Тут і зараз: чому важливо мріяти під час війни у бізнесі та повсякденному житті

Аби наші діти зробили світ кращим місцем, їх важливо наділити ресурсом та навчити мріяти

23.04.2024

Лідія Білас, засновниця мережі освітніх проєктів MRIYDIY, співзасновниця мережі КМДШ

Майже все навкруги колись було чиїмись мріями. З мрій починаються винаходи, що роблять життя комфортнішим, політичні устрої та форми правління, нові тенденції у моді та напрями у мистецтві, кар’єрні та творчі звершення.

Чому під час війни мріяти як ніколи важко і водночас як ніколи важливо, а головне, як навчитися цього самому та навчити своїх дітей, у своїй колонці розмірковувала засновниця мережі освітніх проєктів MRIYDIY, голова наглядової ради молодіжного оркестру INSO Lviv, сенаторка УКУ, здобула ступінь МВА за програмою Presidents’ MBA. У 2009 році увійшла до рейтингу Всеукраїнської премії «Жінка ІІІ тисячоліття» Лідія Білас.

Чому прямо зараз та як правильно мріяти

Саме мрійники зараз мають взятися за роботу та створити таку стратегію розвитку, яка подарує нам нову країну — прогресивнішу, успішнішу та привабливішу. Саме зараз відбувається трансформація та остаточне очищення від наративів минулого. Країна позбувається старих будівель, доріг, пам’ятників, нав’язаних русифікацією звичок та комуністичною владою уявлень про наше місце на геополітичній мапі світу. На місці зруйнованого та утилізованого має з’явитись щось краще та прогресивніше. Нові розв’язки доріг, які прокладуть у бік заходу, нові культурні центри, нові книги, нова шкільна програма, нові будівлі, нові бізнеси. Те, що відповідає нашому вільному духу, свободі, нашій унікальності та автентичності.

Мріємо так, щоб мрії здійснювалися

Чіткість мрій. Для того щоб корабель прибув до мети, капітан має знати напрямок руху та кінцеві координати. Що чіткішою буде мета, то зрозуміліше буде вашому мозку, як прокласти до неї шлях. Найкраще — записати свої цілі. Приклад погано сформованого результату виглядає так:

«Я хочу багато грошей»

Приклад добре сформованого результату вигадає наступним чином:

«Я отримую $5000 чистого прибутку на місяць, працюючи на улюбленій роботі та приділяючи їй не більш ніж 8 годин на день».

Записуючи мрії, відповідайте на за питання:

  • Що я побачу/почую/буду відчувати, коли отримаю бажане?
  • Чого я отримаю більше, коли мрія здійсниться?
  • Як зміниться моє життя, коли моя мрія здійсниться?
  • Чи зміниться світ на краще, коли моя мрія здійсниться? Як саме?

Коли мозок побачить, чого саме ви прагнете, він почне фокусуватись на засобах, які реалізують бажане, а ви почнете помічати можливості і зустрічати потрібних людей.

Боротьба з обмеженнями. Візуалізація відрізняється від мріяння тим, що останнє не має меж. Часто візуалізація та цілі мають певні рамки, бо мозок бере до уваги наявні ресурси. Людина візуалізує маленьких стабільний бізнес, але мозок навіть не хоче ризикувати візуалізувати мережу цікавих проєктів, яка виходить за межі географічних кордонів та говорить про нашу країну на весь світ. Під час мріяння варто виходити за рамки.

Поставте собі запитання:

  • Чим би я хотіла займатись, якби у мене була необмежена кількість грошей?
  • Щоб я робила, якби могла досягнути успіху в будь-якій галузі?

Знайти своє дозволяє вихід з обмежень, які колись наклали на нас раціональні батьки, важке дитинство або соціум з його рамками.

Познайомтесь із собою з майбутнього. Десь у далекому майбутньому є ви, яка реалізувала вашу мрію. Чому б не зустрітись із нею у вашій уяві. Як вона виглядає, чи щаслива вона, чи спокійна? Запитайте у неї поради про те, як вам досягнути того, чого досягнула вона, як краще пройти шлях, який вона вже подолала.

Часто на заваді до реалізації цілі може стояти лінь. Ми покладаємось на наші почуття у моменті та обираємо не те, що рухає нас вперед. Наприклад, ви мрієте про струнке та здорове тіло, тому купуєте абонемент у спортивний зал або вирішуєте бігати три рази на тиждень. Але в день, коли має відбутись тренування, ви не хочете цього робити. Ви покладається на себе та свої відчуття, які приходять та йдуть. Те, що варто робити, це покладатись на те, якою ви хочете бути. Бо ваша мрія була, є та буде. З однієї сторони, вона ефемерна, але з іншої сторони надійніша, ніж почуття. Чи та ви в майбутньому, яка досягнула мети та має струнке та здорове тіло, пропустила б тренування сьогодні? Ні. Чи зможете ви стати нею, якщо вами будуть керувати ваші примхи? Ні.

Річ у тому, що більшість спортсменів теж не хочуть ходити на тренування. Але вони покладаються на свої рішення, дисципліну та свій образ з майбутнього — образ переможця. Переможця над собою.

Джеймс Клір у книжці «Атомні звички» описує звичку спортсменки Твайли Тарп — однієї з найбільш виданих танцівників і хореографів сучасності.

«Кожний день свого життя я починаю з певного ритуалу, — пише вона. — Я прокидаюсь о 5:30 ранку, надягаю майку, легінси, гетри, куртку і кепку. Виходжу з будинку на Манхеттені, ловлю таксі і прошу водія відвезти мене у тренажерний зал. Там я займаюсь дві години. Мій ритуал — це не розтяжка і не силовий тренінг кожного ранку в залі. Мій ритуал — це таксі. Коли я говорю водію, куди мене відвезти, ритуал завершено. Це проста дія, але, повторюючи її щоранку, я перетворюю її у звичку, якої легко дотримуватися. Вона не дає мені скасовувати тренування. Це ще один спосіб дотримуватися розпорядку дня, при цьому не думаючи про нього».

Ймовірно, та ви, яка реалізувала мрію, була не лише вперта та дисциплінована. Вона має багато лайфхаків про те, як обвести ледащий мозок або подолати інші перешкоди на шляху до мрії. Тож розпитайте у неї все і послухайте її мудрих порад.

Мрія — це не мета. Часто люди бояться мріяти, бо вважають, що мрія ляже на них важким тягарем і буде душити необхідністю її реалізувати. Але саме цим мрія відрізняється від мети. Мрія зігріває та дає ресурс. В дитинстві діти можуть мріяти і суспільство схвалює це, ніхто не чекає від хлопчика того, щоб він став піратом. Тому мрію не треба сприймати, як тягар. Мрія дає можливість почути свою душу, піти з нею на контакт, знайти справжнього себе, усвідомити, в якому напрямку хочеш рухатись, де натхнення, де ти.

Мрія — це про те, щоб позбутись нав’язаних соціумом установок, очікувань та зобов’язань. Саме тому вона така чиста та життєво необхідна.

Коли мрія перетворюється у місію. Бізнесам важливо мріяти не менше, ніж особистості. Саме так бізнес може знайти свою місію. А що, якщо ваш бізнес відмовиться від пластику або перейде на альтернативний вид пального? Якщо ваш бізнес буде представлено в Нью-Йорку, Лондоні, Києві? Як зміниться життя людей на краще? Що вам потрібно зробити сьогодні, щоб досягнути цієї мети? Саме мрія та місія перетворює бізнес з прибутку та способів його збільшити на роботу зі змістом, на щось вище. Наш мозок не завжди розуміє, навіщо йому банкноти та цифри на банківському рахунку. Іноді мозок навіть має негативні асоціації з грошима.

Але, уявляючи, що ваш бізнес принесе користь тисячам, а потім змінить життя на краще десяткам або ж сотням тисяч, а можливо, увійде в історію та створить революцію в своїй галузі, мозок знаходить натхнення.

Налагоджуючи контакт із мріями, ми маємо розуміти, що частина з них не збудеться і це нормально. Деякі мрії потрібні нам для того, щоб ми зрозуміти, в якій сфері ми б хотіли працювати. Хотіли б ми бути лідером та керувати бізнесом, чи художником, який живе усамітнено. Мандрівником-фрілансером або акулою, що будує кар’єру в корпорації. Мамою, яка присвятила себе вихованню дітей або ж мамою, яка вдало поєдную роботу та сім’ю вже через місяць після народження дитини. Мрія ідеальна, а життя неідеальне. Але реальність набагато цікавіша і їй варто довіряти.

Важлива звичка для дітей

Наші діти будуть робити світ кращим місцем, вирішувати проблеми екології та боротьби з голодом, проблеми протистояння добра та зла. Їх важливо наділити ресурсом вміння мріяти.

Можливо, якби дітей в сусідній країні вчили мріяти, творити, любити, робити світ кращим місцем, вони б, ставши дорослими, ніколи не бажали їхати в чужу країну та вбивати невинних людей. Вони б думали про реалізацію своїх талантів, про творіння, а не руйнування, про примноження добра, а не поширення зла та ненависті. В шкільній програмі цих дітей і зараз є спотворені факти про історію нашої країни. Їх вчать боятись та ненавидіти замість любити, створювати, висловлювати власні думки, рефлексувати, бути вільними та креативними.

Поки наші сусіди сіють насіння зла у своїх дітях, нам слід продовжувати сіяти насіння добра.

Ми можемо вчити дітей мріяти, шукати свої таланти, любити цей світ, бути сильними та вільними. Добро перемагає зло не лише в казках, це вже наочно демонструє новітня історія. І саме вміння наших дітей мріяти допоможе нам поширити добро на увесь світ.

Послухати виступ Лідії Белас про важливість мрій ви можете вже цієї суботи на заході «Майстерня сенсів», що передбачає регулярні зустрічі у колі однодумців, де разом ми будемо ділитися досвідом та знаходити підтримку; надихатися історіями успіху та досягненнями одна одної; будемо створювати безпечний простір для своїх мрій, цінностей та прагнень; разом розвиватися, навчатися та йти до своїх цілей і, що зараз дуже важливо, шукатимемо способи відновлення ресурсу.

  • Дата: 27 квітня
  • Час: з 11:00 до 16:00
  • Місце: Хрещатик, 6, ресторан MAFIA
  • Квитки: 500 грн