Сучасні діти виростають у світі, де цифрові пристрої — це норма, а вміння ними користуватися — майже необхідність. Діти із самого малечку привчаються їсти, гуляти, навчатися, спілкуватись з батьками — з гаджетами в руках.

З віком час, проведений за комп’ютерними іграми, неминуче збільшується. Але нарощувати екранний час треба поступово: до трьох років дітям не варто приділяти комп’ютерним іграм більш як 10 хвилин на день, а від трьох до семи років — можна збільшувати час за гаджетами до 30 хвилин з перервами.

Важливо пам’ятати, що в усьому потрібен баланс, і відповідальний підхід до використання технологій може сприяти розвитку дитини, а не перешкоджати йому.

Чи корисні комп’ютерні ігри

Комп’ютерні ігри, які розвивають пам’ять та інші когнітивні навички, можуть бути корисними, але тільки якщо використовувати їх помірно та обирати відповідні за віком і рівнем розвитку дитини. 

Тоді ігри-головоломки допоможуть розвинути логічне мислення, увагу та здатність до розв’язання проблем. Симулятори: такі як керування фермою, містом чи бізнесом – можуть розвивати відповідальність та розуміння принципів господарювання. Креативні та конструкторські ігри типу Minecraft, де дитина може будувати власні світи, сприяють розвитку творчості та просторового мислення. Ігри-перегони можуть покращити моторику та час реакції. Ігри з яскравим сюжетом та характерами можуть розвинути емпатію та розуміння соціальних взаємодій.

Як перетворити комп’ютерні ігри на навчальний інструмент

Roblox — це ігрова платформа, яка дає змогу дітям створювати, грати та спілкуватися в онлайн-іграх. Головною особливістю Roblox є можливість створення власних ігор, де можна використати власні ідеї та інструменти для створення гри, і це робить платформу дуже різноманітною та креативною. Діти у Roblox можуть створювати власних персонажів, будувати власні ігрові світи та спілкуватися з іншими гравцями. Це дуже популярна гра, яка дає змогу дітям розвивати креативність, грати разом із друзями та навчатися програмування.

Грати в Roblox: які є переваги для дітей?

  • грати роблокс можна абсолютно безоплатно;
  • нові ігри та контент на платформі з’являються щоденно, тому дитина точно не знудьгує;
  • можливість самостійно створювати ігри мовою Lua — вона буде зрозумілою навіть для дітей, які ніколи не стикалися з розробкою. Завдяки знанням цієї мови програмування в майбутньому дитина може вивчати JavaScript або Python.

Minecraft — це популярна комп’ютерна гра, яка поєднує в собі елементи будівництва, виживання та пригод. Під час гри в гру Minecraft люди розміщуються у віртуальному світі, який складається з кубічних блоків, і мають свободу для пригод. Основними режимами гри є Survival (Виживання), де гравцям потрібно збирати ресурси, будувати структури та боротися з монстрами для виживання, і Creative (Творчий), де гравці мають нескінченні ресурси та можуть вільно творити будь-що без обмежень. Також у грі є режим, у якому діти можуть взаємодіяти та спілкуватися з іншими гравцями.

Грати у Minecraft: які є переваги для дітей?

  • Постійні оновлення та контроль над контентом — завдяки цьому можна не турбуватися про неприйнятний контент, який може побачити ваша дитина.
  • Вивчення інженерних концепцій — адже в Minecraft потрібно постійно створювати нові світи.
  • Розвиток креативних навичок під час створення нових середовищ.
  • Одинарна гра — у Minecraft можна не спілкуватися з іншими гравцями, а отже можна не турбуватися про безпеку дитини.

Чи треба батькам грати разом з дітьми

Гра з дитиною — це не тільки можливість зміцнити емоційний зв’язок, а й чудовий шанс навчити її чомусь новому. Коли батьки дозволяють дитині бути капітаном команди або пояснити правила, це допомагає їй розвинути самостійність та впевненість. Дитина вчиться аргументувати свою точку зору, розподіляти обов’язки й проявляти лідерські якості – словом, здобувати навички соціальної взаємодії.

Спільна гра допоможе батькам краще зрозуміти інтереси та потреби їхньої дитини. Це допоможе виявляти та розвивати здібності дитини.

Наприклад, чудова гра, яка буде до душі всій родині – Roblox. Тут можна знайти усе: від перегонів F1 до стрибків на потрібний колір на великому полі – для цього потрібні тільки смартфони та завантажений Roblox.

А якщо ваша дитина піде навчатися у GoITeens, вона зможе створювати власні ігри, в які ви будете грати всією родиною. Реєструйтеся на безоплатний пробний урок, щоби перетворити час у гаджетах на користь.

Важливо, аби батьки не перетворювали гру на змагання та не намагалися завжди вигравати. Це може відштовхнути дитину та викликати у неї стрес замість задоволення від гри. Замість цього, батьки повинні демонструвати співпрацю, взаємодопомогу та розуміння. 

Коли батьки долучаються до спільного проведення часу разом з дітьми, цікавляться контентом ігор, у які вони грають, та встановлюють розумні часові обмеження на час за гаджетами, вони формують у дитини здорові ігрові звички. Тоді відповідальний підхід до вибору комп’ютерних ігор та балансування цифрового часу з фізичними активностями забезпечить дітям здорове та гармонійне дорослішання.

Нехай у вашій сім’ї гаджети стануть не всесвітнім злом, а корисним інструментом для спілкування та навчання. А особливо, коли є можливість вивчати ІТ ще в дитинстві з GoITeens. Реєструйтеся на пробне заняття, аби ми підібрали вашій дитині класний напрям навчання.