15 травня світ відзначає День сім’ї. Його у світовому календарі започаткувала Організація Об’єднаних Націй у 1993 році. У концепції автори зазначили, що цей день варто присвятити найближчим і найдорожчим людям у житті кожного з нас. Вони підтримують у скрутні часи, додають наснаги та завжди залишаються поруч. Коли виникають проблеми у родинних стосунках, ми звертаємось до психологів, які допомагають подолати труднощі та розставляти пріоритети. А як справи у них самих з побудовою стосунків з жіночою частиною родини? Чи чують вони настанови своїх мам та чи здатні вчитись у власних дітей?

Ірина Александрович працює психологинею, консультанткою телефонної лінії Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців, проводить індивідуальні консультації, кризове консультування, групові заходи, тренінги.
Яка настанова вашої матері допомагає вам у житті? І чи хочете ви навчити їй ваших дітей?
Любити себе. А ще – духовні та душевні речі важливіші за матеріальні.
У широкому колі родини є ще батьки. Чи називаєте ви свекруху мамою?
Так, але не хочу, щоб мене так називали мої невістки.
Як зберегти стосунки, якщо свекруха ображається, що невістка її не називає мамою?
Важливим є комунікація і донесення своєї думки. Варто, пам’ятати, що Ви одружились не зі свекрухою чи тещею, а коханою людиною, з якою мають бути стосунки!!!
Що значить для вас бути мамою?
Для мене бути мамою це бути відповідальною, критично мислячою, люблячою, співчутливою особою, яка думає не лише про себе і свій розвиток, але й про розвиток та поступ своїх дітей. Також для мене важливо бути чуйною та уважною до дітей, дослухатись до їхніх слів і думок.
Чому вас вчать ваші діти?
Мене мої діти вчать бути мамою, до їх появи я знала теорію, яку вдосконалюю на практиці. Діти вчать мене, що: розвиток відбувається по спіралі; що світ дуже гнучкий; що все дуже швидко змінюється; що треба цінувати кожну мить.

Анастасія Голота, психологиня Служби психосоціальної підтримки сімей військовослужбовців
Яка настанова вашої матері допомагає вам у житті? І чи хочете ви навчити їй ваших дітей?
Мабуть, головна ідея, з якою ростили мене і яку я перейняла від матері, це важливість сім’ї для щастя.
У широкому колі родини є ще батьки. Чи називаєте ви свекруху мамою?
Ні, не називала мамою. Мами мого чоловіка вже немає з нами, але її завжди називала на ім’я та по батькові.
Як зберегти стосунки, якщо свекруха ображається, що невістка її не називає мамою?
На мою думку, важливо розуміти значення, яке кожен із нас вкладає в різні аспекти комунікації. І шукати порозуміння саме там. Якщо для свекрухи чи тещі надважливо, щоб її називали “мамою”, то варто довідатися: що саме для неї означає, коли так не відбувається. До прикладу, тоді вона не вважає, що невістка або зять її поважають або вважають важливим членом родини. Тоді слід знайти способи, які б допомогли мамі чоловіка або дружини чутися важливою, такою, яку поважають, до якої дослухаються.
Що значить для вас бути мамою?
Для мене бути мамою – це надзвичайно важливий, цінний, щасливий досвід. Настільки цінний та значущий, що його навіть важко висловити та описати. Я не перестаю захоплюватися та дивуватися тому, як на моїх очах зростають та формуються дві особистості. Це така дивовижа і така відповідальність!
Бути мамою для мене – це постійно балансувати між обов’язками, потребами дітей і своїми власними. Це раз у раз чогось не розуміти, і знову шукати відповіді на нові питання. Це постійно перейматися майбутнім своїх дітей і думати над тим, що сьогодні ми можемо зробити для їхнього щасливішого “завтра”. А бути мамою доньок – це мати найкращих подруг, які знають тебе справжню і яких знаєш ти настільки добре, що розрізняєш їх за звуком ходи.
Чому вас вчать ваші діти?
Передусім, діти мене познайомили з собою – справжньою. Якби не материнство, я б не дізналася багато речей про саму себе. По-друге, діти вчать мене бути в моменті: помічати дрібниці, радіти життю таким, яким воно є, вчать мене справжній, безпосередній радості від найменших дрібниць. Також вони вчать мене щирості та відвертості, нагадують про важливість бути собою, відстоювати свої інтереси та потреби.