Чи переживали ви стан яскравого натхнення і захопленості тим, що ви робите? Такий стан психолог Міхай Чіксентмігаї назвав потоком. Фахівці наполягають, що входити у нього можна індивідуально та з командою, а отже, як за власним бажанням, так і на замовлення. Це допоможе застосовувати таланти найкраще та подарує відчуття повного задоволення роботою.
Щодня ми приділяємо роботі щонайменше 60-80% свого часу та уваги. І за межами офісу продовжуємо в думках прокручувати робочі питання. Те, які почуття виникають у нас під час роботи, безпосередньо впливає на якість нашого життя. Саме тому важливо, щоб у вашій діяльності був присутній стан потоку. До того ж він сприяє розвитку особистості. Тому що виникає на перетині складності завдання і рівня наших компетенцій.
«Підвищуючи власну планку, наша діяльність стає цінною і приносить велику радість. Уміння входити в стан потоку збільшує продуктивність і прискорює навчання у 2-3 рази! Так ми стаємо в кілька разів продуктивнішими в діяльності, яка нас повністю захоплює. Потокові стани характеризуються відчуттям величезної внутрішньої ясності того, що і для чого ви робите», — пояснює бізнес-тренерка та засновниця центру розвитку особистості Self made Person Оксана Пацеля.
Останні новини
- Soft Power як важливий інструмент лідера: конструктивні комунікації для взаємовигідних рішень
- LATEXFAUNA та Бадоєв: колаборація року і звабливий концерт уже на підході
- SkyUp Airlines™ розпродасть за донати валізи на “Куражі”
- ГО «Дівчата» спільно з World Vision провели дослідження гендерно зумовленого насильства в умовах війни в Україні
- Афіша тижня: що подивитися, послухати та куди сходити 14-20 жовтня Новости на главной
Як і кожен стан, потік має свої характеристики. Коли люди описують свої переживання, вони найчастіше називають деякі з наступних складових: повна концентрація і зосередженість; повний контроль над процесом; зрозумілі цілі; швидкі результати своєї роботи; втрата відчуття часу; звільнення свідомості від турбот.
Дослідження показали, що можна навчитися самостійно створювати стан потоку в будь-якому виді діяльності. Варто лише зробити 3 кроки.
Крок 1. Вчіться концентрації
Для стану потоку важливо навчитися ставити цілі та концентруватися на них. Перешкодити цьому може занепокоєння і надлишок завдань. Тому варто зняти напругу, зайву метушню і занепокоєння. Для цього очистіть голову від зайвої інформації — запишіть на аркуші всі уривки думок, які не дають вам спокою; знайдіть те, що вас розслабляє — теплий душ, чай з медом, прогулянка; розділіть лише одне завдання на послідовні дрібні кроки. Для концентрації використовуйте дихальні вправи; музика; аромат; фільми. Головне — сформувати взаємозв’язок між застосуванням конкретного прийому і станом концентрації. Прийоми повинні стати звичкою. Зробіть їх своїми ритуалами. Поступово мозок сформує стійкі нейронні зв’язки і звикне реагувати на ці стимули певним чином.
Крок 2. Робіть те, що подобається
У тих видах діяльності, які захоплюють і приносять радість, потік виникає природно. Почніть свій день завданнями, які вам цікаві. Шукайте радість і сенс у своїх звичних завданнях, а якщо це неможливо, — є привід задуматися.
Крок 3. Підвищить планку
Стан потоку — це баланс між викликом і навичками. Проаналізуйте власну діяльність: чи є ділянка роботи, від виконання якої ви відчуваєте нудьгу або розслабленість? Щоб створити стан потоку, необхідно підвищити складність завдань. Тільки в таких умовах ви зможете відчути необхідність щось робити по-іншому: вивчити нову інформацію, впровадити новий підхід, розробити нову ідею чи програму…
Крок 4. Розвиньте компетенції
Отримуйте нові знання, щоб мати справу з новими викликами. Тоді у вас вийде постійно практикувати пункти 2 і 3.
Найбільшим ворогом командного потоку є нудьга
Що відбувається з мозком у стані потоку? Активність префронтальної кори мозку знижується. Це призводить до того, що ми звільняємося від роздумів про себе і фокусуємося на завданні та ні на чому більше. Ці ж структури мозку беруть участь у передчутті винагороди та досягненні наших цілей. Це може бути однією з причин, чому потік здається таким приємним. І фахівці вважають, що в такий стан можна входити навіть командами, якщо керівник правильно спланує процес.
«Потоковий стан мислення у команди не виникає миттєво: потрібен час, щоб ознайомитися із завданням та засвоїти його. Можна почати з відкладених телефонів, вимкненого звуку сповіщень або прибрати все, що може відвертати вашу увагу. Навіть якщо розмістити вас і вашу команду в кімнаті з білими стінами, ви все одно можна знайти, на що звернути увагу. Щоб увійти в стан потоку варто усвідомити, коли ви разом перебуваєте в гармонії»,- вважає кар’єрна консультантка Уляна Ходорівська.
Кожна людина має свій режим роботи: хтось демонструє максимальну результативність зранку, а хтось набирає оберти після обіду. І щоб отримати максимальну користь від можливостей потоку, вашій команді необов’язково працювати усім разом. Отже, очікування мають бути реалістичними. Також варто пам’ятати про час максимальної працездатності учасників команди, щоб не відривати їх у той час, коли вони найімовірніше перебувають у стані потоку. Пропонуйте для кожного учасника команди неординарні завдання, які відповідають його сильним сторонам.
Найбільшим ворогом потоку є нудьга. Так само як відеоігри покликані захопити користувача, правильний інструмент зведе до мінімуму втрату концентрації та сприятиме максимальній залученості. Одноманітна робота, яка навіть складається з кількох етапів, це не потік. Якщо розум кожного не зайнятий амбітним завданням або хоча б корисним, найімовірніше, хтось або не увійшов, або вже випав зі стану потоку.
Гарна новина полягає в тому, що сам потік (хоч індивідуальний, хоч груповий) є типом мислення. Команди опановують його разом із досвідом роботи одне з одним. Якщо будь-який із методів досягнення стану потоку не працює для вас, перегляньте своє завдання, підхід або середовище та спробуйте ще раз.