Святкова психіатрія: Про стрес та депресію під ялинкою

Як гарно почуватися увесь рік

30.12.2020

Тарас Матіяш, лікар-психіатр

Новорічні свята – прекрасний і магічний час, коли у повітрі витає надія, що все буде добре, період, який у нашій уяві аж ніяк не пов’язаний ні з чим поганим. З іншого боку, для декого Різдво і Новий рік перетворюються на справжні випробування, коли гірлянди та бенгальські вогні відходять на задній план, а зберегти себе, свій настрій та сили стає головним завданням. «Last Christmas» у виконанні Wham! чи «Another Lonely Christmas» від Prince — докази тому, що не завжди кінець року асоціюється зі щасливим настроєм.

І все ж, чи пов’язані якось свята та депресія, тривога та інші психічні розлади? Відповідь різнитиметься залежно від термінології та стану вашого здоров’я.

Справжня депресія під ялинку

Якщо ми говоримо про клінічну депресію, стан тривало (наголос на цьому слові) зниженого настрою, втрати сили та задоволення, відчуття постійної втоми, тоді не існує ніяких підтверджень, що свята – більш «депресивний» час, ніж будні. Якщо ви почувалися добре до Різдва чи Нового року, тоді жодні колядки не підірвуть ваш моральний дух настільки сильно, аби вам було необхідно бігти до психіатра.

Варто додати, що таки існує одна з форм депресивного розладу, а саме сезонний афективний розлад, яка часто проявляє себе пізно восени та взимку, у тому числі і під час різдвяних свят. Цей стан пов’язують зі змінами в освітленні (коротші дні, триваліші ночі) і для нього характерна щорічна сезонність. Цей розлад видається чудовим кандидатом на «різдвяну депресію», однак не є нею, тому що зачасту триває ще декілька місяців після того, як свята пройдуть, та й починається часто значно швидше, ніж кінець грудня – початок січня. Щоб не відкладати на потім, скажу одразу: якщо щорічно приблизно в одну і ту ж пору року вас турбує стійке та тривале зниження настрою – зробіть собі святковий подарунок, зверніться до лікаря за допомогою.

Смуток на Різдво

А тепер про те, що ми відчуваємо під час свят, про Його Величність Стрес. Це слово ми зазвичай використовуємо у негативному значенні, але насправді стрес – це всього лише мобілізація організму у відповідь на якийсь подразник. Справилися з подразником – стрес згас, але якщо не справляємося – він триває і триває, виснажуючи організм і впливаючи на психіку у тому числі. По суті є стрес добрий, корисний, а є поганий та такий, який виснажує (дистрес). Депресія – це крайня форма дистресу, а під час свят багато з нас можуть зазнавати менш інтенсивних станів, які хоч і не класифікуються як психічні розлади, але можуть суттєво псувати нам життя.

Як на мене, стрес під час свят неминучий, але є декілька варіантів, як мінімізувати його вплив. На жаль, через низку вітчизняних особливостей, деякі з пунктів реалізувати важко.

Про психічне здоров’я дбаємо не тільки на свята

Профілактика — наше все, у тому числі в контексті психіки, і думати про неї потрібно не тільки раз чи двічі на рік. Якщо пригнічений настрій чи погані думки тривають щоденно чи спалахами певний час, то під час шаленої підготовки до свят вони можуть загостритися і тоді втручання спеціаліста буде серйознішим. Завчасно зверніться за допомогою до лікаря, обговоріть з ним потенційний діагноз (можливо, розладу як того і немає) та можливі варіанти корекції стану.

Не все має бути ідеально

Розчарування б’ють по настрою. Ми бачимо по телевізору та в YouTube реклами і фільми з гарними будинками, прикрашеними ілюмінацією, рясний сніг, ялинку, під якою десятки подарунків. Опісля виходимо на вулицю, а там — хрущовки, зі «заліпленими» балконами та дощ посеред грудня. Але чи не краще змістити фокус із зовнішнього на внутрішнє? Адже різдвяна пора — це не про антураж, а про ваші внутрішні відчуття та спілкування з найближчими і найдорожчими людьми. Спробуйте радіти саме можливості відпочити від роботи та приділити увагу рідним і друзям.

Хуртовина завдань

Цей пункт стосується більше жінок, особливо тих, котрі ще й працюють. Кінець року — це дедлайни та звіти. Додаємо сюди ще передноворічні турботи і отримуємо чудовий «дистресовий» коктейль. Аби свята не перетворилися на муку, обов’язково розділіть обов’язки зі своїм партнером. Ви готуєте їсти, але він скуповується, ви прибираєте, але він тоді відповідає за гірлянди, дощики та подарунки. Без такого поділу ви майже зі 100% гарантією бути сіпатися лише від однієї згадки про Новий рік

Самотність

Є ті, кому самотність подобається. Цей пункт не для них. А є ті, для кого вона — справжня отрута. А на Різдво чи Новий рік, які вважаються родинними святами, ця отрута стає ще сильнішою. Особливо вразливою групою є літні овдовілі люди. Постарайтеся не обділити своїх батьків увагою, при можливості візьміть участь у якійсь соціальній акції (наприклад, рознести подарунки самотнім бідним пенсіонерам), якщо серце у вас дуже велике — проведіть 20-30 хв з одинокою сусідкою по під’їзду чи спечіть їй пиріг. Їй буде дуже приємно, ну а ви почуватиметеся дуже корисною, що тільки додасть балів психіці.

Якщо ж ви ще не пенсіонерка, але самотність також не толеруєте, тоді відвідайте одну з відкритих новорічних вечірок чи йдіть в центр міста під ялинку. З самотністю, на жаль, доведеться боротися вам, а метод завжди єдиний — знайомитися та утримувати контакти. Подзвоніть друзям, котрим давно не дзвонили, спробуйте помиритися з родичами, якщо причини сварки для вас не є вкрай важливими. Зрештою, це ж різдвяний час, час примирення.

Дбайте і про тілесне здоров’я

Психічне і фізичне здоров’я нероздільні і стан одного впливає на стан іншого. Свята — велика спокуса переїсти, перепити, менше рухатися і заробити нову болячку чи загострити стару. Задля кращого морального самопочуття потрібні достатня фізична активність та збалансована дієта як до свят, так і під час них.

Звичайно, ці поради дуже узагальнені. Тим паче є ситуації, коли їх не втілиш, наприклад у випадку серйозного захворювання. З іншого боку, такими простими речами часто нехтують, хоча їхній вплив надзвичайно великий.

Запам’ятайте, будь ласка, що ваше Різдво чи Новий рік не повинні бути такими, як на картинці чи у сусідки. Не порівнюйте себе з іншими, не ставте недосяжних цілей і тоді не буде розчарувань, а отже — і поганого настрою на свята. Оточіть себе дорогими людьми, якщо відчуваєте в цьому потребу і не бійтесь її озвучити. Діліть хатні обов’язки порівну (як під час свят, так і після них) з рідними. Дбайте про своє здоров’я не тільки на честь свят, а й завжди. Не бійтесь психіатрів, ми — класні! Усім по-справжньому щасливих Різдва та Нового року!