Синдром самозванки частіше притаманний жінкам

18 Липня 2024
синдром самозванця
Фото: Shutterstock

Синдром самозванки частіше зустрічається серед жінок порівняно з чоловіками, виявили американські вчені з Університету штату Каліфорнія у Фресно. Результати дослідження були опубліковані у науковому журналі Current Research in Behavioral Sciences (CRBS).

Синдром самозванця був вперше описаний у 1978 році. Це почуття характеризується відчуттям хибності своїх успіхів та досягнень. Тобто мета, до якої людина тривалий час йшла, була досягнута не завдяки якимось її навичкам та зусиллям, а за рахунок удачі, збігу обставин. Люди просто знецінюють свої здібності. І, як показало нове дослідження, найбільше такого відчуття схильні саме жінки.

Команда проаналізувала 108 попередніх наукових праць, що включали дані понад 42 тисячі осіб. Було виявлено, що жінки, які досягли успіху, частіше, ніж чоловіки, вважали, що їх переоцінюють. Свої досягнення вони приписували успіху, оманам оточуючих або іншим зовнішнім факторам.

Фото: studyfinds.org

Науковці також з’ясували, що гендерні відмінності у проявах синдрому самозванця не зменшувалися з часом. Однак вони менше виявлялися у сфері бізнесу, порівняно з академічною сферою та іншими областями.

Географічний регіон також зіграв свою роль у спостережуваних гендерних відмінностях. Дослідження, проведені в Азії, повідомили про менші гендерні відмінності у синдромі самозванця, ніж дослідження, проведені в Європі та Північній Америці. Це відкриття передбачає, що культурні чинники можуть впливати на досвід синдрому самозванця, хоча точна природа цих культурних впливів залишається незрозумілою і вимагає подальшого вивчення.

Попередні дослідження

Науковці вже не вперше звертаються до аналогічних спостережень стосовно відмінностей у жінок та чоловіків. Рік тому було проведено опитування, націлене насамперед на жіночу аудиторію. Опитувані жінки середнього віку страждали на синдром самозванки.
53% опитаних жінок відчували це почуття необґрунтованої невпевненості у собі. Найбільше вони почувалися негідними своїх досягнень на робочому місці — 72%. 29% відчували синдром самозванки під час навчання та ще стільки ж — у компанії друзів.
Як це психологічне явище впливає життя? 24% опитаних стверджують, що воно заважає їм створити міцні романтичні стосунки, 18% —через це не вдається якісно виховувати дітей, а 22% — заводити нових друзів.

Для порівняння, більшість чоловіків (63%) визнали, що почуваються самозванцями тільки на робочому місці. Більше половини опитаних (54%) сказали, що ніколи не вважали себе такими.

Читайте також: Синдром самозванки: 5 порад для тих, хто готовий стати собою

Долучайтесь до наших соцмереж, аби бути в курсі усіх важливих новин та подій: FacebookTelegramInstagram