Що відбувається з нашим організмом, коли йому не вистачає жирів?

Дієтолог Світлана Фус розповідає чому без жирів неможливо схуднути

15.02.2021

Світлана Фус, лікар-дієтолог вищої категорії, засновник і керівник Центру нормалізації ваги Світлани Фус, співзасновник компанії «ProПорція»

Коли ми перестаємо їсти жир, організм відчуває нестачу енергії (загоряється червона лампочка) і включається захисний механізм — у нас прокидається вовчий апетит, хочеться найдоступнішої, простої і швидкої енергії, адже організму зовсім не хочеться витрачати сили на переробку. І нам дуже хочеться макаронів, хліба, булочок, печива, цукерок та інших солодощів — всього, від чого ми отримуємо швидку енергію. З’їдаємо ми, як правило, багато, і частина цієї енергії йде відразу в жир. І вже через пару годин ми знову сильно хочемо їсти і знову їмо швидкі вуглеводи. Як результат — ми набираємо вагу. Крім того, жири беруть участь у метаболізмі, обміні речовин, і коли ми їх обмежуємо, він порушується. Згодом схуднути буде складніше.

Їх дефіцит може призвести до хронічного бронхіту, астми та інших захворювань легень. Жири входять до складу речовини, яка вистилає зсередини альвеоли наших легень — тобто бульбашки, які надуваються повітрям, завдяки яким ми дихаємо. Коли жиру не вистачає, не вистачає і цієї речовини, альвеоли злипаються і не можуть розділитись під час дихання. Через це виникають захворювання легеневої системи. Якщо з’явиться жир, він змаже альвеоли зсередини, і вони будуть добре справлятися зі своїми функціями.

Що нас чекає при відмові від жирів?

ПОРУШЕННЯ ОБМІНУ РЕЧОВИН

Ліпідний обмін контролює вагу організму, а якщо на клітинному рівні відбувається збій, то відбувається мимовільне вироблення холестерину, вага збільшується і не піддається контролю. Якщо в бажанні схуднути відмовитися від вживання жирної їжі, то потрібно готуватися до протилежного результату.

Мій девіз — щоб худнути, потрібно їсти.

І організму потрібні білки, вуглеводи і жири.

СУХІСТЬ ШКІРИ

Для природного зволоження шкірі потрібні жирні кислоти. При відмові від жирів шкіра стає сухою, регенерація мертвих клітин припиняється, старіння шкіри збільшується.

ПОРУШЕННЯ ПСИХОЕМОЦІЙНОГО СТАНУ

Корисні жири необхідні для підтримки стабільного психоемоційного стану. При відмові від жирів нервові закінчення передають в мозок сигнали про порушення, провокуючи людину на агресивну діяльність.

СПОВІЛЬНЕНІСТЬ, МЛЯВІСТЬ, ЗАГАЛЬМОВАНА УВАГА

Брак ліпідів призводить до порушення засвоєння вуглеводів, що відповідають за реакцію і бадьорість. При нестачі жирів в організмі бадьорість змінюється втомою, концентрація уваги і працездатності різко падають, мова стає повільною.

ПРИСТУПИ ХОЛОДУ ТА ОЗНОБ

Жири виконують функцію терморегуляції. Підшкірний жир забезпечує людину теплом і допомагає пристосуватися до змін температури. При відмові від жирів людині не вистачає підшкірно-жирових відкладень, що призводить до неконтрольованого ознобу.

ЗНИЖЕННЯ ІМУНІТЕТУ

Якщо імунітет слабкий, то організм часто піддається хворобам. При нестачі жирів захисні функції імунітету слабшають, і людина «розклеюється» від різних вірусних захворювань.

Приблизна кількість жирів, яка необхідна нашому організму для нормальної життєдіяльності і не відобразиться на нашій фігурі — близько 40-50 грамів для жінок і 50-60 грамів для чоловіків на добу. Така кількість жирів міститься в одному з наступних продуктів:

  • 100 грамах горіхів
  • 150-200 грамах сметани
  • 200 грамах сиру
  • 200 грамах свинини
  • 70 грамах соняшникової олії
  • 100 грамах вершкового масла.

Пам’ятайте, жири важливі і скорочувати їх в своєму раціоні — «злочинно» стосовно власного здоров’я.

 

Читайте також: Полезный завтрак: список блюд на каждый день