Скажи насильству «ні»: покрокова інструкція для постраждалих від домашнього насильства

Насильство щодо жінок все ще є одним з найпоширеніших порушень прав людини у світі

09.12.2023

За даними UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, щорічно в Україні від насильства страждає близько 1,1 мільйона осіб, і 90% них — це жінки. Потрібно також розуміти, що це лише приблизні дані, оскільки чимало постраждалих не звертається по допомогу, або і взагалі сприймає питання домашнього насильства як щось “не на часі” чи нормальний стан речей. 

Погіршують ситуацію і стресові умови життя під час повномасштабного вторгнення: внаслідок психологічної напруги, невизначеності та травм, насильство може відбуватися навіть у тих родинах, де його не було раніше.

В рамках акції «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства» ми підготували інструкцію, що допоможе постраждалим вийти з кола домашнього насильства.

Заручіться підтримкою

Одна з підступних рис, що простежується у більшості випадків домашнього насильства — постраждалі відчувають самотність і відсутність будь-яких ресурсів на покращення життя. Це є наслідком тривалого перебування у токсичній атмосфері, вплив маніпуляцій, обмежень — у фінансах, розвитку чи соціалізації.

Тож першим кроком звільнення від домашнього насильства має бути пошук надійного плеча. Важливо знайти людину, якій ви можете довіряти, розповідати про все, що відбувається у житті та отримувати щиру підтримку. Це може бути хтось з рідних, близькі друзі або ж психотерапевт.

Якщо ж такої підтримки ви знайти не можете, звертайтеся до фахівців на гарячих лініях — 1547 (урядова гаряча лінія із протидії насильству) та 116 123 (національна гаряча лінія з запобігання домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації). Тут ви зможете отримати фахову психологічну підтримку, консультацію щодо вашої ситуації та допомогу у плануванні подальших дій. Дзвінки є безплатними та анонімними.

Збирайте докази

Щоб ваш кривдник отримав покарання згідно із законом, знадобляться докази його протиправних дій. Це можуть бути записи або скріншоти погроз, фото нанесених ним травм чи руйнацій помешкання, розірваний або забруднений кровʼю одяг. Усі ці докази варто тримати у надійному сховку, найкраще — поза вашим місцем проживання, якщо така можливість є.

Сплануйте ваше звільнення

Коли відчуєте в собі сили йти від кривдника, розробіть два плани. План А передбачає спокійний період життя, у якому ви можете ретельно підготуватися до звільнення, а кривдник ні про що не дізнається. План Б потрібен на випадок, якщо вам доведеться негайно тікати або кликати на допомогу.

Для такого екстреного плану ви можете завантажити спеціальний застосунок, що містить у собі приховану функцію виклику поліції. У таємному розділі ви знайдете кнопку SOS, яку необхідно затиснути на декілька секунд, аби автоматично передати вашу геолокацію поліції, позбавивши вас від необхідності телефонувати та надавати інформацію голосом. Також у цьому застосунку ви зможете знайти контакти служб допомоги, карту їхнього розташування та інші корисні матеріали. 

Підготуйте «тривожну валізку»

Найімовірніше, вам не вдасться одразу забрати всі ваші речі, тому краще підготувати наплічник чи валізу із найважливішим. Там обовʼязково мають бути усі ваші документи, цінні речі, готівка та банківські картки, одяг, білизна, необхідні ліки та засоби гігієни на перший час.

Тримати цю валізку краще за межами спільного простору із кривдником. Найкраще буде сховати її не у друзів чи родичів, оскільки там вас можуть шукати в першу чергу, а у сусідів, яким ви довіряєте. 

Також необхідно відкласти посильну суму грошей і готівкою, і на картках. Якщо кривдник контролює всі фінанси, важливо відкладати невеликі суми, аби нестача була непомітною.

Знайдіть безпечне місце

Навіть якщо ви маєте близьких людей, до яких плануєте піти, краще перестрахуватися та мати запасний варіант. Кривдник може перевіряти ваші контакти та прийти до ваших рідних чи друзів на пошуки. Тож варто одночасно обговорити план дій для подібних ситуацій з близькими, мати під рукою контакти соціальних служб, що зможуть допомогти, та знати розташування найближчого шелтера (притулку) для постраждалих.

Адреси шелтерів ви можете дізнатися на гарячих лініях і їх в жодному разі не можна повідомляти кривднику.

Зникніть на деякий час

Важливо змінити номер телефону та електронну пошту, не вести активності у соціальних мережах, вимкнути геолокацію на всіх пристроях. Якщо кривдник намагається вас переслідувати — не соромтеся звертатися до поліції. Вони можуть надати терміновий припис із забороною контактувати з вами та перебувати в одному приміщенні.

Процес звільнення від домашнього насильства може здаватися складним та вимагати багато зусиль. Та памʼятайте — саме у ваших руках можливість розірвати коло насильства і жити вільно!

Більше корисних матеріалів та контакти для звернення по допомогу ви можете знайти на сайті інформаційної кампанії «Розірви коло».

Інформаційна кампанія «Розірви коло» реалізується UNFPA, Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні, в межах програми з протидії та запобігання домашнього та/і гендерно зумовленого насильства, за підтримки урядів Великої Британії та Канади.