Що варто знати батькам про психологічну підготовку дитини до школи

08.09.2021

Час, коли треба йти до школи, є непростим для дітей і батьків, незалежно від того, скільки дитині років: іде вона в перший клас або переходить у наступний. Разом із психологом Медичної мережі «Добробут» Катериною Галянт розповідаємо про те, що потрібно знати батькам про психологічну готовність дітей до школи. 

Перший раз у перший клас 

Коли батьки вирішують, що настав час віддавати малечу до школи, вони насамперед зважають на вік дитини. Мовляв, якщо вона досягла шести років, то вже пора до школи. І переймаються переважно тим, який навчальний заклад обрати та чи все необхідне придбали для навчання. Але діти бувають різними: хтось може бути готовий піти до школи у 5 років, а комусь й у 7 це буде зробити складно. Тому передусім слід зважати на готовність дитини до школи та наявність у неї відповідних навичокЯких саме? 

Самостійність 

Від вміння дитини бути самостійною залежить швидкість її адаптації та якість навчання. Іншими словами, якщо малеча може сама одягтися, взутися, прибрати іграшки або скласти речі, такій дитині буде значно легше звикнути до початку нового етапу в її житті.

Розуміння та дотримання правил 

Дитина має розуміти, що переходити дорогу на червоне світло – це небезпечно, а не тому, що батьки забороняють. Звісно ж, ситуацій, в яких діти можуть капризувати чи бути неслухняними – безліч, і їх не уникнути. Проте якщо дитина систематично прислухається до того, чого вчать і що пояснюють їй дорослі, вона починає розуміти наслідки певних дій. 

Навички концентрації 

Якщо дитина може мінімум 20 хвилин слухати розповідь і не перебивати, або дивитися фільм чи займатися будь-якою справою, не відволікаючись, вона буде спроможна сприймати інформацію й на уроках. Якщо ні, то в школі їй буде важко всидіти і тільки від майстерності вчителя донести інформацію залежить, чи буде першокласник/-ця вчитися. 

Бажання дізнаватися щось нове 

Якщо дитина часто ставить запитання, здатна самостійно знайти собі заняття, їй цікаво спілкуватися з однолітками або дорослими, то й у школі взаємодіяти (знайти спільну мову) з однокласниками та вчителями їй буде легше.

Інтелектуальні здібності 

У дошкільний період особливо важливо сформувати фундамент для подальшого успішного навчання: якщо дитина ще до школи буде вміти читати, рахувати, писати чи малювати – це, безумовно, буде перевагою. Проте не варто переобтяжувати дитину навчальними дисциплінами, бо цим на педагогічному рівні займається школа. Краще змалечку заохочувати її творчо мислити – спостерігати, порівнювати, виявляти причини, зіставляти факти, збагачувати її знаннями про навколишній світ тощо.

У яких випадках дитині ще зарано йти до школи? 

  • Якщо дитина має серйозні логопедичні проблеми, які не вирішили раніше (рекомендується консультація логопеда). 
  • Якщо дитина часто хворіє (шкільне навчання бажано починати ближче до 7 років). 
  • Якщо дитина завжди надає перевагу грі, навчальна діяльність її зовсім не цікавить. 
  • Якщо в дитини пам’ять, увага, мислення, вольові якості не сформовані тією мірою, яка дозволить їй витримувати навчальне навантаження (потрібне додаткове обстеження, з’ясування причин). 
  • Якщо дитина має проблемну поведінку – агресивна, занадто тривожна, не дотримується правил поведінки (рекомендується консультація психолога). 

Крім того, будь-які хронічні захворювання і стреси у дошкільному віці – це привід подумати про початок шкільного навчання ближче до 7 років. 

Стрес під час адаптації до нового класу/школи: як розпізнати та допомогти 

Перехід дитини в інший клас або школу, складнощі у навчанні, непорозуміння з однокласниками чи вчителями – все це впливає на емоційне самопочуття дитини та може викликати сильні переживання. 

Тригери, за якими можна розпізнати наявність емоційного дискомфорту у дитини: 

  • зміна апетиту: відсутній чи підвищений; 
  • втрата або різкий набір ваги через вживання надмірної кількості солодкої, шкідливої їжі; 
  • відсутність бажання йти до школи; 
  • різкі перепади настрою й часті негативні емоції;
  • психосоматичні гострі болі в животі, головні болі; 
  • дитина почала частіше усамітнюватися, менше спілкуватися з близькими; 
  • проблеми зі сном: складно засинати, безсоння, важко прокидатися вранці; 
  • неможливість сконцентруватися упродовж виконання домашніх завдань; 
  • часто просить додаткові гроші на кишенькові витрати (якщо дитину шантажують у школі, вона може це робити, щоб відкупитись від агресора). 

Що можуть зробити батьки у таких випадках? 

Розмовляйте з дитиною. Насамперед батькам варто обережно поговорити з дитиною. Будьте готовими, що вона може не хотіти розповідати про те, що її непокоїть. Дитина може переживати сильний стрес і хвилювання, тому одного запитання недостатньо, неодноразово пробуйте говорити з нею. 

Завоюйте довіру. Дитина має розуміти та пам’ятати, що батьки – це завжди підтримка. Що ви не будете звинувачувати її у тому, що вона отримала погану оцінку, з кимось посварилась або побилася, розбила вікно або стала жертвою булінгу. Звертайте також увагу на штампи та оцінки, яких ви мимоволі можете допускатися в розмові, наприклад, «хлопчик має бути сильним та вміти постояти за себе», «дівчинка має бути тендітною та не повинна сама захищатись» та інші. 

Підтримуйте. Діти бояться засуджень та критики, тому уникайте цього. Натомість розкажіть дитині, що немає нічого поганого у тому, щоб повідомити про агресивну поведінку когось із друзів або навіть вчителя. Поясніть різницю між «пліткуванням» та «піклуванням» про своє життя чи життя друга/подруги. 

Звертайтеся по допомогу до фахівців. Якщо спілкування з дитиною не складається: вона нічого не розповідає і постійно перебуває в пригніченому настрої, то краще проконсультуватися з дитячим психологом. Спеціаліст допоможе батькам зрозуміти причини незвичної поведінки та порадить, як правильно побудувати діалог, щоб допомогти дитині. 

Про фізичну готовність дитини до школи та медичний чекап 

Організм дитини має бути готовим витримувати розумові та фізичні навантаження під час навчання. Щоб запобігти перевтомам, стресу та іншим проблемам зі здоров’ям, не забувайте, що перед початком навчального року дитина має пройти профілактичний медогляд. 

Рекомендовано здати такі аналізи

  • загальний аналіз крові для виявлення ознак анемії; 
  • аналіз крові на цукор для дітей, які належать до групи ризику по цукровому діабету; 
  • загальний аналіз сечі – для діагностики наявності інфекції сечовивідних шляхів. 

Після цього батькам з дитиною потрібно відвідати лікаря-педіатра або сімейного лікаря та зробити планові щеплення. Крім того, варто проконсультуватися зі стоматологом, дитячим офтальмологом, ортопедом і травматологом. Якщо у дитини наявні хронічні захворювання, то звернутися і до тих спеціалістів, у яких вона спостерігається. 

Пам’ятайте: дитина має отримувати задоволення від навчального процесу. А для того, щоб він був максимально комфортним для неї, будьте готові завжди надати їй підтримку, стежте уважно за її поведінкою й емоціями та не бійтеся звертатися по допомогу до фахівців. Бажаємо успіхів у навчанні та приємних вражень від школи!