«Сподіваюся, що жодна з українок, які потребують аборту, не спробує зробити це легально у Польщі»: жінки про аборти у країні

У період з 2010 по 2020 рік у Польщі робилося менш ніж п'ять легальних абортів на рік на ґрунті зґвалтування, причому жінкам потрібен був дозвіл прокурора

11.05.2022

Видання The Guardian випустило матеріал про українок, які допомагають українкам зробити аборт у Польщі, де діє закон із забороною на переривання вагітності.

Журналісти взяли коментар у Мирослави Марченко, яка в мирний час працювала гінекологинею в приватній клініці Києва. Одна з її пацієнток повинна була зробити аборт після того, як пренатальна діагностика показала високу ймовірність синдрому Дауна. Після початку повномасштабної війни Марченко та її пацієнтка втекли в безпечне місце, перетнувши кордон із Польщею.

За словами лікарки, тоді вона зрозуміла, який вплив польські закони про аборт та обмеження, встановлені для запобігання доступу жінок до екстреної контрацепції, можуть мати на життя людей. Марченко сказала своїй пацієнтці, що їй слід поїхати до Чехії, щоб мати можливість перервати вагітність.

Наразі Марченко чекає на отримання польської медичної ліцензії та співпрацює з Federa – польською організацією захисту прав жінок, щоб запустити українськомовну гарячу лінію для жінок щодо послуг з охорони репродуктивного здоров’я. За її словами, на гарячу лінію щодня надходить близько 10 дзвінків, 10% з яких питання, як зробити аборт.

Також у матеріалі йдеться про українську захисницю репродуктивних прав Оксану Литвиненко, яка живе в Польщі 16 років і з початку війни допомагає переселенцям у пунктах прийому. За її словами, не всі українки знають про заборону абортів у Польщі, коли перетинають кордон.

«Навіть якщо хтось десь читав статтю про аборти в Польщі, багато однаково думають: «Добре, вони не роблять аборт за проханням, але якщо є вагома причина, вони це зроблять. Це складно, тому що ти не хочеш повторно травмувати цих жінок, коли вони так щасливі знову бути в безпеці. Здається, це не той момент, щоб сказати їм правду», – розповіла Литвиненко.

За даними Європейського парламентського форуму, у Польщі аборти майже повністю заборонені, а доступ до контрацепції вважається найгіршим у Європі. Багато лікарів відмовляються призначати екстрену контрацепцію або навіть ВМС (внутрішньоматкові спіралі), стверджуючи, що це буде схоже на аборт.

«Я сподіваюся лише на те, що жодна з українок, які потребують аборту, не спробує зробити це легально в Польщі. Маю надію, що вони просто продовжують рухатися на захід до Німеччини. Бо як тільки вони заявлять лікарю про вагітність, усе закінчиться», – додала Литвиненко.

Вона додала, що багато залежить від того, хто зустріне українок на кордоні — якщо це релігійна людина, то шансів на те, їй допоможуть із абортом, майже немає. Якщо це хтось прогресивний та феміністський — то українку можуть зв’язати із потрібними людьми.

«Їм або буде байдуже, або вони скажуть, що це Божий ангел, і ви повинні його зберегти», — пояснює захисниця.

Понад 2 мільйони українців знайшли притулок у Польщі від початку війни в Україні від 24 лютого, переважна більшість – жінки з дітьми.

У період з 2010 по 2020 рік у Польщі робилося менш ніж п’ять легальних абортів на рік на ґрунті зґвалтування, причому жінкам потрібен був дозвіл прокурора.