У Києві стартує виставка «Під Різдвяною Зіркою»

Коляда, святковий стіл з косівською керамікою, автентичні свічники, роботи сучасних майстрів та спільність традицій — про що розповідає та що пропонує виставка «Під Різдвяною Зіркою»

У Національному музеї «Київська картинна галерея» з 6 грудня по 19 січня триватиме міжмузейний виставковий проєкт «Під Різдвяною Зіркою», створений разом із Національним музеєм народної архітектури та побуту України у співпраці з проєктом «Крафтове Різдво» від KredoBank. Виставка розповідає про українську ідентичність, тяглість та відродження традицій, представляючи твори народного декоративного мистецтва та роботи наших сучасників на різдвяну тематику. У музейних залах відбувається живий діалог між старовинними артефактами та новочасними витворами українських майстрів.

Мета виставки — дослідити українську різдвяну традицію та її сучасні прояви у творчості, а також представити здобутки майстрів, які продовжують життя давніх ремесел. 

Проєкт  розповідає про сутнісні цінності  Різдва, нагадуючи, що це не забута історія, а важливий елемент суспільного єднання та культурного сьогодення.

У часи найважчих випробувань ми шукаємо опору в основних сенсах національного буття. Ми звертаємося до прадавніх символів та кодів, які несуть світло і надію, щоб сформувати та відчути спільну переможну енергію. «Під Різдвяною Зіркою» — це виставковий простір, у якому творчі голоси предків і сучасних українських майстрів звучать в унісон.

Оксана Підсуха, мистецтвознавиця, в. о. генерального директора Національного музею «Київська картинна галерея»

Експозиція презентує автентичні твори з колекції Національного музею народної архітектури та побуту України, зокрема, народні ікони XVII–XIX сторіччя, свічники-трійці початку XIX ст., косівську кераміку ХІХ-ХХ ст., різдвяні зірки, шопки.  Також будуть презентовані мальовничі твори Тараса Данилича, Федора Манайла, Івана Марчука, Володимира  Микити та інших видатних митців  із фондів Національного музею «Київська картинна галерея» та приватних збірок. 

У міжмузейному проєкті “Під Різдвяною Зіркою” зразки народного мистецтва із колекції Національного музею народної архітектури та побуту України є тим фундаментом, першоджерелом, до якого за натхненням звертаються сучасні митці. Ця виставка обʼєднала давнє та теперішнє у вміло закомпонованій експозиції, які символізують невпинність та трансформацію української культури.

Оксана Повякель, генеральна директорка Національного музею народної архітектури та побуту України

У шести залах виставки також демонструються різдвяні атрибути, керамічні, текстильні та інші витвори крафтових майстерень та представників сучасного декоративного мистецтва та крафтових виробників, які були залучені спільно з командою проєкту «Крафтове Різдво». Серед учасників експозиції: Gunia Project, GORN Ceramics, Triytsya Collections, Guculiya, QUIET FORM, ЖОРНА. Центральний елемент виставки — інсталяція «Різдвяна Зірка» художника Михайла Алексеєнка, що символізує зв’язок поколінь і обʼєднує всі зали в єдину концепцію. 

Для нас важливо підтримувати українську культуру та крафтових майстрів, продовжуючи щорічний проєкт «Крафтове Різдво», центральним символом якого так само є зірка — небесне тіло, що обʼєднує людей. Ми віримо, що підтримка локальної культури та ремесел — це не лише про бізнес, а й про нашу спільну відповідальність за збереження національної спадщини та її переосмислення.

Андрій Мельник, керівник маркетингу KredoBank