
засновниця Центру підприємництва та інновацій Startup Ukraine
Тисячі українських жінок-підприємиць змушені були покинути Україну через війну. Вони переїхали в Європу вимушено, але одразу були готові стати частиною міжнародної європейської спільноти, розвиватися професійно та створювати нові бізнеси.
Як розпочати все з нуля в новій країні та чи створені додаткові можливості для українських жінок-підприємиць в Європі, та про запуск програми Restart Ukraine у Великій Британії, розповіла у своїй колонці на WoMo Анна Петрова.
Відразу почали діяти
Можливостей для українських біженців у Європі безліч: державні гранти, безоплатні курси, знання, допомога, моральна та фінансова підтримки. Втім, починати з нуля важко завжди, а під час війни особливо. Тож коли після 24-го лютого українські жінки почали виїжджати за кордон — ми відразу почали діяти: разом із партнерами Danish Enterpreneurs та за підтримки Google Denmark реалізували програму WeStart у Данії. А потім розпочали ReStart – піврічну менторську програму підтримки українських жінок-підприємиць у Великій Британії. На ній і зупинимось детальніше.
Restart Ukraine — програма коучингової підтримки для українських біженок-підприємиць у Великій Британії, заснована українським центром підприємництва та інновацій Startup Ukraine. Метою цієї програми є допомога жінкам-підприємицям, які через війну були змушені виїхати в Британію, розпочати або відновити свій бізнес там.
Програма Restart Ukraine, яку ми проводимо у партнерстві з Global entrepreneurship network UK, триває 6 місяців. У ній беруть участь 30 учасниць, із якими працюють 35 коучів. Жінки, які до нас приєднуються, обмінюються досвідом, створюють нетворк, отримують нові знання й знайомства, мотивацію рухатись далі та конкретні рекомендації від експертів та менторів.
Програма проходить онлайн. Кожна учасниця має коуча, з яким працює, а також доступ до розширеного ком’юніті підприємців. Всі учасниці програми дуже різні. Основні категорії їх бізнесів та бізнес-ідей: ІТ, діджитал та комунікації, їжа та напої, здоровʼя, туризм, виробництво, fashion. Вони хочуть змінювати Україну і весь світ — це дуже цінно і важливо. До прикладу, одна з учасниць нашого проекту – відома українська телеведуча і ментор здоров’я Мирослава Ульяніна. Із початком війни вона переїхала спочатку в Португалію, а тепер у Велику Британію. Базуючись у Лондоні, вона активно розвиває свій бізнес, який почала ще в Україні — програми підтримки здоров’я та благополуччя співробітників великих і середніх компаній Health and The City. Мирослава долучилась до нашої програми, оскільки зараз для неї актуальний британський ринок і максимальне ознайомлення з ним. Вона планує зареєструвати свій бізнес у Лондоні і просувати його у Великій Британії — як сервіс, заснований українкою, який піклується про фізичне і ментальне здоров’я людей, а відтак чинить позитивний вплив на увесь світ.
Що важливіше за знання
Зараз програми підтримки українських підприємиць за кордоном — це не лише знання, а справжнє розуміння того, що українські жінки-біженки не самотні, навколо них є like-minded people, з яким можна створювати проєкти разом. Адже кожна українська жінка-підприємець — це жінка, яка, ризикуючи усім, покинула власну домівку, важко це переживає, але знаходить сили жити далі, запускати бізнес і працювати заради майбутнього України.
Наш головний меседж такий: українські жінки-підприємиці мають досвід у веденні бізнесу, цінні знання та освіту. Вони заслуговують мати можливості для розвитку навіть під час війни. І вони не приїхали в Європу, щоб виконувати низькокваліфіковану роботу, якої уникають європейці. Вони приїхали до країн ЄС, щоб продовжувати жити, створювати бізнеси, нові робочі місця, отримувати міжнародний досвід, а потім повернутися в Україну, й тим самим зміцнити й вітчизняну культуру ведення бізнесу. Після Данії та Великої Британії ми плануємо реалізовувати нашу програму підтримки в інших країнах Європи. Наразі шукаємо для цього надійних і натхненних партнерів, а також фінансову підтримку.
Я з упевненістю можу сказати, що українські жінки-підприємиці — неймовірні. І так вважаю не лише я, а й наші європейські партнери, з якими ми реалізовуємо програми підтримки.
Європейців справді дивує і захоплює те, як у наших жінок народжуються бізнес-ідеї навіть під час війни й повітряних тривог. Як вони працюють, створюють нові бізнеси, робочі місця й донатять свій прибуток на підтримку української армії. Як вони вивчають міжнародний нетворк та розповідають про Україну цілому світу. А ми, у свою чергу, допомагаємо їм створювати нові проєкти, представляти їх потенційним міжнародним інвесторам, шукати шляхи розвитку власної справи та розвивати культуру підприємництва як в ЄС та і в Україні.