Кажуть, що знамениті на весь світ сувеніри цілком можуть бути ровесником кришталевих сфер, якими користувалися жерці в давньогрецьких храмах. З тих минули сотні років. Прозорі снігові кулі давно стали символом Нового року та Різдва. А у світі з’явилися нові історії та легенди, казки та фільми, що розповідають чарівні історії про ці дивовижні світи, що нагадують нам про свята зими та про дитинство.
В очікуванні зими
Одна з легенд про кришталеву кулю виникла у Франції ще у XVIII столітті. Вона розповідала про старого чарівника, який оселився на околиці глухого села. Після осінніх зборів урожаю він діставав чарівну кулю і обережно струшував її, намагаючись розбудити примхливу зиму. Вона славилася серед сільських трудівників поганим характером і найбільше не любила різко прокидатися. Коли чарівник дбайливо переміщав кулю в повітрі, погода змінювалася плавно і поступово. Зима повільно прокидалася і знову заплющувала очі, перші заморозки змінювалися відлигами, доки вона не прокидалася остаточно. Тоді всюди землю накривав сніг. Якщо раптом чарівник забував торкнутися кулі, то й снігу довго не було.
Якось маленький селянський син потрапив у будинок до чарівника і став грати кришталевою кулею. Вин різко струшував її та спостерігав за рухом сніжинок усередині. Незабаром увірвалася розгнівана зима. Вона була настільки сувора, що птахи замерзали у польоті. Люди не знали, що робити та як рятуватись від холоду. А чарівник з того часу зник із села, і ніхто більше його не бачив.
Історія сувеніру
Перші снігові кулі з’явилися ще в XIX столітті, але хто їх вигадав – достеменно не відомо. Існує припущення, що вони виникли як продовження та розвиток популярних на той час прес-пап’є. Як би там не було, перші екземпляри були представлені на Паризькій Всесвітній виставці у 1889 році. У сферах перших виставкових куль розміщували крихітні архітектурні об’єкти, у тому числі Ейфелеву вежу. Щоправда, кажуть, що такі вироби зустрічалися й до виставки. Але вони з’являлися дуже рідко, були дуже дорогими і авторство їх залишилося невідомим.
З Франції незвичайні сувеніри потрапили до Німеччини, Австрії, Польщі і почали стрімко поширюватися іншими країнами Європи. А вже у 20-х роках минулого століття перетнули океан і почали поширюватися в США. Водночас активно змінювався їхній вміст – від мініатюрних статуеток та ляльок до годинників, медалей та квітів.
Чарівний сніг Ервіна
Наприкінці XIX століття австрійський майстер медичних інструментів задумався про розробку хірургічної лампи як додаткового джерела світла. До цього використовували скляну колбу з водою, за допомогою якої фокусували промені. Лінза заломлювала світло й посилювала освітленість, але Ервін Перці хотів досягти ще більшої інтенсивності. Він припустив, що якщо в рідину додати різні дрібні частинки, то вони посилять ефект. Винахідник експериментував із різними матеріалами, але хірургічна лампа так і не з’явилася. Натомість хоровод плаваючих у колбі частинок нагадав йому про сніг, що падає. Так народилася ідея сувеніра для різдвяного ринку, яку він невдовзі втілив у життя.
Друг Ервіна замовив йому кілька куль для парафіян та паломників однієї з міських церков. Перці зробив кулю на дерев’яній підставці, помістив усередину крихітну модель базиліки і заповнив сферу спеціальним складом з дрібними частинками. Так з’явилася всім відома снігова куля, яка згодом стала найпопулярнішим святковим сувеніром.
Ервіна так вразив результат, що він замислився над технологіями складу та плаваючими частинками. У 1905 році брати Перці запатентували винахід Ервіна і створили сімейний бізнес із виробництва снігових куль. І сувенір став швидко завойовувати весь світ.
До речі, компанія існує і сьогодні. Понад століття вона називається просто: “Оригінальні віденські снігові кулі”. Спадкоємці винахідника зберігають у таємниці склад рідини й снігу, що «кружляє», який у їхніх кулях довго не падає.
Завоювання світу
Перші американські кулі з’явилися на початку XX століття, а в 1927 був виданий перший патент на їх виробництво. Згодом сувеніри вже прикрашали інтер’єри дорогих крамниць. Ще через десятиліття він став настільки популярним, що його використовували повсюдно від реклами до художніх фільмів. Згодом виробники почали працювати над різноманітністю вмісту сфери. З’явилися перші біблійні мотиви, після яких кулі стали вважатися традиційним подарунком до Різдва. Десятиліття тому такий сувенір зберігався майже в кожному будинку. Та й сьогодні у багатьох країнах вони не рідкість, не говорячи вже про колекціонерів.
У наші часи виробництвом снігових куль займається багато компаній, серед яких можна побачити назви відомих модних будинків. Прозорі скляні сфери стали символами різних колекцій та рекламних проєктів. Особливо відрізняється відома на весь світ кришталева компанія Сваровскі, яка змогла створити унікальні витвори мистецтва. Рекламний ролик «Coca-Cola» 2010 року показував Санта-Клауса, який спостерігав за світом через чарівну кулю та з його допомогою іноді змінював перебіг подій.
В гостях у казки
Сьогодні сімейним бізнесом керує донька Ервіна Перці Третього – Сабіна. На території фабрики в одному з районів Відня є музей, присвячений історії та технологіям снігових експонатів. Вже з порога відвідувачі потрапляють до справжньої казки.
Унікальні фігурки, як і розпис, роблять вручну, тому кожна куля унікальна, незважаючи на стандартні серії дизайнів. Технологія виробництва неодноразово змінювалася. Але й сьогодні особливістю оригінальних віденських куль залишається гарантований час, протягом якого сніг крутиться всередині сфери. Залежно від розміру, він кружляє до двох хвилин. Склад рідини та снігу в компанії є найсуворішою таємницею.
Проте підприємство відоме не лише своєю зимовою казкою. Тут можуть створити кулю за індивідуальним замовленням на будь-яку тематику. Так, для відомих компаній та магазинів виробляють кулі з їхніми логотипами. Для дітей зазвичай створюють екземпляри з улюбленими героями чи персонажами казок. Але найпопулярнішими багато років залишаються класичні сфери з віденськими сюжетами, всередині яких розташовані мініатюрна ратуша, собор Святого Штефана або оглядове колесо.
Цікаві факти:
- Параметри найменшої кулі становлять лише 11 мм у діаметрі. У ньому 0,6 мл рідини та фігурки заввишки у 3,6 мм.
- Розміри найбільшої кулі назвати складно. Щороку ентузіасти намагаються побити попередній світовий рекорд та перевершити всі наявні варіанти у світі. Сфера розміром два метри, в якій запросто поміщаються кілька людей, вже не дивує. Сьогодні на центральних площах багатьох міст можна побачити величезні кулі, всередині яких Санта з подарунками, санчатами та оленями.
- Одна з найдорожчих снігових куль містить усередині золоту мініатюру собору Святого Штефана й була виготовлена за індивідуальним замовленням.
- Ще один унікальний екземпляр віденської компанії є сферою з діамантами всередині.
- Чотири роки тому було зафіксовано рекорд своєрідної колекції. Китаянка Венді Свен зібрала 4059 снігових кульок. Залишається тільки гадати – де вона зберігає всю цю сніжну магію?
- В Об’єднаних Арабських Еміратах на уроках використовували снігові кулі, щоб пояснити та показати дітям, що таке сніг.