У Берліні відкрилась виставка «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей»

Український проєкт «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей» розпочав експозицію однойменної виставки у Німеччині

23.02.2024

20 лютого відбулося офіційне відкриття виставки у мистецькому просторі Art Space in Exile. Серед запрошених гостей заходу — посол України у Німеччині Олексій Макеєв та його дружина Олена Макеєва, герой проєкту Владислав Пʼятін-Пономаренко та Френк Пітер Вільде — дизайнер, який з перших днів повномасштабного вторгнення активно підтримує Україну. 

Локація для заходу була обрана не випадково, відкриття виставки відбулося в артпросторі «Готель Континенталь». Простір відкрили за аналогією до центру сучасного мистецтва у Маріуполі, який теж розміщувався у будівлі з такою ж назвою. 

У межах заходу відбувся показ документального фільму про Маріуполь, автором якого є герой проєкту «Щоденники війни» Владислав, який провів 75 днів в окупованому місті. До Берліну він привіз прапор України, який окупанти зірвали з будівлі коледжу, у якому навчався хлопець. Під час евакуації із Маріуполя Владислав сховав прапор серед білизни та зміг вивезти його з окупованої території.  

«Я пробув в Маріуполі 75 днів. За цей час я бачив усе: вибухи, зруйновані будинки, бої, окупацію, знущання та гниття, що коїлось в місті. Це все відбувалося у моєму рідному місті, де я жив, любив, мріяв.  Саме тому, коли почалось повномасштабне вторгнення, я почав знімати цей фільм. Тоді я думав, що ніхто не знає про те, що саме відбувається у Маріуполі. Я хотів зафіксувати усе, що нам довелося побачити і пережити. Я боявся, що нас ніхто не почує. Не побачить наших сліз», — зазначив Владислав.

Ініціаторкою проєкту «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей» є візіонерка Христина Храновська. Презентація щоденників у Берліні стала четвертою точкою у маршрутній мапі виставки. 

«Війна — це насамперед історії про людей, про їхні страждання та понівечені долі. Це трагедія мільйонів людей, які опинились в епіцентрі кривавих подій. Ми відкриваємо виставку у Берліні, щоб показати світу реальні історії юних українців, які на власні очі пережили жахіття війни. Їхні щоденники — це не просто свідчення жорстокості, це крик душі, сповнений болю, страху, але й незламної віри та надії. Вірю, що розповіді українських дітей допоможуть людям усього світу зрозуміти справжню ціну війни та згуртуватися, щоб зупинити цю трагедію», — розповіла Христина Храновська.

Олена Макеєва та Френк Пітер Вільде зачитали на заході уривки зі щоденників дітей-учасників проєкту: 14-річної Марії Зайцевої з Ірпеня, 10-річного Єгора Кравцова з Маріуполя, 13-річної Аріни Первуніної з Одеси та 15-річної Віолетти Горбачової з Нової Каховки. 

«Ця виставка є дуже красивою з одного боку, а з іншого —розриває серце. Це відчувається з першого погляду, вона дуже грайлива і мила з усіма різними малюнками, але як тільки ви занурюєтеся в історії дітей, це вражає. Ви розумієте, що жертви війни ніколи не є числом, це завжди особистості, а в цьому разі це маленькі люди, які не можуть захистити себе. Вони не були дорослими, і це робить її ще складнішою. А потім ви чуєте про втрати їхніх сімей, ви читаєте, через що їм довелося пройти з 24 лютого… Я хочу, щоб цю виставку побачили всі, тому що вона сприяє розумінню російського тероризму, розумінню того, що таке ця війна і як ця війна загрожує не тільки Україні, але й усьому європейському світу» — зазначив дизайнер Френк Пітер Вільде. 

Виставка «Щоденники війни» охоплює 14 зворушливих історій дітей з різних куточків України: Донеччини, Харківщини, Херсонщини, Київщини. На виставці представлені дитячі щоденники, нотатки, малюнки та особисті речі. 

Головна мета проєкту  —  привернути увагу суспільства до проблеми емоційного стану української молоді, яка стала свідком війни, та створити надійну платформу для дітей, завдяки якій їхні унікальні історії про пережиті випробування почують. 

Виставка триватиме до 14 березня за адресою Elsenstrasse, 87 (Art Space). Після експозиції у Німеччині організатори планують відкрити її й у інших столицях Європи. 

Нагадаємо, 15 лютого у Берлінській ратуші під час публічної дискусії «Примусова депортація українських дітей» виставку презентували гостям заходу. 

Експозиція виставки вже відбулася у мерії Амстердаму у серпні 2023 року, у столиці України — у жовтні 2023 року та під час зимової сесії ПАРЄ у Страсбурзі наприкінці січня.  

Проєкт «Щоденники війни: непочуті голоси українських дітей» реалізується за підтримки Благодійного фонду «Діти Героїв», Благодійного фонду «Голоси дітей», Платформи «Тю» та МЗС України